Probiotika jako základ pevného zdraví

Probiotika jsou živé a aktivní kultury, které mají pozitivní dopad na naše zdraví. Patří mezi důležité výživné látky stejně jako vitamíny a minerály. V kterých potravinách a doplňcích stravy najdete probiotické kultury bakterií především?

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč


Probiotika jako základ pevného zdraví.
Probiotika jako základ pevného zdraví. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Probiotika představují základ pevného zdraví celého organismu. Jedná se o kultury mikroskopických organismů, které se běžně nacházejí v našich střevech a které mají pro naše zdraví celou řadu prospěšných funkcí. Mezi nejdůležitější probiotika patří laktobacily neboli bakterie mléčného kvašení, dále bifidobakterie či enterobakterie. Jakým způsobem vlastně působí?

REKLAMA

Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!

Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!

ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY


Probiotika udržují zdraví střev

Jaká je nejdůležitější funkce probiotik? Jelikož jejich pravidelné užívání podporuje správné fungování střevní mikroflóry, probiotické kultury výrazně pomáhají při trávení a zpracování potravy. Rovněž vás zbaví trávicích obtíží, jako jsou zácpa, průjem či nadýmání. Jelikož podporují pravidelné vyprazdňování, jsou opěrnou berličkou také při hubnutí.

Probiotika snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění

Konzumovat pravidelně probiotické kultury je důležité zejména pro lidi starší 40 let, u nichž se zvyšuje riziko srdečního onemocnění, mozkové mrtvice, ale i cukrovky. Právě probiotika umí tato rizika výrazně snížit. 

Probiotické kultury posilují imunitní systém

Probiotika příznivě ovlivňují fungování střevního mikrobiomu. Jde o soubor bakterií, ale i hub, prvoků či virů, který má s naším tělem symbiotický vztah. A právě, když je střevní mikrobiom v rovnováze, má pozitivní vliv na správné fungování našeho těla, včetně imunitního systému.

Naopak, když je střevní mikrobiom v nerovnováze (tzn. ve střevech se nalézá nadměrné množství nežádoucích mikroorganismů), hrozí chronické střevní záněty i rozvoj některých chronických onemocnění jako celiakie, alergie, atopického ekzému, artritidy či roztroušené sklerózy.

Proč, kdy a v jaké formě probiotika užívat

Probiotika, tedy živé mikroorganismy, jsou běžnou součástí střev. V některých případech je však potřebuje, abyste je svému tělu doplnili. A to například po dlouhodobějším užívání antibiotik nebo při výrazném oslabení imunitního systému. Jak poznáte, že vám chybí probiotika, a tím pádem je vaše střevní mikroflóra v nerovnováze? V případě, že trpíte chronickou únavou, máte zhoršené trávení, trápí vás nadýmání, průjem či zácpa, máte silné a velmi časté bolesti hlavy nebo míváte sklony k depresím a úzkostem.

Probiotické kultury bakterií můžete svému tělu dodat v prvé řadě díky probiotickým potravinám. Jde o zakysané produkty, ideálně rostlinné jogurty s živými bakteriálnímu kulturami. V případě doplnění probiotik do svého těla se zaměřte také na fermentované výrobky. Do svého jídelníčku zařaďte například kimchi, kombuchu, kysané zelí, tempeh nebo miso. Není od věci, když budete každý den jíst také dostatečné množství čerstvé zeleniny. 

Myslete rovněž na to, že probiotika jsou živé a aktivní kultury. Proto je do svého těla nemůžete přijmout z pokrmů a potravin, které ohřejete nebo uvaříte. Probiotika jsou dostupná také jako doplňky stravy. Jaké je jejich největší pozitivum? Tyto výživové doplňky zpravidla obsahují více kmenů bakterií i jejich větší koncentraci nežli samotné probiotické potraviny.

Posilte svůj střevní mikrobiom

Aby měla probiotika na vaše zdraví co nejblahodárnější vliv, pokuste se celkově posílit svůj střevní mikrobiom. Co byste měli dělat, kromě toho že budete konzumovat probiotické potraviny nebo pravidelně užívat probiotika coby doplněk stravy?

✓ Mikrobiální pestrost vám zajistí častý pobyt v přírodě a častější styk se zvířaty.

✓ Vyhýbejte se alkoholickým nápojům a kouření cigaret.

✓ Vyřaďte ze svého jídelníčku rafinovaný cukr.

✓ Přestaňte konzumovat polotovary, konzervovaná jídla, potraviny s aditivy či další průmyslově upravované potraviny. Snažte se připravovat pokrmy z výhradně čerstvých surovin.

✓ Omezte stres na minimum.

✓ Nesnažte se být tolik posedlí čistotou, a to ani u sebe doma.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*