Chyby při přechodu na vegetariánskou stravu – 2

Místo živočišného masa se nabízí takzvané sójové maso nebo pšeničné maso (seitan). Tyto produkty mají sice také vysoký obsah bílkovin, ale mnohem méně důležitých látek a vitaminů. Skutečné maso tedy plně nahradit nemohou.

REKLAMA

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Při vyloučení masa je proto nutné jíst dostatek celozrnných obilovin, luštěnin a zeleniny, které minerály a vitaminy v potřebné míře dodají.

Sójové maso nebo seitan můžeme jíst také, musíme však vědět, že na rozdíl od masa je musíme doplňovat dalšími potravinami.

Lidé, kteří jedí větší množství masa, užívají obvykle i mnoho sladkostí, tuků a výrobků z bílé mouky. Není možné nahradit maso nějakou rostlinnou náhradou a všechny ostatní potraviny jíst stejně jako doposud.

V takovém případě bychom pravděpodobně brzy pocítili nějaký nedostatek, který by se mohl projevit právě jako chuť na maso. Naše poctivě míněná snaha o změnu jídelníčku by tak mohla skončit.

Snaha nahradit maso mléčnými výrobky

Maso se snažíme často nahradit různými sýry. Ty obsahují sice dostatek bílkovin, mnohem méně však již nepostradatelných minerálních látek, jako například železa, hořčíku, zinku.

Tyto minerály je možno získat konzumací dostatečného množství obilovin a luštěnin. To však stěží bude možné, pokud se nasytíme již samotnými sýry.

Konzumace jogurtu, kefíru nebo acidofilního mléka, ačkoli jsou všeobecně považovány za zdravé, také není příliš vhodná. Jakožto tekuté kvašené potraviny jsou při stravě bez masa výrazně ochlazující.

Moderní dietologie si je cení pro jejich obsah bakterií mléčného kvašení, které mají příznivý vliv na naše střeva. Stejného účinku můžeme ale dosáhnout pravidelným používáním sójové pasty miso nebo mléčně kvašené zeleniny, a to bez jakýchkoliv negativních důsledků, jaké má konzumace mléčných výrobků.

Bude pokračováno:-)

z knihy Strava a vědomí od Tomáše Štanzela, vydané nakladatelstvím DharmaGaia v roce 2010

Tomáš ŠTANZEL (1956) vystudoval chemii na Vysoké škole chemicko-technologické a fotografii na Filmové a televizní fakultě akademie múzických umění. Stravou, jakožto podpůrným prostředkem k dosažení tělesného i duševního zdraví se zabývá přes čtvrtstoletí. Publikoval na toto téma řadu článků s cílem poukázat na důležitost každodenní volby stravy a současně zpřístupnit problematiku běžným laikům.

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*