Zvýšený cholesterol (LDL vs. HDL) je ochranný mechanismus našeho těla a v podstatě varovným signálem, že je v těle něco v nepořádku. Jak snížit cholesterol a zároveň svému tělu neublížit? Vysoký cholesterol je určitě nutno řešit. Ale ne tím, že ho násilně léky snížíme.
Zvýšený cholesterol je v podstatě hlavně způsoben nevhodnou stravou. Ta cévy totiž oslabuje a tělo je cholesterolem chrání. Dochází k tomu, že nevhodné mastné kyseliny (průmyslově zpracované vícenenasycené mastné kyseliny, např. rafinované rostlinné oleje) nahrazují nasycené mastné kyseliny (například z extra panenského kokosového oleje) v buněčné membráně. Ta se začne oslabovat a nefunguje správně. Dodaný cholesterol ji zpevní.
Cholesterol je alkohol s vysokou molekulární hmotností, který si tělo vytváří v játrech a ve většině lidských buněk. Získáváme ho i z potravy. Cholesterol si tělo chrání před oxidací svými antioxidanty, které si samo vytvoří nebo spíše, které pravidelně tělu poskytujeme.
Pro fungování lidského těla je cholesterol nepostradatelný, a to z důvodů:
- Z cholesterolu si tělo za přítomnosti slunečního záření vytváří vitamín D3 důležitý pro imunitu, růst, metabolismus minerálů, rozmnožování a správný vývoj.
- Dodává našim buňkám potřebnou tuhost a stabilitu.
- Z cholesterolu se vytváří soli žluči, která je důležitá pro trávení a vstřebávání tuků ze stravy.
- Cholesterol je obsažen v mateřském mléce a je životně důležitý pro správný růst a vývoj nervového systému a mozku dětí.
- Cholesterol udržuje zdravou střevní výstelku.
- Cholesterol působí jako antioxidant, proto s věkem jeho hladina stoupá. Chrání nás totiž před volnými radikály, které vedou k srdečním onemocněním. A je opravnou látkou, která pomáhá s hojením poškozených tepen.
Není však cholesterol jako cholesterol. Co způsobí, že je najednou nevhodný, a jak snížit takový cholesterol?
Kdy se objeví vysoký cholesterol (LDL vs. HDL)
Zvýšený cholesterol a celkově hladina cholesterolu se v těle mění v závislosti na tom, jak se stravujeme. S nevhodnou stravou totiž můžeme přijímat, jak nevhodné tuky, tak i poškozený cholesterol, který nám škodí. Cholesterol ze stravy může být poškozen, když je vystaven velkému žáru nebo kyslíku. Takovýto cholesterol pak podporuje poškozování vrstev buněk v tepnách a nakupení plaku. A u tohoto případu potřebujeme vědět, jak snížit cholesterol.
Takto poškozený cholesterol najdeme v sušených vejcích, v sušeném mléce, v mase a tucích, které byly zahřáty na vysoké teploty při smažení a jiných postupech využívajících vysokou teplotu. A právě kvůli nevhodné stravě je důležité si hladinu cholesterolu hlídat.
Vysoký cholesterol je v podstatě situace, kdy naše tělo potřebuje cholesterol, aby se bránilo před vysokými hladinami změněných a volné radikály obsahujících tuků. Vysoký cholesterol (LDL vs. HDL) se může objevit i kvůli oslabenému fungování štítné žlázy. Fungování štítné žlázy je opět často oslabeno nevhodnou a nedostačující stravou.
Zvýšený cholesterol se objeví, když budeme mít vysokou hladinu látky zvané homocystein. Vysoká hladina homocysteinu pak směřuje k srdečním chorobám. Pokud tedy snížíme hladinu této látky díky stravě obsahující kyselinu listovou, vitamín B6, B12 a cholin, tak budeme vědět i jak snížit cholesterol.
Jak zjistit, zda mám vysoký cholesterol (LDL vs. HDL)
O tom, jak snížit cholesterol můžeme začít přemýšlet, pokud konzumujeme hodně průmyslově zpracované potravy a nedostatek celistvých potravin. Jinak v podstatě moc příznaků jen tak na sobě nepoznáme, pokud tedy nezačneme mít potíže i s přibíráním váhy, únavou, nedostatkem energie, vytrvalostí a výdrží.
Zda máme vysoký cholesterol si můžeme nechat zjistit u lékaře. Nejlépe při pravidelné preventivní prohlídce. Díky jednoduchému testu nám změří cholesterol v krvi. Samozřejmě test lze absolvovat i kdykoliv jindy, ale většinou na vlastní náklady. Výslednou hodnotu lékař porovná s tabulkou a řekne vám hodnotu celkového cholesterolu, HDL cholesterolu (hodný cholesterol) a LDL cholesterolu (zlý cholesterol).
Jak rychle snížit cholesterol
Zvýšený cholesterol není vůbec vhodné snižovat léky. Cholesterol totiž souvisí s celkovým fungováním těla a je důsledkem jiného problému v těle. Navíc ho lze snížit bez léků pomocí stravy a přírodní léčby, například bylinkami a potravinovými doplňky stravy, které podpoří celkové fungování těla.
Nejdůležitější je vyhnout se průmyslově zpracované potravě. Špatné zpracování (například homogenizace) způsobuje žluknutí tuků a jejich oxidaci. Rafinované a hydrogenované tuky pak obsahují volné radikály. Ty poškozují buňky v těle a vyvolávají zvýšený cholesterol. Konkrétně se jedná o vícenenasycené rostlinné oleje ze sóji, kukuřice, světlice barvířské a řepky olejky.
Tyto oleje lze konzumovat jedině za studena lisované, a i tak jsou náchylné ke žluknutí a oxidaci. Musí se tedy i správně skladovat a nepoužívat na vaření a smažení. Snížení konzumace vícenenasycených olejů je způsob, jak snížit cholesterol a výskyt srdečních chorob.
Je nutné také snížit konzumaci rafinovaných sacharidů ve formě cukru a bílé mouky, které způsobují záněty. Naproti tomu je důležité zvýšit příjem minerálů především hořčíku, jódu, vanadu či chrómu. A také vitamínů, obzvláště A, C, D a E.
Vitamín E je silný antioxidant, který synergicky funguje se selenem a zinkem. Dalšími antioxidanty jsou například koenzym Q10 a flavonoidy, které navíc podporují správnou funkci oběhového systému. Právě tyto všechny mikroživiny jsou klíčem k tomu, jak snížit cholesterol.
Zároveň je důležité přijímat antimikrobiální tuky jako je například kokosový olej. A taktéž dbát na pitný režim obohacený o bylinky, které podporují krevní oběh, metabolismus tuků, činnost jater, žlučníku a funkce srdce.
Buďte první kdo přidá komentář