
Podívejte se na svět okolo sebe. Kvalitní čistý vzduch je dnes opravdu vzácný. Města jsou plná smogu z dopravy i továren, ale říká se, že na každý jed existuje lék a ten kdo hledá, vždy najde. Plíce, podobně jako srdce, jsou jeden z primárních orgánů důležitých pro zajištění životaschopnosti organismus. Onemocnění těchto důležitých orgánů dává šanci vzniknout celé řadě jiných onemocnění. Jelikož v lidském organismus vše souvisí se vším a plíce s dýchacími cestami jsou oporou celého organismu, tak je třeba jim věnovat patřičnou pozornost.
Když příroda pomáhá
Příroda nám nabízí způsoby, jak vyčistit plíce od zbytečného nánosu a opět dosáhnout zdravého dýchání. Časem se člověk naučil kultivovat tyto přírodní produkty a dnes jsou nám k dostání ve formě bylinek, sirupů a olejíčků, které mají široké spektrum použití. Řada z těchto zdraví podporujících zdrojů příznivě ovlivňuje i jiné části organismu než jsou jen dýchací cesty. Pojďme si je tedy více přiblížit.
Vysoký obsah vitamínu C v tomto superovoci Camu camu původem z Brazílie pomáhá všem astmatikům i lidem, kteří trpí akutním onemocněním dýchacích cest. Vědecké důkazy popsané v časopise Allergy, Asthma & Clinical Immunology hovoří o příznivém vlivu vitamínu C na dýchací cesty.
Peruánská bylina Muňa muňa roste ve vysokých nadmořských výškách a připomíná naší tuzemskou mátu, jenže její vliv na dýchací cesty je mnohonásobně vyšší. Tuto bylinu ocení převážně lidé, které trápí potíže s dýchacími cestami a astmatici, jelikož vysoký obsah mentolového oleje pomáhá s uvolňováním dýchacích cest, vykašláváním, ale i proti horečkám a zánětům.
Nejznámější a nejrozšířenější zástupce rodu kopřiva – kopřiva dvoudomá má vysokou škálu použití. Od zlepšení kvality krve přes příznivé účinky na srdce a cévy také blahodárným způsobem ovlivňuje dýchací cesty, zklidňuje průdušky a podporuje vykašlávání usazeného hlenu, který jinak tvoří ideální prostředí pro bakterie a viry.
Tužebník je vytrvalá bylina, dosahující výšky až jeden a půl metru. Roste na vlhkých místech jako jsou vlhké louky a lesy. Působí proti zánětům, podporuje klouby, ledviny, močové cesty, působí na hladinu cholesterolu a pomáhá při onemocnění dýchacích cest zvaném bronchitida.
Divizna se již ve starověku užívala k léčení průdušek a plic. Divizna totiž pomáhá uvolňovat hleny, léčí sliznici, čistí průdušky, kde také pomáhá při zánětu a zmírňuje podráždění horních cest dýchacích. Kromě toho se používá jako obklad při revmatických a svalových bolestech.
Třapatka nachová neboli Echinacea je původem ze Severní Ameriky. Echinacea má řadu blahodárných účinků na náš organismus. Posiluje imunitní systém a celkovou obranyschopnost, ale hlavně léčí akutní onemocnění dýchacích cest. Má široké antibakteriální a antivirové účinky . Lze ji využít při bolestech v krku, chřipce, nachlazení, ale i zánětech středního ucha.
Z pupenů břízy se vyrábí výtažky, které slouží jako čistící prostředek zejména dýchacích cest. Bříza dále stimuluje jaterní funkce, léčí kostní záněty a dekalcifikaci kostí, pomáhá při zánětu ledvin. Byly také prokázány pozitivní účinky během žloutenky i při zánětech slinivky.
Na závěr
I když nám příroda nabízí řadu možností, jak se bránit proti negativním vlivům dnešní doby, tak je podstatné si uvědomit, že základem zdraví je vědomí sebe sama a opravdu zdravý člověk poslouchá své tělo a hraje si s ním.
Jakub
Buďte první kdo přidá komentář