Trávení jídla ztěžují nezdravé návyky

Máte problémy s trávením? Mohou za ně některé vaše nezdravé návyky. Zkuste je odhalit a poučit se z nich. Díky tomu opět budete moci najet na zdravější režim.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


Trávení jídla ztěžují nezdravé návyky.
Trávení jídla ztěžují nezdravé návyky.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Trávení jídla je složitý systém, který má řadu zákonitostí. Jak dlouho trvá, než nám jídlo projde žaludkem? Záleží jednoznačně na druhu potraviny, nejrychleji se přitom tráví zelenina a ovoce. Nezdravými návyky, kterých se řada z nás vědomě či nevědomě dopouští takřka každý den, však může dojít k problémům s trávením. O které nezdravé návyky se konkrétně jedná?

Trávení jídla: Za problémy mohou špatné stravovací návyky

Pokud máte potíže se zažíváním, jejich nejčastější příčinou jsou pravděpodobně vaše špatné stravovací návyky. Potíže s trávením jídla si můžete často způsobit vynecháním snídaně. O zažívací obtíže si koledujete i tehdy, pokud si dáváte příliš velké porce jídla nebo když při jídle příliš spěcháte a daný pokrm dostatečně nerozkoušete.

Jestli je to tedy možné, nikdy nejezte v rychlosti a pod stresem a vždy si na konkrétní pokrm najděte dostatek času. Stravujte se pomalu a v klidu a jídlo vždy důkladně požvýkejte. Tento přístup příznivě ovlivní vaše trávení, protože správně rozkousané jídlo je již napůl strávené.  Navíc se budete cítit rychleji nasyceni.

Zapomeňte na nepravidelné stravování

Velmi špatným stravovacím návykem, který neblaze ovlivňuje trávení jídla, je nepravidelné stravování. Často se stává, že mnozí z nás zanedbávají stravování v první polovině dne a v odpoledních a večerních hodinách vše dohání. Nepravidelné stravování, hladovění v určité části dne a následné přejídání tělu však rozhodně nesvědčí.

Co se týče stravování a trávení jídla, vneste do svého života řád. Naučte se jíst pravidelně a jednotlivým denním chodům dejte pevný čas. Mezi jednotlivými denními jídly byste přitom měli mít přestávku tři až čtyři hodiny.

Na druhu potravin při trávení jídla velmi záleží

Trávení jídla může nepříjemně zkomplikovat i konkrétní typ potravin, které pravidelně konzumujete. Jestliže se chcete eliminovat časté problémy s trávením, vyhýbejte se zvláště polotovarům, jídlům z rychlého občerstvení, smaženým pokrmům, uzeninám, masu a kořeněným či ostrým jídlům. Hůře stravitelné jsou také mléko a mléčné výrobky, které musí žaludek složitě zpracovávat.

Trávení jídla zhoršuje také nevyvážený jídelníček

Jestliže máte problémy s trávením, problémy hledejte i v jednotvárném a nevyváženém jídelníčku. Aby vaše trávení fungovalo tak, jak má, naordinujte si rozmanitou stravu, která je zároveň bohatá na vlákninu.

Do svého jídelníčku zařaďte více zeleniny a ovoce, jezte celozrnné potraviny, ořechy, semena, zdravé rostlinné oleje a luštěniny. Vyvážený a pestrý jídelníček se pozitivně odrazí na vašem celkovém zdraví a samozřejmě také na kvalitě trávení jídla. Když se budete zdravě a vyváženě stravovat, udržíte si svou váhu nebo případně půjdete správnou cestou za vysněnou štíhlou postavou. Tento přístup je s ohledem na zdravé trávení jídla mnohem lepší než držení drastických diet.

Nezanedbávejte ani pravidelný pitný režim

Správné trávení jídla je úzce propojeno s pravidelným pitným režimem. Pokud ale na pitný režim v průběhu dne zapomínáte, může u vás v průběhu dne dojít k falešnému pocitu hladu a k následnému přejídání. Nedostatek tekutin může kromě toho způsobovat únavu, závratě či bolesti hlavy. Naučte se pít, nejen když máte pocit žízně. V průběhu dne vypijte alespoň 1,5 litru čisté neperlivé vody, do svého pitného režimu můžete zařadit také bylinné čaje nebo zelený čaj. 

Zamyslete se nad celkovým životním stylem

Negativní vliv na trávení jídla má z dlouhodobého hlediska také nezdravý životní styl. Za problémy s trávením tak může i kouření cigaret, konzumace alkoholických nápojů, nedostatek spánku, nedostatek pohybu a samozřejmě stres. Problémy s trávením bývají způsobeny rovněž častým či dlouhodobým užíváním antibiotik.

Jestliže chcete zlepšit své trávení, omezte konzumaci alkoholických nápojů na minimum, přestaňte kouřit, minimalizujte stres na minimum a pravidelně se hýbejte. Každý den si dopřejte alespoň 6 až 8 hodin vydatného spánku. A pokud je u vás antibiotická léčba nevyhnutelná, naučte se svůj střevní mikrobiom regenerovat vhodnými probiotiky a prebiotiky.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*