Chyby při přechodu na vegetariánskou stravu – 3

Další chybou při přechodu na vegetariánskou stravu je velké množství tuku v potravě. Tuky dodají organismu velké množství energie, ale téměř žádné další potřebné živiny. U lidí konzumujících maso činí tuky obvykle 30 – 40% celkové kalorické hodnoty stravy. Při celistvé celozrnné stravě je možno konzumovat tuků méně – asi polovinu tohoto obvyklého množství.

REKLAMA

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Díky omezení konzumace tuků můžeme jíst více základních potravin – obilovin, luštěnin a zeleniny, a lépe tak zajistíme dostatek všech důležitých živin z jídla. Nejvíce pomůže omezení tuků z mléčných výrobků a olejů, používaných při přípravě jídla. Doporučujeme šetřit máslem, tučnými sýry a nepřipravovat jídla smažená na oleji.

Mnoho průmyslového pečiva a málo kvalitních obilovin

Při bezmasé stravě jsou obiloviny hlavní potravina a sníme jich mnoho. Musí být proto opravdu kvalitní a připraveny tak, aby si svou hodnotu zachovaly. Jen tak mohou poskytovat živiny, které je třeba stravou organismu dodat, tedy látky, které jsme dříve získávali z masa.

Užívat obiloviny ve formě chleba a jiného pečiva je lákavé, protože je můžeme koupit již hotové. Tyto výrobky mají ale jen zlomek hodnoty doma připravených obilovin v celých zrnech.

Budeme-li je používat ve větší míře, mohou nám některé důležité prvky ve stravě chybět.

Pro pečení chleba se použije v pekárně jen málokdy mouka kvalitní a čerstvá. I pro takzvané žitné chleby se používá z větší části mouka z klasické pšenice, která obsahuje mnoho lepku, který většinou dnes špatně snášíme. (Samozřejmě existují poctivé výjimky v podobě malých přírodních pekáren, autor má na mysli pečivo běžně dostupné v obchodech, super a hypermarketech, poznámka amber).

Vysokou teplotou při pečení se nutriční látky obilného zrna značně znehodnotí. (Dnes již existuje metoda „pečení“ chleba takzvaným pařením, která je mnohem šetrnější, poznámka amber).

Přidává se mnoho dalších přísad, které do zdravé stravy nepatří. Koupený chléb je také většinou přesolený.

Hlavně je potřeba přestat jíst všechny produkty z bílé mouky. Obsahují téměř jen škrob a mají skoro tak ničivé účinky jako obyčejný cukr. Obsahují velmi málo vlákniny a zahleňují organismus.

Bude pokračováno:-)

z knihy Strava a vědomí od Tomáše Štanzela, vydané nakladatelstvím DharmaGaia v roce 2010

Tomáš ŠTANZEL (1956) vystudoval chemii na Vysoké škole chemicko-technologické a fotografii na Filmové a televizní fakultě akademie múzických umění. Stravou, jakožto podpůrným prostředkem k dosažení tělesného i duševního zdraví se zabývá přes čtvrtstoletí. Publikoval na toto téma řadu článků s cílem poukázat na důležitost každodenní volby stravy a současně zpřístupnit problematiku běžným laikům.

REKLAMA

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*