Chyby při přechodu na vegetariánskou stravu – 1

S vegetariánskou stravou nemáme v našich krajích mnoho zkušeností, a tak lidé, kteří se rozhodnou s ní začít, mnohdy dobře nevědí, jak na to a s jakými potížemi se mohou setkat.

REKLAMA

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nejčastější chybou je ponechání výrazně uvolňujících potravin ve stravě. Maso je totiž vysoce koncentrovaná potravina – obsahuje mnoho bílkovin i minerálních látek, a díky tomu značně zpevňuje.

Máme-li ve stravě maso, můžeme, anebo dokonce musíme je doplňovat větším množstvím potravin s uvolňující povahou (cukr, alkohol, drogy, léky, koření, sladidla – i přirozená jako je med, tuky a oleje, měkké sladké sýry, mléko, měkký tvaroh, jogurty, dovážené ovoce, syrová strava, poznámka amber).

Když však maso ze své stravy vyloučíme a ostatní složky v ní beze změny ponecháme, tento poměr se úplně změní. Můžeme se dostat do stavu nadměrné uvolněnosti, který zasáhne celý organismus. Mnoho lidí se poctivě o stravu bez masa pokoušeli, časem se ale necítili dobře a nevydrželi. Budeme-li dostatečně informovaní a věnujeme-li přípravě stravy trochu práce, může nám bezmasá strava vyhovovat trvale a můžeme při ní dosáhnout daleko vyrovnanějšího tělesného i psychického stavu, než jak by bylo možné při stravě smíšené (tedy s masem).

Pokusíme se možné chyby popsat podrobněji.

Příliš mnoho cukru

Omezíme-li ve svém jídelníčku maso, musíme současně omezit všechny potraviny s obsahem jednoduchých cukrů. Máme-li získat potřebné množství bílkovin, minerálních látek a vitaminů z obilovin a luštěnin, musíme jich sníst dostatečně množství. To však nebude možné, pokud se nasytíme sladkostmi, které nám dodají živin jen málo.

- Chyby při přechodu na vegetariánskou stravu – 1Potraviny s obsahem rafinovaného cukru vyloučíme ze své strany úplně, snažíme se omezit i ostatní potraviny s přirozeným obsahem cukru. Šetříme i s ovocem. Jíme jen domácí druhy v době jeho dozrávání. V zimě stačí jablka. Protože základní chuť obilovin je sladká, nepotřebujeme již tolik jiných potravin jako dříve.

Málo luštěnin

Bez luštěnin to při bezmasé stravě prostě nejde. Jsou naprosto nutné. Jsou kolíčem k vyváženému vegetariánskému jídelníčku. Doplňují obiloviny jak v bílkovinách, tak i minerálních látkách a vitaminech.

Budeme-li luštěniny opomíjet, budou nám s největší pravděpodobností chybět některé bílkoviny, minerální látky a vitaminy a nebudeme schopni se nikdy pořádně nasytit. To vede ke snaze dojíst se jinými, méně vhodnými potravinami, třeba masem nebo sladkostmi.

Protože luštěniny se nejlépe zužitkují, jsou-li s obilovinami v jednom jídle zároveň, měly by být na talíři dvakrát denně, přesně tak, jak to dělají lidé, kteří žijí vegetariánsky v souladu se svou tradicí. Luštěnin nemusí být mnoho, stačí asi pětina množství bílkovin.

Bude pokračováno:-)

z knihy Strava a vědomí od Tomáše Štanzela, vydané nakladatelstvím DharmaGaia v roce 2010

Tomáš ŠTANZEL (1956) vystudoval chemii na Vysoké škole chemicko-technologické a fotografii na Filmové a televizní fakultě akademie múzických umění. Stravou, jakožto podpůrným prostředkem k dosažení tělesného i duševního zdraví se zabývá přes čtvrtstoletí. Publikoval na toto téma řadu článků s cílem poukázat na důležitost každodenní volby stravy a současně zpřístupnit problematiku běžným laikům.

REKLAMA

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

469 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*