Jak snížit cholesterol přírodně a bez léků

Cholesterol je pro tělo přirozená hojivá látka, která opravuje naše cévy. V těle nastupuje na scénu, když se naše cévy nějakým způsobem poškodí. Například podrážděním způsobeným volnými radikály, viry či nedostatečnou výživou, která způsobí, že jsou naše cévy svou strukturou slabé. Zvýšení cholesterolu je obranný mechanismus našeho těla. Pokud tedy máme vysokou hladinu cholesterolu, tak je nutné zjistit, co je jeho opravdovou příčinou. Protože pouze snižování jeho hladiny pomocí léků nám může ve finále jenom uškodit.

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč


Jak snížit cholesterol (LDL vs. HDL) přírodně a bez léků.
Jak snížit cholesterol přírodně a bez léků.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zvýšený cholesterol (LDL vs. HDL) je ochranný mechanismus našeho těla a v podstatě varovným signálem, že je v těle něco v nepořádku. Jak snížit cholesterol a zároveň svému tělu neublížit? Vysoký cholesterol je určitě nutno řešit. Ale ne tím, že ho násilně léky snížíme.

Zvýšený cholesterol je v podstatě hlavně způsoben nevhodnou stravou. Ta cévy totiž oslabuje a tělo je cholesterolem chrání. Dochází k tomu, že nevhodné mastné kyseliny (průmyslově zpracované vícenenasycené mastné kyseliny, např. rafinované rostlinné oleje) nahrazují nasycené mastné kyseliny (například z extra panenského kokosového oleje) v buněčné membráně. Ta se začne oslabovat a nefunguje správně. Dodaný cholesterol ji zpevní.

Cholesterol je alkohol s vysokou molekulární hmotností, který si tělo vytváří v játrech a ve většině lidských buněk. Získáváme ho i z potravy. Cholesterol si tělo chrání před oxidací svými antioxidanty, které si samo vytvoří nebo spíše, které pravidelně tělu poskytujeme.

Pro fungování lidského těla je cholesterol nepostradatelný, a to z důvodů:

  1. Z cholesterolu si tělo za přítomnosti slunečního záření vytváří vitamín D3 důležitý pro imunitu, růst, metabolismus minerálů, rozmnožování a správný vývoj.
  2. Dodává našim buňkám potřebnou tuhost a stabilitu.
  3. Z cholesterolu se vytváří soli žluči, která je důležitá pro trávení a vstřebávání tuků ze stravy.
  4. Cholesterol je obsažen v mateřském mléce a je životně důležitý pro správný růst a vývoj nervového systému a mozku dětí.
  5. Cholesterol udržuje zdravou střevní výstelku.
  6. Cholesterol působí jako antioxidant, proto s věkem jeho hladina stoupá. Chrání nás totiž před volnými radikály, které vedou k srdečním onemocněním. A je opravnou látkou, která pomáhá s hojením poškozených tepen.

Není však cholesterol jako cholesterol. Co způsobí, že je najednou nevhodný, a jak snížit takový cholesterol?

Kdy se objeví vysoký cholesterol (LDL vs. HDL)

Zvýšený cholesterol a celkově hladina cholesterolu se v těle mění v závislosti na tom, jak se stravujeme. S nevhodnou stravou totiž můžeme přijímat, jak nevhodné tuky, tak i poškozený cholesterol, který nám škodí. Cholesterol ze stravy může být poškozen, když je vystaven velkému žáru nebo kyslíku. Takovýto cholesterol pak podporuje poškozování vrstev buněk v tepnách a nakupení plaku. A u tohoto případu potřebujeme vědět, jak snížit cholesterol.

Takto poškozený cholesterol najdeme v sušených vejcích, v sušeném mléce, v mase a tucích, které byly zahřáty na vysoké teploty při smažení a jiných postupech využívajících vysokou teplotu. A právě kvůli nevhodné stravě je důležité si hladinu cholesterolu hlídat.

Vysoký cholesterol je v podstatě situace, kdy naše tělo potřebuje cholesterol, aby se bránilo před vysokými hladinami změněných a volné radikály obsahujících tuků. Vysoký cholesterol (LDL vs. HDL) se může objevit i kvůli oslabenému fungování štítné žlázy. Fungování štítné žlázy je opět často oslabeno nevhodnou a nedostačující stravou.

Zvýšený cholesterol se objeví, když budeme mít vysokou hladinu látky zvané homocystein. Vysoká hladina homocysteinu pak směřuje k srdečním chorobám. Pokud tedy snížíme hladinu této látky díky stravě obsahující kyselinu listovou, vitamín B6, B12 a cholin, tak budeme vědět i jak snížit cholesterol.

Jak zjistit, zda mám vysoký cholesterol (LDL vs. HDL)

O tom, jak snížit cholesterol můžeme začít přemýšlet, pokud konzumujeme hodně průmyslově zpracované potravy a nedostatek celistvých potravin. Jinak v podstatě moc příznaků jen tak na sobě nepoznáme, pokud tedy nezačneme mít potíže i s přibíráním váhy, únavou, nedostatkem energie, vytrvalostí a výdrží.

Zda máme vysoký cholesterol si můžeme nechat zjistit u lékaře. Nejlépe při pravidelné preventivní prohlídce. Díky jednoduchému testu nám změří cholesterol v krvi. Samozřejmě test lze absolvovat i kdykoliv jindy, ale většinou na vlastní náklady. Výslednou hodnotu lékař porovná s tabulkou a řekne vám hodnotu celkového cholesterolu, HDL cholesterolu (hodný cholesterol) a LDL cholesterolu (zlý cholesterol).

Jak rychle snížit cholesterol

Zvýšený cholesterol není vůbec vhodné snižovat léky. Cholesterol totiž souvisí s celkovým fungováním těla a je důsledkem jiného problému v těle. Navíc ho lze snížit bez léků pomocí stravy a přírodní léčby, například bylinkami a potravinovými doplňky stravy, které podpoří celkové fungování těla.

Nejdůležitější je vyhnout se průmyslově zpracované potravě. Špatné zpracování (například homogenizace) způsobuje žluknutí tuků a jejich oxidaci. Rafinované a hydrogenované tuky pak obsahují volné radikály. Ty poškozují buňky v těle a vyvolávají zvýšený cholesterol. Konkrétně se jedná o vícenenasycené rostlinné oleje ze sóji, kukuřice, světlice barvířské a řepky olejky.

Tyto oleje lze konzumovat jedině za studena lisované, a i tak jsou náchylné ke žluknutí a oxidaci. Musí se tedy i správně skladovat a nepoužívat na vaření a smažení. Snížení konzumace vícenenasycených olejů je způsob, jak snížit cholesterol a výskyt srdečních chorob.

Je nutné také snížit konzumaci rafinovaných sacharidů ve formě cukru a bílé mouky, které způsobují záněty.  Naproti tomu je důležité zvýšit příjem minerálů především hořčíku, jódu, vanadu či chrómu. A také vitamínů, obzvláště A, C, D a E.

Vitamín E je silný antioxidant, který synergicky funguje se selenem a zinkem. Dalšími antioxidanty jsou například koenzym Q10 a flavonoidy, které navíc podporují správnou funkci oběhového systému.  Právě tyto všechny mikroživiny jsou klíčem k tomu, jak snížit cholesterol.

Zároveň je důležité přijímat antimikrobiální tuky jako je například kokosový olej. A taktéž dbát na pitný režim obohacený o bylinky, které podporují krevní oběh, metabolismus tuků, činnost jater, žlučníku a funkce srdce.

Darina

REKLAMA

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*