Vegetariáni mají nižší riziko výskytu rakoviny

U vegetariánů existuje obecně nižší riziko onemocnění rakovinou než u konzumentů masa. Neplatí to ale pro všechny formy nemoci, jak zjistila studie publikována v lékařské časopise British Journal of Cancer. Nicméně průzkum na 60-ti tisících lidech jasně prokázal, že vegetariány postihuje mnohem méně rakovina krve, močového měchýře a žaludku.

REKLAMA

GUARANA 100 kapslí

energie do života

349 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

299 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

199 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Výzkumníci z univerzit ve Spojeném království a na Novém Zélandu sledovali 61 566 britských mužů a žen. Byli mezi nimi konzumenti masa, ale také ti, kteří jedí ryby, ale jiné maso ne a další, kteří nejedí vůbec žádné maso.

Celkově výsledky výzkumu ukázaly, že zatímco v běžné populaci během života onemocní rakovinou 33 lidí ze sta, u těch, kteří nejedí maso, se toto riziko snižuje na zhruba 29 ze 100.

Zvláštní ochrana vegetariánů?

Výzkumníci tvrdí, že našli významné rozdíly mezi konzumenty masa a vegetariány v náchylnosti k rakovině lymfatických žláz a krve, kdy u vegetariánů je riziko onemocnění těmito druhy rakoviny poloviční.

V případě mnohočetného myelomu, relativně vzácné formy rakoviny kostí, je u vegetariánů o 75 % menší pravděpodobnost, že se u nich tato nemoc rozvine, než u konzumentů masa.

U milovníků rybího masa bylo snížení rizika onemocnění těmito typy rakoviny méně významné. Proč tomu tak je, není podle výzkumníků zcela zřejmé, ale potenciální mechanismy mohou zahrnovat viry a složky v mase způsobující mutace. Je však také možné, že zelenina skýtá zvláštní ochranu.

Výrazné rozdíly byly zaznamenány také u rakoviny žaludku. Ačkoliv byl počet případů malý, konzumenti rybího masa a vegetariáni měli jen třetinové riziko onemocnění tímto typem rakoviny oproti konzumentům masa.

Předchozí výzkumy už naznačily spojitost zpracovaného masa s rakovinou žaludku, takže výsledky nebyly příliš překvapující. Předpokládá se, že složky N-nitrosaminů nalezené v těchto masech, mohou poškodit DNA. Vysoké teploty při jejich přípravě mohou také produkovat karcinogeny.

Snížení rizika u vegetariánů však nebylo zjištěno u rakoviny střev, jedné z nejběžnějších forem této nemoci. Vegetariáni ve sledované skupině měli ve skutečnosti mírně vyšší výskyt rakoviny střev a konečníku, ačkoliv ne významně.

Relativní riziko rakoviny děložního čípku však bylo u konzumentů rybího masa a vegetariánů dvakrát vyšší než u konzumentů masa. Počet případů byl malý a výsledky lze přičíst i náhodě, ale výzkumníci pokládají za možné, že faktory jídelníčku ovlivnily viry zodpovědné za vznik rakoviny děložního čípku.

Profesor Tim Key, vedoucí studie řekl, že z této jediné studie nebylo možné vyvodit jednoznačné závěry. „V tento okamžik nejsou naše zjištění dostatečně průkazná, abychom mohli doporučit zásadní změny jídelníčku u osob, které se drží průměrné vyvážené stravy,“prohlásil profesor.

Vegetariánský jídelníček obsahuje obvykle méně tuků a více vlákniny, ale často vyžaduje pečlivé plánování, aby byl zajištěn nezbytný a dostatečný přísun proteinů a vitamínů – obzvláště B12, který se nachází převážně v živočišné stravě.

Vědci chtějí další studie

„Tyto zajímavé výsledky přispívají k důkazům, že skladba našeho jídelníčku ovlivňuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou. Víme, že konzumace velkého množství červeného a zpracovaného masa zvyšuje riziko rakoviny žaludku,“ řekl mluvčí britské organizace na výzkum rakoviny, která výzkum financovala.

„Vztahy mezi skladbou stravy a rakovinou jsou však velmi složité a je zapotřebí dalších výzkumů, abychom rozeznali, jak velkou roli hraje jídelníček a které jeho konkrétní faktory jsou nejdůležitější,“ dodal mluvčí jedním dechem.

Dr. Panagiota Mitrou, vědeckovýzkumný programový manažer Světového fondu na výzkum rakoviny, považuje příslib toho, že riziko onemocnění rakovinou krve u vegetariánů může být nižší, za obzvláště zajímavý.

„Tato zjištění bychom však měli brát s rezervou, protože o vztahu mezi jídelníčkem a těmito typy rakoviny toho zatím mnoho nevíme. Jsou zapotřebí další studie zaměřené na vegetariány, než budeme moci tyto výsledky s jistotou potvrdit,“ dodal na závěr. (zdroj: news.bbc.co.uk/)

REKLAMA

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

139 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

449 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč