Trávení lidského těla nepotřebuje stravu dělit

Trávení lidského těla není tak neschopné, jak se mnohdy domníváme. Je opravdu sestrojeno tak, že zvládne mnohé. Zvládne tedy najednou trávit i škroby a cukry s bílkovinami. Teorie, že tohle tělo nezvládne bez nějakých problémů a komplikací, nejsou až tak pravdivé.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč


Trávení lidského těla nepotřebuje stravu dělit.
Trávení lidského těla nepotřebuje stravu dělit. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Trávení je podstatou našeho zdraví. I naše imunita začíná ve střevech. Proto lidé stále řeší a zkoumají, co a jak jíst, aby byli zdraví.  Existuje tedy teorie, která v tomto duchu zakazuje kombinaci bílkovin s cukry a škroby. Je to z důvodu, že bílkoviny potřebují ke trávení kyselinu, naopak cukry a škroby se tráví v zásaditém prostředí.

Aby trávení fungovalo, tak se podle této teorie, mají jíst škroby a bílkoviny zvlášť. Pokud jíme škroby a bílkoviny společně, tak je naše tělo obtížně tráví. Tímto zastánci této teorie poukazují na luštěniny. Ty totiž obsahují škroby i bílkoviny a často způsobují zažívací potíže. Přitom luštěniny nám právě ukazují, že příroda sama to zařídila tak, že makroživiny existují přirozeně spolu pohromadě.

Správné trávení luštěnin závisí na jejich předpřípravě

Většina potravin to tak má, že obsahuje od každé makroživiny alespoň něco. Není potravina na světě, která by byla čistým sacharidem nebo jenom bílkovinou. Dokonce maso obsahuje trochu cukru a všechno kyselé ovoce obsahuje škrob. A mnoho izolovaných národů, které se těšily výtečnému zdraví, konzumovalo bílkoviny se škroby. Rozdíl od nás je v tom, že uměli potraviny správně předpřipravit, aby je zbavili nežádoucích látek a lépe zpřístupnili všechny potřebné živiny.

Zažívací problémy způsobují luštěniny proto, že obsahují komplexní sacharidy, které se neštěpí snadno pomocí enzymů normálně se nacházejících ve střevech. Navíc obsahují inhibitory enzymů, které jsou pro tělo toxické. Luštěniny jsou stravitelnější, když se před vařením  minimálně 24 hodin namáčí. Díky namáčení se totiž začnou tyto komplexní sacharidy štěpit. Naklíčením získáme z luštěnin ještě více prospěšných látek a snížíme si riziko nadýmání a plynatosti.

Naše tělo si samo řídí správné pH během trávení

Zdravé tělo je plně vybavené k tomu, aby zvládlo společně trávit bílkoviny a škroby. V žaludku dochází nejdříve k mísení potravin, které jsou pak vystaveny různorodým trávicím enzymům v tenkém střevě. V tenkém střevě se pak odehrává převážná většina trávení. V kyselém prostředí žaludku se začnou trávit jen bílkoviny.

Naše tělo má své vlastní mechanismy, jak řídit hodnoty pH, a žádná kombinace potravin tyto mechanismy nedokáže převážit. Prostředí žaludku regulují buňky kolem něj. Žaludek je tedy vždy správně kyselý.

Enzymy, které jsou závislé na zásaditém prostředí, a které tráví škroby, působí v tenkém střevě. Další enzymy, které jsou také závislé na zásaditém prostředí, zase dokončí trávení bílkovin. Místo, kde působí bakterie, je tlusté střevo. Zde zbytky jídla stráví nejdelší dobu. Většina, co zde skončí, je nestravitelná rostlinná vláknina a neabsorbované cukry. Díky působení bakterií, zde dochází ke kvašení, což je bakteriální rozklad sacharidů, nikoliv hnití.

Trávení neprospívá syrová zelenina jako je zelí či špenát

Existují lidé, kteří zjistili, že mají více energie, když se vyhnou určité kombinaci jídel. Většinou však jde o signál, že jejich trávení je poškozeno špatným stravováním a nesprávnými způsoby přípravy jídla. Proto jim pak i kombinace bílkovin a škrobů může dělat problémy. Co ale jistě dělá problémy všem, jsou především:

  • nenamáčené a nedostatečně uvařené luštěniny
  • předem nenamočené a mléčně nekvašené obilniny
  • předem nenamočené ořechy a semínka
  • syrová zelenina jako je zelí, brokolice, kapusta, květák, které obsahují látky, které ovlivňují funkci štítné žlázy
  • syrová zelenina jako je špenát, mangold, které obsahují kyselinu šťavelovou, kterou je potřeba neutralizovat

Pokud konzumujeme převážně rostlinnou stravu, tak se často setkáme s nestravitelnými částmi takovéto potravy. Díky nim si vyrobíme střevní plyn. Ten není znakem špatného trávení. Střevní plyn je přirozeným vedlejším produktem bakteriální fermentace vlákniny a neabsorbovaných cukrů. Pokud by však plynatost byla náhle nadměrná a páchnoucí, tak může být příznakem nějakého dalšího problému, kvůli kterému je pak vhodné vyhledat odborníka.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*