
Manayupa má zelené, oválné lístky vyrůstající z ohebných, plazivých lodyh, dorůstajících do 50 cm délky. Lístky, plody i celá lodyha Manayupy jsou pokryty charakteristickými hustými chloupky. Květy jsou drobné, převážně růžové.
Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!
Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!
ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY
Semena jsou v malých, cca 3 cm velkých luscích. Husté kořeny rostou hluboko a díky tomu odolává i nedostatku vláhy.
Uvádí se, že Manayupa může mít i temnější barvu lístků a modrobílé květy. Závisí to na místě výskytu Manayupy. Pro léčivé účely se sbírá a používá celá nadzemní část rostliny.
Složky obsažené v Manayupa mají účinky antiastmatické, antialergické, tonizační, antioxidační a protizánětlivé a díky tomu je nápomocná při zánětech jater, žlučníku, žaludku, ledvin, močových cest a pohlavního ústrojí (i při výtocích). Mimo to chrání sliznici trávicího traktu a reguluje tvorbu žaludečních kyselin při překyselení. Urychluje spalování tuků a je tedy nápomocná i při redukčních dietách.
Manayupa má i účinky spasmolytické, uvolňuje hladké svalstvo, pomáhá proti bolesti, při neurózách, dobře působí i na CNS. Je používána i při menstruačních bolestech. Díky obsahu taninů je využívána i jako prostředek k zastavení krvácení, urychluje procesy hojení ran. Může být použita k omývání i ke koupelím.
Tradičním indiánským využitím je také macerát v alkoholu (např. v rumu) užívaný při bolestech páteře.
Manayupa a obsahové látky
Manayupa v sobě hromadí esteroidy, taniny, minerální sole, hlavně vápna a hliníku, vitamín K, saponiny, flavonoidy, glycidy (deriváty kvercetinu), aminokyseliny, éterické oleje a mnoho jiných látek. Je nejčastěji užívanou a také nejúčinnější rostlinou s očistnými účinky.
Nestor peruánské fytoterapie páter Edmund Szeliga ji nazývá bylinou č.1 všech léčebných kúr.V některých případech dokáže již samo vynikající očistné působení Manayupy odstranit zdravotní potíže.
Účinky Manayupy
- očista krve a celého organizmu od toxických látek především chemického původu (pocházejících i z nadměrného užívání chemických léků, alkoholu a nikotinu)otravy, nevolnosti, bolesti břicha, zácpy
- překyselení žaludku, žaludeční vředy
- záněty jater, žlučníku, žlučových cest
- záněty ledvin a močových cest, bolestivé močení a nutkání
- záněty ženských pohlavních orgánů, menstruační bolesti, výtoky (i ke koupelím)
Další účinky manayupy
- astma i bronchitida
- ekzémy, alergie, akné, vyrážky různého druhu (i ke koupelím)
- neurózy a neuralgie
- bolesti svalů a křeče (i ke koupelím)
- jako antioxidant
Obvyklý způsob použití
1 lžíci byliny zalít cca 0,7 litru studené vody, nechat 5 minut odstát a vařit mírným varem 5 minut. Odcedit, pít vlažné, 3 x denně.
Upozornění: Neužívat současně léky vycházející strukturálně z fenylethylaminu nebo se směsí bylin.
Pití odvaru ve vyšších dávkách může mít vliv na snížení krevního tlaku.
V tomto případě snižte dávku byliny a kontrolujte častěji krevní tlak.
Jako zajímavost: tradičním indiánským využitím Manayupy je také macerát v alkoholu (např. v rumu), užívaný při bolestech páteře.
Mezi některými indiány koluje pověra, že vývar z Manayupy podaný partnerovi, dokáže navrátit lásku a přízeň milované osoby. (zdroj: ITPM)
Buďte první kdo přidá komentář