Kombinace doplňků stravy a léků: Co nebrat současně?

Věděli jste, že rybí olej užívaný s léky na snížení tlaku může snižovat efekt těchto léků a dokonce nadměrně snížit tlak až k závratím?

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč


Kombinace doplňků stravy a léků: co nebrat současně. Například rybí olej se nedoporučuje užívat současně s léky na snížení tlaku.
Kombinace doplňků stravy a léků: co nebrat současně. Například rybí olej se nedoporučuje užívat současně s léky na snížení tlaku. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Dokonce i ty nejběžnější doplňky stravy mohou mít především s léky překvapivé interakce. Na které kombinace doplňků stravy a léků je nutno dát si pozor?

Níže uvádíme kombinace doplňků stravy a léků, které mohou vytvářet potenciálně nebezpečné interakce s různými léčivy a dalšími bylinnými doplňky.

Nevhodné kombinace doplňků stravy a léků

Rybí olej

Interakce s léky: Rybí olej užívaný s léky na snížení tlaku může snižovat efekt těchto léků. Zároveň může dojít k nadměrnému snížení tlaku. Obezřetní bychom měli být i v případě, kdy užíváme rybí olej společně s dalšími léky zvyšujícími riziko krvácení. Jako je aspirin, ibuprofen nebo naproxen.

Interakce s dalšími doplňky stravy: Užívání vysokých dávek rybího oleje s bylinami snižujícími srážlivost krve (včetně ginko biloba) může způsobit krvácení.

Draslík

Interakce s léky: Draslík se může vzájemně ovlivňovat s mnoha léčivy včetně léků na předpis určených k léčbě osteoporózy. Jsou známé jako bisfosfonáty (například alentronát). Kombinace doplňků stravy na bázi draslíku se dále nedoporučuje s některými léků na snížení tlaku, antibiotiky z rodiny tetracyklinů a chinolonů (např. Cipro). A také s levothyroxinem určeným k léčbě hypotyreózy.

Echinacea

Interakce s léky: Echinacea stimuluje imunitní systém. Může tak narušovat účinek léků potlačujících imunitu jako je steroid prednison.

Melatonin

Interakce s léky: Melatonin vyvolává ospalost. Pokud jej užíváte s se sedativy (jako jsou benzodiazepiny, narkotika a některá antidepresiva), může způsobit přílišnou ospalost. Melatonin může také zpomalit srážení krve.

Takže pokud jej užíváte spolu s protisrážlivými léky jako je heparin nebo warfarin (původně jed na krysy), zvyšuje se u vás riziko vzniku modřin a krvácení. Pokud užíváte léky na krevní tlak, vyhněte se užívání melatoninu. Melatonin může krevní tlak zvyšovat.

Interakce s dalšími doplňky stravy: Užívání melatoninu s doplňky, jež mají sedativní účinky (jako třezalka tečkovaná), může zvýšit účinky a vedlejší účinky melatoninu.

Třezalka tečkovaná

Interakce s léky: Užívání třezalky s antidepresivy může vést k nadměrným tělesným úrovním serotoninu. To může mít za následek vážné vedlejší účinky včetně svalové ztuhlosti a křečí. Třezalka může také snižovat účinek dalších léčiv. Nedoporučuje se kombinace doplňků stravy obsahujících třezalku s antikoncepcí, s léky na HIV a a s protisrážlivými léčivy jako je Warfarin. Může také interagovat s běžnými léky na migrénu jako jsou Sumatriptan a Zolmitriptan a zvyšovat riziko serotoninového syndromu.

Vitamín D

Interakce s léky: Vitamín D může snižovat účinek léku na snižování cholesterolu Atorvastatinu. Může také interagovat s některými léčivy na vysoký tlak. Vysoké dávky vitamínu D užívané spolu s diuretickými léky mohou mít za následek zvýšený obsah kalcia v těle, což může způsobit ledvinové potíže.

Zinek

Interakce s léky: Pokud užíváte antibiotika obsahující chinolon nebo tetracyklin, doplňky stravy s obsahem zinku mohou ztížit vstřebávání těchto léků i samotného zinku. Abyste zajistili správné vstřebávání antibiotika, užívejte jej dvě hodiny před tím, než užijete doplněk se zinkem, nebo čtyři až šest hodin poté. Totéž platí pro léky na bázi penicilaminu, kterými se často léčí revmatoidní artritida. Abyste předešli špatnému vstřebávání těchto léků, užívejte zinek dvě hodiny před jejich užíváním. (zdroj: health.com)

REKLAMA

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*