Luštěniny – výživný základ každodenní stravy

K dispozici máme mnoho druhů luštěnin. Některé z nich nám budou vyhovovat více, jiné méně. Některé mohou mít až léčivé účinky. Nejlepší je vyzkoušet všechny dostupné druhy a užívat ty, které se nám osvědčí. Protože užíváme luštěniny v malém množství obvykle dvakrát denně, volíme ty nejlépe stravitelné a pravidelně je obměňujeme. Obtížněji stravitelné druhy připravujeme jen občas pro zpestření jídelníčku.

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Luštěniny vhodné k pravidelnému užívání (lehce stravitelné)

HRÁCH
Hrách můžeme volit bud' neloupaný, nebo loupaný. Při dokonalé přípravě je dobře stravitelný i hrách neloupaný, obvykle však dáváme přednost hrachu loupanému.  Zrna loupaného hrachu jsou zbavena vnějších slupek. Nejvíce nadýmavých látek je právě v těchto slupkách, takže loupané luštěniny jsou v tomto směru lepší. Vyzkoušíme žlutý i zelený hrách a užíváme ten, který nám více chutná, nebo je střídáme.

CIZRNA
Je to zvláštní druh hrachu pěstovaný v arabských zemích. Má jinou chut' než naše druhy hrachu a mimořádnou výživnou hodnotu. Abatyše Hildegarda jej považovala za nejlepší ze všech luštěnin a doporučovala jej jako vhodnou stravu pro nemocné.

ČOČKA
V našich krajích je nejběžnější hnědá čočka. Je chutná a lehce stravitelná. Připravená v různých obměnách s různým kořením může být naším pravidelným jídlem. Méně obvyklá je červená nebo žlutá čočka. Tyto druhy se dodávají jako loupané, půlené. Mohou být uvařené i během 10 – 15 minut, a posloužit tak k přípravě rychlého, a přitom kvalitního jídla, například polévky.

FAZOLE ADZUKI 
Tyto malé hnědé fazole pocházejí z Japonska. Jsou všestranně vyvážené a snadno stravitelné. Mají příjemně nahořklou chut'. Velmi rychle klíčí. Chutí, barvou i dalšími kvalitami velmi dobře doplňují rýži. Osvědčují se proto jako pravidelný doplněk k rýži. Makrobiotika je doporučuje jako podpůrnou stravu při léčení mnoha různých potíží, udává se, že posilují ledviny. 

FAZOLE MUNGO
Oblíbené jsou v Číně, kde jsou nepostradatelnou součástí mnoha tradičních jídel. Jsou pozoruhodné tím, že jejich drobná zelená zrna snadno a rychle klíčí. Často se proto využívají v naklíčené formě v podobné úpravě jako čerstvá zelenina. Naklíčené je radíme užívat jen v malém množství a vždy alespoň lehce tepelně upravené. Chceme-li i při tepelné úpravě maximálně zachovat jejich hodnotu, stačí je několik minut napařit, což stačí již k tomu, aby se ztratila jejich poněkud syrová chut' Jinak je samozřejmě možné je vařit podobně jako ostatní luštěniny.

REKLAMA
adzuki - Luštěniny - výživný základ každodenní stravy

Luštěniny vhodné k občasnému užívání 

Nejsou tak lehce  stravitelné jako předchozí druhy. V malém množství nás však nemusí nijak zatížit a mohou být příjemnou změnou. Jsou to zvláště různé druhy fazolí – malé, velké, bílé, hnědé, červené, zelené, černé. U nás jsou nejrozšířenější bílé fazole. Jsou-li připraveny trochu upraveným způsobem, mohou být také lehce stravitelné a přitom velice chutné. Stačí vyměnit asi dvakrát vodu při vaření, použít vhodné koření a mořské řasy, případně je předem nechat trochu naklíčit.

Luštěniny obtížněji stravitelné

Zde upozorňujeme zvláště na sójové boby. Sója obsahuje mnoho hodnotných živin. Současně však obsahuje látky, které brzdí trávicí proces. Tepelným zpracováním je možné je z větší části zneškodnit, musí se však vařit velmi dlouho, až několik hodin. Pozor také na sójovou mouku, při její výrobě nejsou sójové boby důkladně tepelně zpracovány, takže výsledná mouka zůstává špatně stravitelná. 

SÓJOVÉ SÝRY
Ze sóji se vyrábějí různé produkty, které jsou lépe stravitelné – například sójové sýry tofu nebo tempeh. Obsahují mnoho hodnotných bílkovin, a mohou být dobrou náhradou masa pro lidi, kteří ho vypouštějí ze svého jídelníčku. Zvláště tempeh je vysoce hodnotná a chutná potravina. Vyrábí se kvašením sójových bobů a je lehce stravitelný. Můžeme jej připravovat podobně jako maso, například opékat na tuku. Má všechny hodnoty masa, je však mnohem zdravější.

Luštěniny v malém množství každý den

Je-li člověk na pravidelnou konzumaci luštěnin zvyklý, nedělají mu obvykle žádné potíže. Pokud je však teprve do své stravy zařazuje, mohou zpočátku nadýmat. Nadýmání se můžeme vyhnout, použijeme-li stravitelnější druhy a upravíme-li způsob přípravy. Pomáhá dobré žvýkání a vhodná kombinace s ostatními složkami jídla. V každém případě je vhodné jíst luštěniny v malém množství a každý den, nikoli tedy větší množství jen občas, čehož se v našich krajích, kde luštěniny již dlouho nejsou denní součástí jídelničku, většinou dopouštíme. Právě proto získaly luštěniny pověst poněkud problematické potraviny.

Ideální doplnění obilovin

Víme, že obiloviny neobsahují rovnoměrně všechny aminokyseliny potřebné ke stavbě lidských tkání. Díky moudrosti přírody jsou ale aminokyseliny méně obsažené v obilovinách naopak dobře zastoupeny v luštěninách. Podobně i minerální látky. Jsou-li obiloviny základem našeho jídla, i malé množství luštěnin je může doplnit potřebnými bílkovinami a minerálními látkami. Opět, tělo tyto živiny využije lépe, jsou-li ve stravě obsaženy každý den, a ne jen jednou za čas, i když ve větším množství. Pravidelné používání luštěnin v malém množství je tedy výhodné nejen z důvodu stravitelnosti jídla, ale i z důvodu doplnění nutričních látek. Lidé, kteří žijí tradičně vegetariánsky, používají luštěniny v menším množství k jídlu dvakrát denně. Neméně důležité je, že i malé množství luštěnin k jídlu složenému z obilovin a zeleniny může přispět k výraznému obohacení chuti. Luštěniny mají jednak vlastní výraznou chut', jednak mohou být připraveny s rozmanitým kořením. K účelu doplnění jídla stačí dvě až tři, ale třeba i jen jedna lžíce vařených luštěnin.

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*