Vegetariáni mají nižší riziko výskytu rakoviny

U vegetariánů existuje obecně nižší riziko onemocnění rakovinou než u konzumentů masa. Neplatí to ale pro všechny formy nemoci, jak zjistila studie publikována v lékařské časopise British Journal of Cancer. Nicméně průzkum na 60-ti tisících lidech jasně prokázal, že vegetariány postihuje mnohem méně rakovina krve, močového měchýře a žaludku.

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Výzkumníci z univerzit ve Spojeném království a na Novém Zélandu sledovali 61 566 britských mužů a žen. Byli mezi nimi konzumenti masa, ale také ti, kteří jedí ryby, ale jiné maso ne a další, kteří nejedí vůbec žádné maso.

Celkově výsledky výzkumu ukázaly, že zatímco v běžné populaci během života onemocní rakovinou 33 lidí ze sta, u těch, kteří nejedí maso, se toto riziko snižuje na zhruba 29 ze 100.

Zvláštní ochrana vegetariánů?

Výzkumníci tvrdí, že našli významné rozdíly mezi konzumenty masa a vegetariány v náchylnosti k rakovině lymfatických žláz a krve, kdy u vegetariánů je riziko onemocnění těmito druhy rakoviny poloviční.

V případě mnohočetného myelomu, relativně vzácné formy rakoviny kostí, je u vegetariánů o 75 % menší pravděpodobnost, že se u nich tato nemoc rozvine, než u konzumentů masa.

U milovníků rybího masa bylo snížení rizika onemocnění těmito typy rakoviny méně významné. Proč tomu tak je, není podle výzkumníků zcela zřejmé, ale potenciální mechanismy mohou zahrnovat viry a složky v mase způsobující mutace. Je však také možné, že zelenina skýtá zvláštní ochranu.

Výrazné rozdíly byly zaznamenány také u rakoviny žaludku. Ačkoliv byl počet případů malý, konzumenti rybího masa a vegetariáni měli jen třetinové riziko onemocnění tímto typem rakoviny oproti konzumentům masa.

Předchozí výzkumy už naznačily spojitost zpracovaného masa s rakovinou žaludku, takže výsledky nebyly příliš překvapující. Předpokládá se, že složky N-nitrosaminů nalezené v těchto masech, mohou poškodit DNA. Vysoké teploty při jejich přípravě mohou také produkovat karcinogeny.

Snížení rizika u vegetariánů však nebylo zjištěno u rakoviny střev, jedné z nejběžnějších forem této nemoci. Vegetariáni ve sledované skupině měli ve skutečnosti mírně vyšší výskyt rakoviny střev a konečníku, ačkoliv ne významně.

Relativní riziko rakoviny děložního čípku však bylo u konzumentů rybího masa a vegetariánů dvakrát vyšší než u konzumentů masa. Počet případů byl malý a výsledky lze přičíst i náhodě, ale výzkumníci pokládají za možné, že faktory jídelníčku ovlivnily viry zodpovědné za vznik rakoviny děložního čípku.

Profesor Tim Key, vedoucí studie řekl, že z této jediné studie nebylo možné vyvodit jednoznačné závěry. „V tento okamžik nejsou naše zjištění dostatečně průkazná, abychom mohli doporučit zásadní změny jídelníčku u osob, které se drží průměrné vyvážené stravy,“prohlásil profesor.

Vegetariánský jídelníček obsahuje obvykle méně tuků a více vlákniny, ale často vyžaduje pečlivé plánování, aby byl zajištěn nezbytný a dostatečný přísun proteinů a vitamínů – obzvláště B12, který se nachází převážně v živočišné stravě.

Vědci chtějí další studie

„Tyto zajímavé výsledky přispívají k důkazům, že skladba našeho jídelníčku ovlivňuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou. Víme, že konzumace velkého množství červeného a zpracovaného masa zvyšuje riziko rakoviny žaludku,“ řekl mluvčí britské organizace na výzkum rakoviny, která výzkum financovala.

„Vztahy mezi skladbou stravy a rakovinou jsou však velmi složité a je zapotřebí dalších výzkumů, abychom rozeznali, jak velkou roli hraje jídelníček a které jeho konkrétní faktory jsou nejdůležitější,“ dodal mluvčí jedním dechem.

Dr. Panagiota Mitrou, vědeckovýzkumný programový manažer Světového fondu na výzkum rakoviny, považuje příslib toho, že riziko onemocnění rakovinou krve u vegetariánů může být nižší, za obzvláště zajímavý.

„Tato zjištění bychom však měli brát s rezervou, protože o vztahu mezi jídelníčkem a těmito typy rakoviny toho zatím mnoho nevíme. Jsou zapotřebí další studie zaměřené na vegetariány, než budeme moci tyto výsledky s jistotou potvrdit,“ dodal na závěr. (zdroj: news.bbc.co.uk/)

REKLAMA

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč