Nedostatek vitaminu B12 poškozuje zdraví

V průběhu dvou měsíců 62letý muž začal ztrácet citlivost ve svých rukou, často v nich vnímal píchání jehliček. Měl potíže s chůzí, velmi ho bolely klouby. Jeho kůže se barvila do žluta, postupně ztrácel dech. Příčinou byl nedostatek vitaminu B12 v jeho krevním oběhu.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč


Nedostatek vitaminu B12 poškozuje zdraví.
Nedostatek vitaminu B12 poškozuje zdraví. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Popisovaný nedostatek vitaminu B12 se odehrál u pacienta Harvardské nemocnice Massachusetts General Hospital. Mohlo to dopadnout i hůř – závažný nedostatek vitaminu B12 může vést k hluboké depresi, paranoi, bludům, ztrátě paměti, inkontinenci, ztrátě chuti, vůně a k dalším postižením.

REKLAMA

Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!

Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!

ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY


Proč je vitamin B12 důležitý

Lidské tělo potřebuje vitamin B12 k vytváření červených krvinek, nervových vláken, DNA a k mnohým dalším funkcím.

Průměrný dospělý člověk by měl přijmout denně 2,4 mikrogramů. Stejně jako většinu vitamínů, i B12 si tělo nedokáže vyrobit samo. Musíme jej získat potravin nebo z doplňků.

A v tom spočívá problém: Někteří lidé nekonzumují dostatek vitaminu B12, aby uspokojili své potřeby. Naopak jiní vitamin B12 konzumují v hojné míře, ale není jim to nijak platné, protože jejich tělo ho stejně nedokáže absorbovat.

V důsledku toho je nedostatek vitaminu B12 poměrně častým jevem, zejména u starších pacientů.

Badatelé z amerického výzkumného programu National Health and Nutrition Examination Survey odhadují, že 3,2% dospělých starších 50 let má nebezpečně nízkou hladinu B12. Až 20% pak může mít hraniční nedostatek vitaminu B12.

Týká se nedostatek vitaminu B12 i vás?

Existuje mnoho příčin nedostatku vitaminu B12. Překvapivě, dva z nich se pojí se zlepšením zdraví: veganská strava a chirurgické zákroky kvůli zmenšení žaludku.

Rostliny nevytvářejí vitamin B12. Jedinými potravinami, které je dodávají, jsou maso, vejce, drůbež, mléčné výrobky a další potraviny ze zvířat. Striktní vegané jsou vystaveni vysokému riziku vzniku nedostatku vitaminu B12, pokud nejí produkty, která jsou obohaceny vitamínem B12 nebo neužívají samotný potravinový doplněk.

Lidé po chirurgickém zákroku kvůli snížení hmotnosti mohou mít také vyšší pravděpodobnost nízké hladiny vitaminu B12, protože operace narušuje schopnost těla extrahovat vitamin B12 z potravy.

Potíže se vstřebáváním vitaminu B12 může rovněž způsobit alergie na lepek a Crohnova choroba. Za horší absorbci mohou také léky proti pálení žáhy, jelikož snižují produkci žaludečních kyselin, které jsou pro vstřebávání naprosto zásadní. A to je důvodem, proč na nedostatek vitaminu B12 trpí zejména starší lidé. Snížená produkce žaludečních kyselin je totiž častým projevem stárnutí.

Nedostatek vitaminu B12 má své příznaky

Nedostatek vitaminu B12 se může rozvíjet velmi pomalu. To má za následek, že se symptomy postupně objevují a stále více se zesilují. Ale někdy se objeví zcela nečekaně. Jelikož příznaků je celá řada, je velmi snadné je přehlédnout anebo přičíst něčemu jinému.

Příznaky nedostatku vitaminu B12

  • podivné pocity, necitlivost nebo brnění v rukou, nohou nebo na chodidlech
  • obtíže při chůzi – závratě a problémy s rovnováhou
  • anémie
  • oteklý, zanícený jazyk
  • zpomalené myšlení a uvažování
  • ztráta paměti
  • slabost
  • únava

REKLAMA
B12 - Nedostatek vitaminu B12 poškozuje zdraví
K definitivnímu potvrzení, zda se jedná o nedostatek vitaminu B12, je nutné provést krevní test.

Důležitá je včasné rozpoznání a léčba. Pokud se nedostatek vitaminu B12 neléčí, může může způsobit závažné neurologické problémy a onemocnění krve.

Zvýšení příjmu vitaminu B12

Závažný nedostatek vitaminu B12 lze vyřešit vysokými denními dávkami.

U mnoha lidí lze zabránit nedostatku vitaminu B12. Pokud jste striktní vegané, je důležité jíst produkty obohacené vitamínem B12. Anebo pravidelně užívat doplněk stravy.

Pokud je vám více než 50 let, odborníci doporučují užívat vitamin B12 ve formě doplňku stravy, ať už jste veganem nebo nejste, protože s věkem se absorbce z potravy snižuje.

Co vitamin B12 neumí

Internet je plný článků, které vychvalují užívání vitaminu B12 k prevenci Alzheimerovy choroby, srdečních onemocnění, neplodnosti, únavy, ekzémů a celé řady dalších zdravotních problémů. Důkazy pro tato tvrzení ale často chybí.

Například Alzheimerova choroba. Ačkoli existuje vztah mezi nízkými hladinami vitaminu B12 a poklesem mentálních funkcí, klinické studie neprokázaly zlepšení mozkových funkcí. Dokonce ani v případě dávky vitaminu v množství až 1000 mikrogramů.

Takže v tuto chvíli je naprosto zásadní nepřipustit nedostatek vitaminu B12 a nehledat v něm lék na obtíže, které vás trápí. (zdroj: health.harvard.edu)

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*