
Spánkový deficit může ohrozit srdce, způsobit vysoký krevní tlak, cukrovku a mrtvici.
Spánek je určitě příjemnou a relaxační aktivitou. Je jednou z nejdůležitějších činností pro naše duševní i fyzické zdraví.
Pokud každou noc zavřete oči alespoň na pár hodin, zregenerujete si tělo a dobijete ho energií po dlouhém a namáhavém dni.
Během spánku dochází ve vašem těle – především ve vašem mozku – k důležitým procesům, které jsou důležité pro vaše správné fungování.
Spánkový deficit tedy vede k vážným zdravotním problémům. Ráno po probuzení můžeme cítit problémy různými způsoby. Nemůžeme se soustředit a jsme extrémně pomalí.
Když se to opakuje každý den, naše krátkodobé i dlouhodobé zdraví může být ohroženo.
Dlouholetý vědecký výzkum ukazuje, co se děje s lidským tělem, když málo spíme – nebo když spíme málo kvůli zdravotním problémům.
Tento výzkum ukazuje, že spánkový deficit může způsobit řadu závažných a život ohrožujících zdravotních problémů.
V následující části článku se budeme věnovat chorobám a nebezpečným stavům, které se mohou projevit v důsledku nedostatku spánku.
Ukážeme vám také 5 způsobů, jak si zlepšíte kvalitu a kvantitu spánku podle doporučení Národní spánkové nadace.
1. Spánkový deficit a Alzheimerova choroba
Ve studii z roku 2013 pod vedením Johna Hopkinse vědci došli k závěru, že nesprávné spánkové návyky mohou být příčinou vzniku Alzheimerovy choroby.
Kromě toho bylo zjištěno, že nedostatek spánku může urychlit průběh onemocnění.
Tato studie byla zahájena předchozím výzkumem, který předpokládal, že spánek je nezbytný pro odstranění odpadu – který je nahromaděný v mozku a je označován jako „mozkový odpad“.
Do studie bylo zapojeno 70 lidí ve věku 53 až 91 let.
U lidí, kteří průběžně hlásili špatné spánkové návyky, bylo prokázáno neúměrné množství beta-amyloidu v oblasti mozku. Beta-amyloid je sloučenina, která přímo souvisí se vznikem Alzheimerovy choroby.
2. Rakovina prostaty
Ve studii, která zahrnovala 2 425 islandských mužů ve věku 67 až 96 let, vědci zjistili, že muži s problémy usnout měli vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty.
Šokující bylo, že tento počet se zdvojnásobil, když účastníci hlásili zbývající potíže se spánkem. Kromě toho vědci zjistili, že absence spánku může vést k rakovině, která může přerůst do pozdních stadií.
Vědci připisují vztah mezi spánkem a rakovinou nízké hladině spánkového hormonu melatoninu.
Je to důležitá chemická látka pro potlačování růstu nádorů. Pokud je její hladina příliš nízká – většinou u lidí, kteří nespí – může to urychlit růst rakovinných nádorů.
3. Spánkový deficit vs. kardiovaskulární onemocnění
Jednoduše řečeno, špatný spánek je strašný pro zdraví srdce.
Nedostatečný spánek je už dávno spojen s kardiovaskulárními chorobami. Nicméně vědci nedávno objevili větší souvislost než dříve.
V 14leté studii, zahrnující 657 ruských mužů, dvě třetiny z nich, kteří prožili srdeční infarkt, měli problémy se spánkem.
Navíc lidé, kteří hlásili problémy se spánkem, měli 2,6krát vyšší pravděpodobnost vzniku srdeční příhody a 1,5 až 4krát vyšší pravděpodobnost výskytu mrtvice.
4. Obezita a cukrovka
Mnohé vědecké výzkumy potvrdily spojitost mezi cukrovkou a špatnými spánkovými návyky.
Nicméně studie provedená na Univerzitě v Chicago rozšířila toto tvrzení a poukázala na to, že cukrovka předchází obezitě.
Výzkumníci zjistili, že nedostatek spánku může zhoršit akumulaci mastných kyselin v krvi, což nepříznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi.
Ve studii, která zahrnovala 19 mužů, výzkumníci zjistili, že ti, kteří spali jen 4 hodiny po dobu 3 nocí, měli vyšší hladinu mastných kyselin v krvi – až o 30 % vyšší než osoby, které spaly 8 hodin.
5. Sebevražedné myšlenky
Toto tvrzení je velmi překvapující a znepokojivé. Ve studii z roku 2014, kterou provedla Stanfordova univerzita, vědci zjistili souvislost mezi nedostatkem spánku a výskytem sebevražd.
Během 10leté studie 20 ze 420 účastníků, kteří spáchali sebevraždu, uvedli, že trpí nedostatkem spánku.
Vědci dospěli k závěru, že lidé, kteří trpí nedostatkem spánku, mají 1,4krát vyšší pravděpodobnost ukončit svůj život.
Navíc se toto riziko zvyšuje s pokročilejším věkem a se stresem.
5 způsobů, jak si zlepšíte spánek
Je zcela jasné, že spánek je nezbytný pro naše zdraví a relaxaci. Je to velmi důležitá činnost, snižuje riziko řady onemocnění a stavů. Z tohoto důvodu uvádíme 5 způsobů, jak si zlepšíte svůj spánek podle Národní spánkové nadace:
1. Rozvíjejte a udržujte spánkový harmonogram, aby bylo pro vás prioritou jít spát a probudit se ve stejnou dobu každý den, a to i přes víkendy.
2. Odpočívejte každý večer před spaním. Zkuste vykonávat rutinní činnost (například čtení, meditaci) jako zvyk každý večer před spaním.
3. Denně cvičte. Cvičení je nezbytnou aktivitou pro zlepšení spánku. Udělejte cokoliv, abyste své tělo dostali do pohybu a zapotili se při tom.
4. Podívejte se na prostředí, ve kterém spíte. Má váš pokoj správnou teplotu? Jeho teplota by měla být v rozmezí 16 až 21 °C. Pokoj by měl být chladný, bez světla a hluku.
5. Podívejte se na své polštáře a matrace. Přispívají k dobrému spánku? Pokud ne, existuje mnoho různých prodejen s informovaným pracovním personálem, který vám může poskytnout nějaké návrhy na změnu. (zdroj: powerofpositivity.com, zpracovalo: vylectese.cz)
Buďte první kdo přidá komentář