Kolik sníst syrové stravy a kvašených potravin

Část stravy by měla být syrová. Syrové potraviny jsou zdrojem potřebných enzymů a vitaminů Nejvhodnější jsou jako součást oběda, který bývá nejbohatším a nejpestřejším jídlem dne.

REKLAMA

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

299 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

222 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

799 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

chia+maca - Kolik sníst syrové stravy a kvašených potravinNa něco syrového máme většinou chuť každý den. K doplnění potřebných látek by mohlo stačit množství velikosti asi polévkové lžíce. Na jaře, kdy si náš organismus žádá oživení něčím čerstvým, bude naše potřeba pravděpodobně mnohem větší než v zimě, kdy je chladno a ochlazení syrovými potravinami není žádoucí.

Přednostně užíváme čerstvou zeleninu ze svého vlastního okolí, v době její přirozené vegetace. Může být například hlávkový nebo ledový salát, kadeřavá petržel, pažitka, ředkvičky, kedluben. V létě můžeme užívat více čerstvého ovoce. Jíme je nejlépe samostatně mezi jídly.

V zimě více užíváme kvašenou zeleninu, například kysané zelí nebo okurky. Ze zeleniny všech druhů si můžeme sami připravit kvašením různá pickles. Předpisy nalezneme v makrobiotických kuchařkách.

Dobrým zdrojem enzymů mohou být všechny kvašené potraviny. Zvláště ceněná je sójová pasta miso. Je to dlouhodobě fermentovaná pasta ze sójových bobů s přídavkem některého druhu obilí. Nejčastěji se používá k přípravě polévky.

Miso polévku můžeme používat každý den, podobně jako to dělají v Japonsku, odkud tato potraviny pochází. Říká se, že svým obsahem enzymů usnadňuje trávení obilovin, obsahem bakterií mléčného kvašení, vitaminů a minerálních látek posiluje imunitu. Občas používáme také kvalitní sójové omáčky, jako například Shoyu nebo Tamari.

harmonizace728x90 - Kolik sníst syrové stravy a kvašených potravin

Vedle misa jsou další pozoruhodnou potravinou z Japonska slané kvašené švestky umeboši. Obsahují mnoho enzymů a minerálních látek, napomáhají trávení a alkalizují. Mají antibiotické a antiseptické vlastnosti, podporují vylučování jedů z těla. Jsou poměrně drahé, potřebujeme jich ale jen malé množství.

Do salátu můžeme přidat čerstvý, tepelně neupravený tvaroh, sýr nebo jogurt s obsahem živých bakterií. Stačí polévková lžíce jako zálivka.

Syrové potraviny je třeba dobře rozžvýkat. Tepelně nezpracovaná vláknina je obtížně stravitelná, a nebude-li dostatečně rozmělněná, mohly by v organismu kvasit. Z tohoto důvodu se také nedoporučuje jíst větší množství syrových potravin pozdě odpoledne nebo večer.

magazin - Kolik sníst syrové stravy a kvašených potravinMůžeme využít i kvašené nápoje. Například pivo dokáže po jídle podpořit trávení. Stačí asi čtvrt nebo půl sklenky. Dokážeme-li udržet jeho konzumaci v takovémto množství, můžeme jej užívat po jídle pravidelně.

z knihy Strava a vědomí od Tomáše Štanzela, vydané nakladatelstvím DharmaGaia v roce 2010

Tomáš ŠTANZEL (1956) vystudoval chemii na Vysoké škole chemicko-technologické a fotografii na Filmové a televizní fakultě akademie múzických umění. Stravou, jakožto podpůrným prostředkem k dosažení tělesného i duševního zdraví se zabývá přes čtvrtstoletí. Publikoval na toto téma řadu článků s cílem poukázat na důležitost každodenní volby stravy a současně zpřístupnit problematiku běžným laikům.

 

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

149 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*