Někdy nám mohou prospět i nevhodné potraviny

Můžeme -li důvěřovat své chuti, můžeme jí vyhovět i v případech, kdy dostaneme chuť na jídlo, které obvykle nepovažujeme za vhodné. Je docela dobře možné, že naše tělo si říká o nějaký stopový prvek, který mu právě chybí. K jeho doplnění může stačit nakonec i pouhé jedno menší jídlo.

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Své chuti se vyplatí vyhovět. Lektor makrobiotiky přiznává, že dobrý chléb ho dokáže učinit šťastným, a tak jej jí, i když samozřejmě ví, že chléb není makrobiotika. Dlouholetá praktikantka makrobiotiky si maže po vzorně sestavené večeři na kurzu chléb s máslem a potají ujídá svým spolubydlícím sušenky, které mají za oknem. Příznivci syrové stravy dokáží opustit svůj zavedený způsob jídla a dva týdny jíst ve velkém množství bramborovou kaši, připravenou s mlékem. Těmto lidem se možná v jejich obvyklé stravě něčeho nedostává. Mohl by to být třeba takový nenápadný stopový prvek jako selen.

Naše strava může být vzorně sestavená a připravená. Co je to však platné, když některé minerální látky, jako například zmíněný selen, nejsou obsaženy ani v půdě, na níž se potraviny pěstují? Musíme se smířit s tím, že mnoho důležitých věcí ohledně stravy nejsme schopni sami svým rozumem dobře postihnout.

Vypráví se příběh o Irovi, jehož se na smrtelné posteli lékař zeptal, zda by mu mohli splnit nějaké zvláštní přání. „Ano,“ řekl umírající, „měl bych chuť na vepřový piroh a půllitr piva“. Jeho žena se zděsila, že takové jídlo by ho jistě hned zabilo.

Lékař ji však vzal stranou a ohleduplně jí řekl, že její muž se již stejně neuzdraví, takže proč mu vlastně jeho poslední přání nesplnit. Piroh a pivo měli v hospodě na rohu, takže stačilo poslat přítele, a ten je brzy přinesl.

Nemocný polkl vše téměř naráz. Hned nato vstal, cítil se mnohem lépe a za pár dnů se úplně zotavil.

z knihy Strava a vědomí od Tomáše Štanzela, vydané nakladatelstvím DharmaGaia v roce 2010

Tomáš ŠTANZEL (1956) vystudoval chemii na Vysoké škole chemicko-technologické a fotografii na Filmové a televizní fakultě akademie múzických umění. Stravou, jakožto podpůrným prostředkem k dosažení tělesného i duševního zdraví se zabývá přes čtvrtstoletí. Publikoval na toto téma řadu článků s cílem poukázat na důležitost každodenní volby stravy a současně zpřístupnit problematiku běžným laikům.

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*