
Vědci dnes postupně začínají více rozumět tomu, jak krevní skupina, a nejen životní styl, dokáže ovlivnit rozvoj různých onemocnění.
Předtím, než přejdeme k jádru článku, si zopakujeme pár základních faktů.
Rozlišujeme 4 základní krevní skupiny – 0, A, B a AB. Nejrozšířenější krevní skupinou je „0“, zatímco nejméně běžnou je „AB“. V rozšíření jednotlivých krevních skupin existují rozdíly mezi zeměpisnými šířkami.
Nyní se ale pojďme podívat na to, jak vaše krevní skupina může ovlivnit výskyt nemoci.
1. Srdeční infarkt
K rozvoji srdečního infarktu dochází z různých důvodů. Jedním z nich je genetika.
Všichni víme, že pokud se u nějakého člena rodiny vyskytl infarkt, pak my máme k němu predispozici. Jak se však ukazuje, do značné míry to může ovlivnit i krevní skupina.
V jedné studii, která zahrnovala více než 1,3 milionů lidí, bylo zjištěno, že lidé s krevní skupinou jinou než „0“, mají až o 9 % vyšší riziko srdečního infarktu a výskytu dalších kardiovaskulárních onemocnění.
Lidé s krevní skupinou „A“ a „AB“ mají největší riziko.
2. Rakovina žaludku
Máme však dobrou zprávu pro lidi s krevními skupinami „B“ a „0“.
Jedna studie ukázala, že lidé s krevní skupinou „AB“ mají až o 26 % vyšší riziko rakoviny žaludku. Dokonce i pro krevní skupinu „A“ je toto riziko o 20 % vyšší než pro krevní skupiny „B“ a „0“.
Uvádí se, že lidé s krevními skupinami „AB“ a „A“ mají větší imunitní odezvu na bakterii Helicobacter pylori, nicméně tato imunitní reakce zároveň zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
3. Žaludeční vředy
Když už zmiňujeme bakterii Helicobacter pylori, je potřeba dodat, že zatímco imunitní reakce na tuto bakterii stojí za vznikem rakoviny žaludku u krevních skupin „A“ a „AB“, tentýž faktor je odpovědný za vznik žaludečních vředů u lidí s krevní skupinou „0“.
Když je vaše tělo napadeno, imunitní systém vypouští protilátky, aby si poradily s infekcí.
Lidé s krevní skupinou „0“ vytvářejí na helikobaktera mnohem silnější protilátky, což vede k častějším zánětům, otokům, či dokonce žaludečním vředům.
4. Rakovina slinivky
Jedna studie odhalila, že lidé s krevními skupinami „A“, „B“ a „AB“ mají vyšší riziko rozvoje rakoviny slinivky.
Lidé s krevní skupinou „0“ mají riziko tohoto druhu rakoviny nejnižší.
U krevní skupiny „A“ je zmíněné riziko vyšší o 32 %, u krevní skupiny „AB“ o 51 % a u krevní skupiny „B“ až o 72 %.
5. Kognitivní útlum
Ukazuje se, že lidé s krevní skupinou „AB“ mají nejvyšší riziko snižování výkonu mozku a kognitivního útlumu ve středním a starším věku.
Jedna studie měřila kognitivní schopnosti více než 30 000 lidem nad 45 let.
Výzkumníci zjistili, že lidé s krevní skupinou „AB“ mají až o 82 % vyšší riziko rozvoje ztráty paměti s přibývajícím věkem.
Závěr
Kvůli výsledkům zmíněných výzkumů se nemusíte hned znepokojovat.
Je sice pravda, že vaše krevní skupina u vás může zvyšovat riziko některých onemocnění, ale do velké míry to závisí na dalších faktorech, jako jsou strava či fyzická aktivita.
Snažte se proto zdravě stravovat a žít aktivní život. (zdroj: vylectese.cz)
Takže krevní skupina A Rh+ je asi nejhorší-ale co s tím ?
Doporučujeme článek Krevní skupiny: Co bychom o nich měli vědět.