Chyby při přechodu na vegetariánskou stravu – 5

V závěrečném díle seriálu zmíníme dvě poslední nejčastější chyby. Za prvé je to příliš mnoho soli ve stravě. Skryté nebezpečí soli je v tom, že jíme-li hodně slaná jídla, sůl je pak třeba vyplavovat z těla velkým množstvím vody. To má nepříjemné důsledky.

REKLAMA

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

449 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

399 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

799 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Je-li v těle hodně vody, dostáváme se do nadměrně uvolněného stavu, jsme náchylní k infekcím, máme sklony k průjmu, trpíme chladem. V zimě snadno prochladneme, máme studené ruce a nohy. Tělesné tkáně jsou nabotnalé vodou a náchylné k zánětům (jedná se o takzvaný aquaholismus, ať už vědomý – pitný režim, či nevědomý – příliš mnoho ovoce a zeleniny ve stravě, poznámka amber).

energiezivota Banner3 - Chyby při přechodu na vegetariánskou stravu – 5Velkým množstvím vody dochází dále k vymývání důležitých minerálních látek z těla, například vápníku, hořčíku, zinku.

Nenechme se mýlit obecnými doporučeními pít denně 2 – 3 litry tekutin. Tato doporučení platí pro obvyklou stravu s velkým obsahem masa a soli. Produkty metabolismu masa a nadbytečnou sůl je nutno vymývat z těla velkým množstvím vody.

Chceme-li dosáhnout vyváženého jídelníčku, musíme obsah soli radikálně snížit. Celkově by nám měly stačit 2 – 3 gramy soli denně. Věřme prosím tomu, že nadměrné solení je jenom zvyk, kterého se můžeme docela snadno zbavit.

Postupně nám začnou chutnat jídla mnohem slaná než dříve, a ochutnáme-li někdy znovu průmyslově připravený sýr nebo chléb, budou nám připadat nepříjemně přesolené (a to nejen potraviny z obchodů, ale dokonce i „jídla“ v mnohých restauracích, poznámka amber).

Užíváme-li obiloviny v sušší, koncentrovanější podobě, stačí je solit jen málo. Připravíme-li zeleninu šetrným napařováním nebo pečením, při němž se v ní obsah minerálů zkoncentruje a zvýrazní se její chuť, nemusíme ji solit vůbec. V každém případě by měla být sůl pevně zabudována do vnitřní struktury potravin procesem vaření (tudíž druhým extrémem je jídlo připravit zcela plané a pak to nechat na strávníkovi, ať si jej osolí dle libosti, poznámka amber).

Ke střídmému užívání soli dále napomáhá skutečnost, že nejíme mnoho ovoce nebo jiných potravin s jednoduchými cukry, a nepotřebujeme je tedy vyvažovat solí.

Jednotvárná, chuťově nevýrazná jídla

Obilovinová, tedy převážně škrobová strava, má základní chuť sladkou a obsahuje jen málo ostatních chutí – například hořkou, pikantní, kyselou, které náš organismus také potřebuje. Bez nich není uspokojení z jídla úplné.

Proto se musíme naučit správně vařit a používat kombinace potravin a koření s různými základními chutěmi. Jsou-li základní složkou jídla obiloviny, měla by k nim být dodána zelenina s pikantní chutí, abychom jí mohli sladkou chuť obilovin v průběhu jídla pravidelně střídat.

Závěr seriálu.

z knihy Strava a vědomí od Tomáše Štanzela, vydané nakladatelstvím DharmaGaia v roce 2010

Tomáš ŠTANZEL (1956) vystudoval chemii na Vysoké škole chemicko-technologické a fotografii na Filmové a televizní fakultě akademie múzických umění. Stravou, jakožto podpůrným prostředkem k dosažení tělesného i duševního zdraví se zabývá přes čtvrtstoletí. Publikoval na toto téma řadu článků s cílem poukázat na důležitost každodenní volby stravy a současně zpřístupnit problematiku běžným laikům.

REKLAMA

GUARANA 100 kapslí

energie do života

349 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

399 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*