Alergie na chlad se dá snadno eliminovat

Alergie na chlad je skutečnou diagnózou. Pokud jí trpíte, její příznaky rozhodně nepodceňujte. Jakým způsobem tuto alergii eliminovat, abyste snížili riziko zdravotních problémů?

REKLAMA

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč


Alergie na chlad se dá snadno eliminovat.
Alergie na chlad se dá snadno eliminovat.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Alergie na chlad vás může překvapit nejen v zimních měsících. Tato kožní reakce na chlad, které se lidově říká chladová kopřivka, se na kůži projeví během několika minut po vystavení nízkým teplotám. Jaké jsou příznaky alergie na chlad, co vše ji způsobuje a jakým způsobem jí předcházet?

Alergie na chlad: Kdy k ní dochází?

Chladová alergie je častá během zimních měsíců, kdy je lidské tělo vystaveno chladu. Největší riziko v tomto případě představuje prudký pokles teploty vzduchu při přechodu z teplých uzavřených prostor do venkovního prostředí, kde panuje mrazivé počasí. Jestliže je počasí nejen chladné, ale také vlhké a větrné, riziko alergie na chlad se ještě zvyšuje.

Alergie na chlad se může projevit také při plavání ve studené vodě, při pití studených nápojů nebo při konzumaci studeného jídla či zmrzliny. Ovšem také při manipulaci s velmi studenými předměty.

Příznaky alergie na chlad

Lidé, kteří trpí chladovou alergií, mají odlišné příznaky. Někteří alergici vykazují pouze lehkou reakci na chlad v podobě kopřivky, zatímco u jiných se objevuje velmi vážná reakce. Například plavání ve studené až ledové vodě u lidí alergických na chlad snižuje krevní tlak a může dokonce vést k mdlobám, anafylaktickému šoku až ztrátě vědomí. Jaké jsou tedy základní příznaky alergie na chlad?

  • Tzv. chladová kopřivka v podobě zarudlých míst na kůži, která byla vystavena chladu. Tato místa na kůži rovněž svědí, pálí a jsou oteklá.
  • Dušnost nebo bolest v krku.
  • Otoky rukou, v nichž jste drželi studený předmět.
  • Oteklé rty po pití studených nápojů nebo konzumaci studeného jídla.
  • V závažných případech může dojít k anafylaktickému šoku, který se projevuje také bušením srdce, otokem končetin či trupu nebo celkovými mdlobami.
  • Dalším vážným projevem alergie na chlad je otok jazyka a hrdla, který ve výsledku ztěžuje dýchání.

Příčiny chladové alergie

Proč alergie na chlad vůbec vzniká? Lidé alergičtí na chlad mají citlivé kožní buňky geneticky dány. Chladová alergie se však v těle často spouští i vlivem virového nebo jiného onemocnění. 

Jak k alergii na chlad zhruba dochází? Chlad, kterému je lidské tělo vystaveno, zvyšuje uvolňování histaminu a dalších chemických látek do krevního řečiště. Tyto chemikálie způsobují chladovou kopřivku a mnohdy celotělovou alergickou reakci.

Alergie na chlad: Jak jí předcházet?

Zjistili jste, že máte chladovou alergii a chtěli byste jí pro příště předejít? Máme pro vás hned několik tipů, co dělat.

1. Chraňte svou pokožku před chladem nebo prudkými výkyvy teplot. Během zimního počasí se teple oblékejte. Nezapomeňte na rukavice, šálu a pokrývku hlavy. Z kůže se toho snažte ukázat co nejméně.

2. Jestli jdete plavat na bazén, nejprve do vody ponořte ruku a ujistěte se, zda nedošlo k neblahé kožní reakci. Nevstupujte do studené až příliš ledové vody.

3. Vyhýbejte se prudkým změnám teplot. Tzn. příliš rychlým přechodům z tepla do zimy a obráceně. Ani v zimním období vám však neuškodí 30minutová procházka na čerstvém vzduchu. Na nižší teploty se naučte postupně zvykat.

4. Abyste předešli otoku rtů, jazyku či hrdla nepijte studené nápoje ani nejezte studená jídla. Také se vyhýbejte zmrzlině. 

5. Kromě klasických antihistaminik, která vám předepsal odborník, užívejte také přírodní antihistaminika. A to ještě před tím, než se vystavíte chladu. Výbornými přírodními antihistaminiky jsou například houby cordyceps nebo reishi, které v lidském těle snižují produkci histaminu.

6. Pokožku, která je chladu vystavována nejvíce, pravidelně mažte hypoalergenním krémem na mastné bázi. Zajistíte tím její ochranu.

7. Příznaky alergie na chlad zmírníte díky pravidelným návštěvám sauny a solné jeskyně. Pomůže vám také postupné otužování. Při sprchování mezi sebou střídejte teplou a vlažnou vodu a sledujte, jak vaše tělo reaguje.

REKLAMA

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*