Slzovka má velmi slibné zdravotní účinky

Slzovka obecká, též slzovka porcelánová neboli Jobovy slzy je tropická travina. Je oblíbená v asijských kulturách jako zdroj potravy a rovněž se z ní dělají šperky. Nicméně tato rostlina se po staletí používala v alternativní medicíně k léčení mnoha problémů od artritidy po neštovice.

REKLAMA

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč


Slzovka má velmi slibné zdravotní účinky.
Slzovka má velmi slibné zdravotní účinky.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Slzovka nikoho z vědeckých kruhů moc nezajímá a tak se doposud, mimo země Číny a Korey, nikým vědecky nezkoumala. Nicméně studie právě z těchto zemí dokládají, že tato rostlina svým složením může mít velice pozitivní vliv na naše zdraví.

Slzovka a její účinky

Alergie

Slzovka se tradičně užívá k léčbě alergií. Taková léčba zahrnuje přípravu rostlinných extraktů k alergickým potížím jakým je kontaktní dermitida. Výzkum, publikovaný v Žurnálu zemědělské a potravinářské chemie v červnu 2003, přišel na to, že extrakty z rostliny jménem slzovka potlačují alergické reakce na laboratorních myších a pomáhají zvýšit jejich imunitní systém.

Cholesterol

Jobovy slzy byly podávány diabetickým myším spolu s potravou vysokou na cholesterol po dobu čtyř týdnů. Tak se to píše ve studii zveřejněné v Mezinárodním Žurnálu pro výzkum výživy a vitamínů v září 2006. Ve srovnání s kontrolní skupinou,myši, které se živily slzovkou, měly významně snížené hladiny LDL cholesterolu.

Prevence a léčba rakoviny

Několik výzkumných týmů v Číně studovalo, jaký má slzovka vliv na rakovinu tlustého střeva, slinivky, plic, jater, prsu a také její vliv při onemocnění leukémií. Nutno dodat, že má vliv se slibnými výsledky.

Studie zveřejněná v září roku 2008 v časopise Etnofarmakologie zjistila, že extrakt slzovky významně tlumil syntézu mastných kyselin v játrech. To je důležité, protože lidské rakovinné buňky obsahují vysoké hladiny této látky, spojené s růstem agresivních nádorových buněk.

Poruchy endokrinního systému

Slzovka a její extrakt se používá při léčbě endokrinních poruch díky schopnosti rostliny snižovat hladiny hormonů progesteronu a testosteronu. V prosincovém vydání „Časopisu tradiční čínské medicíny“ v roce 2000 se píše, že bolestivé menstruační symptomy se snížily o celých 90 procent, což byl mnohem lepší výsledek než u skupiny, u které se podávaly léky na předpis.

Podpora trávicího systému

Zdá se, že slzovka má rovněž ochranný přínos pro trávicí systém. Studie z června 2011 v „Časopise zemědělství a potravinářské chemie“ zjistil, že slzovka tlumí rakovinné buňky trávicího systému in vitro a byla rovněž schopna snížit výskyt žaludečních vředů u testovaných myší.

Slzovka posiluje žaludek a slezinu, pomáhá trávení tuků a rovněž se využívá při léčbě celkového zahlenění organismu. To je výsledkem špatného stravování a trpí jím většina z nás.

Osteoporóza

Studie publikovaná v roce 2008 v „Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition“ (časopis asijské klinické výživy) přišla na to, že slzovka zlepšuje hladinu několika osteoporotikých bio ukazatelů v krvi myší v porovnání s druhou kontrolní myší skupinou. Vědci došli k závěru, že extrakt může být schopen zvrátit osteoporózu u potkanů a mohl by být pomocnou zdravotní potravinou při prevenci osteoporózy.

Snižování tělesné hmotnosti

Obézním myším byly injekčně vstřikovány extrakty ze slzovky po dobu čtyř týdnů a při porovnání s kontrolní skupinou se přišlo na to, že myši živené extraktem ztrácely nadbytečná kila, snížil se jejich příjem potravy, obsah jejich tělesného tuku, hmotnost tukové tkáně a hladiny cholesterolu a triglyceridů. Uvedl to výzkum publikovaný v roce 2004 v časopise „Life Sciences“. Díky svému složení pomáhá slzovka trávit tuky a má i blahodárný vliv na celulitidu.

Úvahy k slzovce

Provedlo se několik klinických studií na lidech a nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Avšak v časopise „Journal of Toxicology & Environmental Health“ uvedená studie odkryla, že březí samičky krys krmené slzovkou byly více náchylné k potratům. Dále extrakt ze slzovky trávil vyvíjející se embrya.

To znamená, že by se slzovce měly vyhnout především těhotné ženy. Také před užitím extraktu ze slzovky byste se raději měli poradit se svým lékařem. (zdroj: www.livestrong.compřeklad: Lenkita)

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*