Trvalé barvy na vlasy mohou zvýšit riziko rakoviny prsu

Ženy, které používají trvalé barvy na vlasy a chemické narovnávače vlasů mají vyšší riziko rakoviny prsu než ženy, které je nepoužívají. K tomuto zjištění dospěli vědci z Národních institutů zdraví (NIH).

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč


Trvalé barvy na vlasy mohou zvýšit riziko rakoviny prsu.
Trvalé barvy na vlasy mohou zvýšit riziko rakoviny prsu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Studie byla uveřejněna online 4. prosince 2019 v časopise International Journal of Cancer. Naznačuje, že riziko rakoviny prsu vzrůstá při častějším užívání trvalé barvy na vlasy.

S využitím údajů od 46709 žen zjistili výzkumníci, že ženy, které pravidelně používaly trvalé barvy na vlasy měly o 9 % vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu, než ženy, které takové produkty nepoužívaly.

Mezi Afroameričankami, které užívaly trvalé barvy na vlasy v pravidelném intervalu 5-8 týdnů nebo častěji, vzrostlo riziko vzniku rakoviny prsu o 60 %. Oproti 8 % nárůstu rizika u bílých žen. Výzkumný tým zjistil jen malý nárůst rizika vzniku rakoviny prsu při používání polotrvalých nebo dočasných barev.

“Vědci studovali možné spojení mezi barvami na vlasy a rakovinou už dlouho. Avšak výsledky nebyly konzistentní,” říká korespondující autorka Alexandra White, Ph.D., vedoucí skupiny environmentální a onkologické epidemiologie na institutu NIEHS. “V naší studii vidíme vyšší riziko vzniku rakoviny prsu spojené s používáním barev na vlasy. Tento vliv je silnější u Afroameričanek. Obzvláště u těch, které je používají často.”

Trvalé barvy vs. narovnávače

Překvapivým zjištěním bylo spojení mezi používáním chemických vlasových narovnávačů a rakoviny prsu. Dr. White a její kolegové zjistili, že ženy, které používaly narovnávače vlasů nejméně každých 5-8 týdnů, měly asi o 30 % vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu.

Zatímco spojení mezi používáním narovnávačů a rakovinou prsu byl u Afroameričanek i bělošek podobný, používání narovnávačů bylo mnohem běžnější u afroamerických žen.

Spoluautor Dale Sandler, Ph.D., šéf epidemiologického odboru NIEHS upozornil, že ačkoliv se jedná o jisté předběžné důkazy svědčící pro spojení s chemickými narovnávači, musí tyto výsledky zopakovat ještě další studie.

Měly by si ženy měly přestat barvit nebo narovnávat vlasy? “Jsme vystaveni mnoha věcem, které mohou potenciálně přispět ke vzniku rakoviny prsu. Není pravděpodobné, že jakýkoliv jednotlivý faktor vysvětluje toto riziko u žen. Ačkoliv je na nějaké spolehlivé doporučení ještě příliš brzy, může být vynechání těchto chemikálií dalším krokem, kterým ženy mohou snížit riziko vzniku rakoviny prsu,“ řekl Sandler. (zdroj: technologynetworks.com)

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*