Srdce nepracuje správně. Seznam příznaků infarktu

Každý druhý Čech zemře na srdeční onemocnění, nejčastěji na infarkt myokardu. Fatální selhání srdce postihuje jak ženy, tak muže. Má různé příčiny spojené s určitým životním stylem. Existuje však množství signálů, které nás dopředu varují. Které to jsou?

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Když na srdce útočí infarkt myokardu
Když na srdce útočí infarkt myokardu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Níže si popíšeme osm příznaků, které se nemusí nutně projevit u každého pacienta, jedná se však o jedny z nejběžnějších varovných signálů při obtížích srdce, které mohou způsobit infarkt myokardu a ohrozit nás tak na životě.

Když srdce zasáhne infarkt

Hlavním příznakem je prudká bolest na hrudi. Nedá se přesně lokalizovat, jde cítit jako tlak, který se šíří mezi lopatky, do krku, do horních končetin, někdy i do břicha. „Bolest může být kolísavá.

Ale zhruba asi 40% žen má atypické příznaky, nemají takovouto jasnou bolest, ale trpí dušností,“ upozorňuje přednosta Kardiologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Fakultní nemocnice Motol, profesor Josef Veselka.

Bolest vystřelující do paže

Mnoho mužů pociťuje bolest v levé paži, zatímco ženy pociťují stejnou bolest v jedné nebo obou pažích. Některé z nich před nástupem infarktu také zaznamenaly nezvyklou bolest lokte.

Děje se tak proto, že bolest ze srdce putuje do míchy, kde se spojuje mnoho nervů z celého těla. Mozek je pak zmatený a myslí si, že bolest přichází z paže, ačkoliv tomu tak není.

Neustávající kašel

Kašel může pramenit z několika příčin a mimo jiné může být známkou kardiovaskulární choroby. Neustávající kašel, jejž doprovází růžová kapalina s obsahem krve, se velmi často vyskytuje při srdečním selhání.

Kašel je však přidruženým příznakem mnohem vážnějšího symptomu, kterým je dušnost a náhlá ztráta dechu.

Oteklé nohy, kotníky a chodidla

Když vaše srdce nepracuje správně, tekutina z krevních cév uniká do okolních tkání a vaše nohy a chodidla jsou kvůli gravitaci nejčastějším místem potíží. Říká se tomu periferní edém a mnoho lidí, kterým se tvoří, netrpí srdeční chorobou.

Přesto je to však u pacientů se srdečními chorobami velmi běžný symptom a měli byste mu věnovat bedlivou pozornost.

Ztráta chuti k jídlu a nevolnost

Mnoho pacientů trpících srdeční chorobou vykazuje ztrátu chuti k jídlu nebo nevolnost, přestože mají sníst jen pár soust. Důvodem je hromadění tekutiny okolo jater a střev, která brání správnému zažívání.

Po těchto symptomech obvykle následuje bolest břicha a pokud pociťujete všechny tyto příznaky naráz, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Extrémní úrovně úzkosti

Několik studií prokázalo, že lidé trpící už od útlého věku extrémní úzkostí mají sklony k srdečním chorobám. Úzkost u nich může zapříčiňovat buď velmi stresující životní styl nebo různé poruchy včetně panické poruchy a fóbické úzkostné poruchy.

Úzkost se na vašem srdci může projevit tachykardii, zvýšeným krevním tlakem a sníženou tepovou frekvenci.

Ztráta vědomí nebo mdloby

Pocit na omdlení a ztráta vědomí jsou mezi pacienty se srdečními obtížemi velmi časté. Když srdce nepumpuje krev správně, je to kvůli blokádě krve v ucpané artérii nebo zúžení srdeční chlopně. Pokud někdy pocítíte dechovou nedostatečnost a nakrátko omdlíte, ihned volejte doktora a nechejte si zkontrolovat srdce.

Vaše kůže zbledne nebo zmodrá

Není to jeden z běžných symptomů, ale když se objeví, na vině bývá snížený průtok krve a nižší počet červených krvinek. Může to být signál, že vaše srdce nepumpuje krev správným způsobem. Hlavní příčinou tohoto symptomu je šok.

Bledost se může projevit po celém těle nebo jen na určitých jeho částech, například na končetině. Pokud si však všimnete, že jste bledí, nepanikařte. Ověřte si, zda jste v šoku, nebo máte jiné potíže, například anémii.

Vyrážka nebo fleky na kůži

Dva různé výzkumné projekty uskutečněné časopisy Journal of Allergy and Clinical Immunology a Journal of the American College of Cardiology prokázaly, že ekzém a pásový opar představují vysoce rizikové faktory srdečních chorob.

Ukázalo se, že lidé s ekzémem mají 48 % pravděpodobnost, že budou trpět vysokým krevním tlakem a 29 % pravděpodobnost problémů s vysokým cholesterolem. U lidí s pásovým oparem je o 59 % vyšší pravděpodobnost, že dostanou infarkt, než u lidí, kteří jej nemají.

Pamatujte, že prevence je klíčem k řešení možných problémů. Zkuste udržovat zdravý životní styl, v němž cvičení hraje velkou roli a držte se co nejdál od cigaret, nadměrného pití a přemíry živočišných bílkovin.

Pak si udržíte své srdce zdravé. (zdroj: brightside.merozhlas.cz)

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*