Muňa muňa – balzám na dýchací cesty

Muňa muňa je peruánská bylina, která v mnohém připomíná naši mátu. Jenže oproti ní jsou její účinky daleko silnější už jen proto, že roste ve vysokých nadmořských výškách v čisté přírodě. Má tak sílu lahodit nejen astmatikům, ale zároveň všem, kteří mají potíže s trávením.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Je keřem rostoucím v Peru na suchých místech, ve výškách 2.700 – 3.400 m.n.m. Tato rostlina s dorůstá výšky až 2 metry. Lodyha je lehce ochmýřená, zelené listy mají elipsovitý nebo oválný tvar délky 1-5 cm. Květy jsou malé, bílé, složené v hustá květenství ve tvaru košíčků, umístěny na koncích větviček. Celou rostlinu charakterizuje silné, nezaměnitelné, mentolové aroma. 

Ve fytoterapii se využívá celá nadzemní část rostliny.

Obsahové látky: éterické oleje – mentol, izomenton, terpeny – geraniol, pulegon, linalol, flavonoidy – izoramnetin, isoamylový alkohol, třísloviny, pryskyřice. 

V Peru je Muňa-Muňa uznávána jako přírodní antibiotikum. Obsažené látky mají účinky antibakteriální, antiseptické, analgetické, antitussické, bronchodilatační, spasmolytické, antibakteriální, protizánětlivé, mírní kašel, a působí proti bolesti. Poživa se také při zánětech vedlejších dutin nosních (sinusitis), bronchitidách, astma bronchiale, kašli, zánětu průdušek (i chronickém), nachlazení (působí proti zvýšené teplotě). Dále se pak užívají pro podporu trávení, chronických zánětech a bakteriálních infekcích trávicího traktu, proti průjmům, parazitům, v případě kolik a nadýmání, infekcích močových cest a zánětech ledvin, kloubních zánětech. 

S ohledem na obsah mentolového oleje pomáhá při léčbě dýchacích cest,usnadňují vykašlávání, působí proti horečkám a zánětům. Vnější použití (obklady) léčí plísňová onemocnění a ničí cizopasníky, například svrab. Muňa Muňa posiluje organizmus a zbavuje ho případných parazitů, virů a bakterií.

Podle zkušeností tradiční medicíny i současné vědy se používá při:

 • muňa - Muňa muňa - balzám na dýchací cestychronických zánětech a bakteriálních infekcích trávicího traktu
 • zánětech a bakteriálních infekcích trávícího traktu ,problémech s trávením, kolikách, nadýmání a průjmech
 • infekcích močových cest 
 • infekcích dýchacích cest: bronchitida, astma, kašli, zánětech průdušek a dutin zánětech vedlejších nosních dutin (sinusitis) 
 • zánětech kloubů 
 • nachlazeních a horečkách 
 • zánětech ledvin 
 • cizopasnících 

Vně se užívá k obkladům při mykózách, plísňových a parazitárních infekcích (např. svrabu). 
 
Obvyklý způsob použití: nejčastěji 1 lžíci byliny zalít cca 700 ml studené vody a vařit na malém ohni 5-10 minut. Odcedit. Pít 3x denně .

Pro větší pocit "osvěžení" se může přidat šťáva z čerstvého citrónu či ještě lépe limetky. Odvar z Muňa-Muňa možno míchat i s odvarem z Vilcacory, popř. společně vařit (na posledních 5 minut varu Vilcacory se přidá Muňa-Muňa ). Vně se odvar užívá k obkladům při mykózách, plísňových a parazitárních infekcích (např. svrabu). Má příjemnou, mentolovou chuť.

Jako zajímavost: Čerstvé listy Muňa-Muňa se přikládají na poraněná místa k zastavení krvácení. Sušené se díky obsahu éterických olejů používají k aromatizaci potravin. Vůně čerstvé rostliny odpuzuje škůdce uskladněných brambor a zeleniny.

zdroj: Institut tradiční peruánské medicíny

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


2 Comments

 1. No a když je to tak vysoce léčiva bylina nebo byliny, proč se z nich nevyrábí zázračné antivirotika.

  • Dobrá otázka pro farmaceutické firmy, které se řídí primárně ziskem, nikoliv prospěchem pro společnost.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*