Nejlepší cvičení při zvětšené prostatě

Zvětšení prostaty v důsledku tzv. benigní hyperplazie prostaty (BPH) může mít opravdu velký vliv na kvalitu života a močicí návyky u mužů.

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Tzv. symptomy dolního močového ústrojí (LUTS) asociované s touto nemocí mohou mít dále vliv na spánek a životní styl. Jedním z nejlepších a nejpřirozenějších způsobů prevence a zvládání BPH je mít více pohybu. Prospěšná jsou všechna cvičení, ale podle studií jsou pro zdraví prostaty a prevenci BPH některá z nich lepší než jiná. Abychom lépe pochopili vztah mezi BPH, LUTS a pohybem, výzkumníci ze School of Medice při Kalifornské univerzitě v San Diegu analyzovali data z 11 studií, kterých se účastnilo celkem 45083 mužů.

Ti zjistili, že střídmé či intenzivní cvičení značně přispělo ke snížení rizika BPH a LUTS. Dále zjistili, že v porovnání se sedavým životním stylem může střímé či intenzivní cvičení snížít riziko BPH či LUTS až o 25 %. Cvičení vůbec je obecně zdravé pro prostatu.

Cvičením ke zdravější prostatě

Pohyb neprospívá jen BPH, ale kromě toho také pomáhá předcházet rakovině prostaty a předcházet a zvládat prostatitidu. Mezi nejlepší cvičení pro zdravější prostatu patří aerobní a odporová cvičení. Mezi aerobní cvičení patří:

  • Chůze
  • Jogging
  • Běh
  • Jízda na kole (s prostatě vyhovujícím sedlem)
  • Tenis
  • Skákání přes švihadlo
  • Veslování

Odporová cvičení jsou účinná pro zlepšení síly, vyrýsování svalů a snížení zánětů. Mezi odporová cvičení patří:

  • Plavání
  • Kliky
  • Zvedání závaží

Cvičení pomáhá získat a udržet si zdravou váhu, což je dalším plusem pro zdraví prostaty. Obezita zvyšuje riziko BPH a dalších problémů s prostatou. Studie zjistila, že muži, kteří mají za týden pět nebo více hodin cvičení mají o 30-50 % menší pravděpodobnost vzniku BPH ve srovnání s těmi, kteří měli méně než dvě hodiny cvičení každý týden.

Kegelovy cviky – ne pro všechny

Dalším druhem cvičení, který je dobrý pro některé muže, nikoliv však pro všechny, jsou Kegelovy cviky. Při nich je nutné opakovaně zatínat sval pánevního dna, který se nachází mezi stydkou kostí a kostrčí. Posilování tohoto svalu může pomoci s kontrolou toku moči a dokonce také zlepšit sexuální zdraví. Většině mužů s BHP může několik Kegelových cviků denně prospět. Kegelovy cviky mohou být užitečné k posílení svalů před některými typy operací prostaty, například radikální prostatektomie, a může pomoci s obnovením síly ve svalové hmotě po operaci (jakmile s tím bude souhlasit lékař).

Tyto cviky se nedoporučují mužům, kteří trpí chronickou prostatitidou/chronickým syndromem pánevní bolesti (CP/CPPS). Muži trpící těmito nemocemi by se měly Kegelovým cvikům vyhnout. Při Kegelových cvicích dochází k zatínání svalu pánevního dna, což může vést ke zhoršení příznaků a bolesti spojené s prostatitidou. Mnoho mužů trpící CP/CPPS musí naopak své pánevní svaly uvolňovat. Kegelovy cviky by mohly u některých mužů vést ke zvýšení napětí v dané oblasti.

Mezi ostatní opatření pro muže patří vyhnout se jakémukoliv cvičení, které zahrnuje nadměrně trhavé či úderné pohyby nebo činnosti vyvíjející tlak na pánevní oblast, například jízda na koni. Jízda na kole je skvělé cvičení, ale jezdit byste měli opatrně.

Může jízda na kole způsobovat prostatitidu? Pokud na to jdete chytře, tak ne. Při jízdě mějte na sobě cyklistické kraťasy s vystýlkou a měkké sedlo, které je pro oblast prostaty příjemné. Vyrábějí se i rozdělená sedla a sedla bez přední části. Cvičení je součástí životního stylu, který zlepšuje zdraví prostaty. Pravidelně si dopřát střídmé až intenzivní cvičení, pít dost tekutin, jíst prostatě vyhovující jídlo, brát doplňky stravy – to vše může přispět k tomu, aby byla prostata a močové ústrojí zdravější.

originální texteasyhealthoptions.com

překlad: Lukáš Kucharczyk

zdroje: 1, 23

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*