Krevní cukr můžete mít vysoký, i když nemáte cukrovku

Vysoký krevní cukr nepostihuje pouze lidi s cukrovkou. Může být důsledkem infekcí, stresu, nízké aktivity a dalších příčin.

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč


Krevní cukr můžete mít vysoký, i když nemáte cukrovku.
Krevní cukr můžete mít vysoký, i když nemáte cukrovku. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vysoký krevní cukr neboli hyperglykémie nastává, když lidské tělo správně nevytváří nebo neumí využít hormon inzulín. Inzulín pomáhá tělu přeměnit glukózu z potravy na energii.

Mezi příznaky vysokého krevního cukru patří neustávající únava a žízeň, chronické bolesti hlavy a zamlžené vidění.

Vysoký krevní cukr může mít mnoho příčin

Když slyšíte pojem “vysoký krevní cukr,” nejspíš vás napadnou lidé s cukrovkou, kteří si  musí aplikovat inzulín, aby udrželi své tělo v rovnováze. Vysoký krevní cukr neboli hyperglykémie však může postihnout i lidi bez cukrovky. Pokud se neléčí, může vést k poškození nervů, ledvin, očí a k srdečním chorobám.

Peruánská bylina Cuti Cuti umí regenerovat slinivku

a snižovat hladinu krevního cukru.

Vysoký krevní cukr je důsledkem nedostatečné produkce inzulínu nebo neschopnosti těla jej správně využívat. Inzulín pomáhá přeměnit pozřené jídlo na využitelnou energii těla. Výsledkem může být neustálá únava, žízeň, zamlžené vidění a mnoho dalších příznaků. Tyto příznaky se nevynořují náhle. Podle kliniky Mayo to může to trvat několik dní nebo týdnů v závislosti na tom, jak se hladina cukru dále postupně zvedá.

Vysokou hladinu krevního cukru může kromě cukrovky typu 1 a 2 zapříčinit infekce, nízká aktivita, stres nebo příliš mnoho sacharidů ve stravě. Zvýšené riziko vysokého krevního cukru mají také lidé trpící cystickou fibrózou a lidé užívající betablokátory.

Pořád jste unavení

“Vysoký krevní cukr” může vyvolávat dojem toho, že byste měli být nabití energií, avšak ve skutečnosti jste neustále pomalí a unavení.

Podle webu Medical News Today vaše tělní buňky totiž nevědí, jak si poradit se vší tou glukózou (což je druh cukru) v krvi, aby jej přeměnily v energii pro denní aktivity a správnou funkci orgánů.

Vysoký krevní cukr a zamlžené vidění

Dalším příznakem vysokého krevního cukru je zamlžené vidění, protože vysoká hladina glukózy způsobuje zduření oční čočky a ostření se stává obtížným. Pokud se tento stav neléčí, může podle kliniky Mayo vést zamlžené vidění způsobené vysokým krevním cukrem ke ztrátě zraku.

K léčbě tohoto příznaku je nutné spolupracovat s lékařem na snížení krevního cukru na běžnou úroveň. Za tu se podle webu WebMD obvykle považuje 70 – 130 mg cukru na decilitr krve (mg/dl) před jídlem a méně než 180 mg/dl jednu až dvě hodiny po začátku jídla.

Norma rozmezí se však může u různých jedinců lišit, proto si promluvte se svým lékařem o tom, co je správné právě pro vás.

Neustále chodíte močit

Podle kliniky Mayo se vzrůstající hladiou cukru v krvi dochází k přetěžování ledvin, které se snaží odfiltrovat přebytečný cukry, který tělo nevyužívá k výrobě energie.

Všechna ta přebytečná glukóza odchází s močí, takže čím více glukózy máte v krvi, tím více musíte močit.

Vysoký krevní cukr a neustálá žízeň

Neustálé močení může také zvýšit váš pocit žízně. Když často močíte, spolu s glukózou bude z vašich tkání odcházet také tekutina. Vaše tělo se tak rychle dehydratuje a budete pociťovat větší žízeň, než obvykle.

Ranky a boláky se špatně hojí

Vysoký krevní cukry může také zpomalit tok vaší krve, což sníží schopnost samoléčby vašeho těla.

Výsledkem je, že jakákoliv poranění, obzvláště na nohách, se hojí déle. Zároveň můžete vinou pomalého toku krve být náchylnější ke kvasinkovým infekcím.

Vaše prsty na nohou a na rukou mohou znecitlivět

Podle webu Health.com může vysoká hladina krevního cukru změnit konzistenci vaší krve. Přebytečný cukr může snížit její tekutost a zvýšit její viskozitu.

Důsledkem toho mohou koncové části těla znecitlivět a určité orgány vašeho těla mohou trpět nedostatečným přísunem krve, která se k nim obtížně dostává.

“Dokážete si asi představit, jak těžko se dostává hustý sirup k nejužším bodům malých krevních vlásečnic – do míst jako jsou oči, uši, nervy, ledviny a srdce,” řekla webu Health.com Joanne Rinker, certifikovaná diabetická edukátorka  a registrovaná dietní poradkyně z Waynesvill, NC.

Trpíte neustávajícími bolestmi hlavy

Vysoký krevní cukr může ovlivnit hormony, které mají vliv na mozkové funkce, takže lidé s těmito potížemi mohou často trpět bolestmi hlavy.

Obzvláště hormony epinerfin a norepinerfin způsobují rozpínání a stahování krevních cév. Vysoký krevní cukr zhoršuje normální proudění krve a může být příčinou bolesti hlavy, která ustává až ve chvíli, kdy se hladina vašeho krevního cukru trochu srovná. (zdroj: insider.com)

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč


1 Comment

  1. Tohle Vám obvoďák ani diabetologie nesežere. Před 8 lety jsem byl ve stresu tak, až mi nabíhali žíly na krku, tep mám dodnes nad 100 za minutu, i když tlak normální, měl jsem špatné brýle a tedy hůř viděl, můj děda si před 20 lety, než umřel, pichal inzulín. Jednou mi obvodní lékař změřil cukr a nasadil léky na cukrovku IItypu. Časem jsem i zjistil, že mi prášky na cukr naopak hladinu cukru zvyšují, tak jsem jedny vysadil a měl hodnoty nižší, obvodnimu jsem to řekl a ten mi nasadil jiné. Po 5 letech mě konečně poslal i k diabetologovi, který mi řekl, že léčba obvodního lékaře můj stav zhoršila a nasadil mi injekce. V krvy plno ketonu, to však prý není důležité. Proč to píšu? Protože tohle české zdravotnictví vůbec nezajímá celkový stav pacienta, ale jen ten klinický. Autor to jistě myslel dobře, ale v České republice není lékařů, kteří by léčili, ale jen distributoři léků.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*