
Mužům spíše konflikty prospívají, ženy se jim vyhýbají
Ženy se o společenské uznání a udržování vztahů zajímají více než muži.
Konflikt a konkurence v mužích vyvolává pozitivní chemické reakce. U žen konflikt naopak vyvolává negativní chemické reakce, které způsobují stres, strach a smutek.
Pokud žena cítí, že je některý z jejich blízkých vztahů v ohrožení, může u ní dojít ke změně hladiny serotoninu, dopaminu a noradrenalinu, což má za následek negativní mozkovou reakci, jejíž spektrum se podobá drobnému záchvatu.
Ženský mozek má více obvodů, jejichž účelem je sledovat blízkost či kvalitu vztahů s ostatními.
Nechápejte mě špatně, není to proto, že by dívky byly lepšími lidmi než chlapci. Jedná se o neuvěřitelně mocnou taktiku pro přežití. Byla dokonce sledována i u dalších primátů, jako jsou paviání. Samice paviána s největším počtem společenských vazeb, má i největší počet přeživších mláďat. Jak již bylo dříve zmíněno, v přírodě jsou ženy či samičky zranitelnější, takže jejich přežití závisí na společenských vazbách.
Muže stres vzrušuje, ženy naopak
Vysoká úroveň stresu muže ještě víc sexuálně nabudí. Ve skutečnosti navazují muži se ženami silnější pouto, pokud se nachází ve stresujícím či agresivním prostředí.
Naproti tomu však agresivní prostředí zvyšuje šanci, že žena mužovy pokusy o sblížení odmítne. Kortizol blokuje příjem oxytocinu v ženském mozku, což způsobuje, že žena ztrácí zájem o fyzický kontakt. Pokud má žena během stresové situace sex, nepodaří se jí dosáhnout orgasmu, pokud je její amygdala (centrum pocitů úzkosti, agrese a strachu) aktivní. (Ženský orgasmus ve skutečnosti zvyšuje její šanci na otěhotnění.)
Z evolučního hlediska to dává smysl. Pokud je žena ve stresu, jde často o reakci na nestabilní prostředí a otěhotnět v takovém prostředí je hloupý nápad. Pro muže je však nebezpečné prostředí podnětem k plození potomků s co největším možným počtem žen, aby tak zvýšil pravděpodobnost přežití jeho genetického kódu v bouřlivých časech.
V mužském mozku se během sexuálního vzrušení aktivují jiné části než v ženském
U ženy je to ventromediální hypotalamus.
Sexuální prožitek žen je blíže spojen s tím, na co myslí a se světem kolem ní.
V případě mužů je to hypotalamus, konkrétně mediální preoptická oblast, a amygdala (centrum úzkosti, agrese a strachu).
Mediální preoptická oblast řídí sexuální výkon, zatímco amygdala vytváří motivaci k sexu.
To je možná důvod, proč si muži daleko častěji spojují násilí se sexualitou
Muži se dokáží jednodušeji sexuálně vzrušit.
Centrum úzkosti ze sexuálního výkonu (přední cingulární oblast) je u mužů menší než u žen a jak bylo zmíněno výše, pokud je ženská amygdala aktivní, je pro ní těžší se vzrušit. (zdroj: bravetheworld.com)
Buďte první kdo přidá komentář