Hemofilie: Jak ji můžeme zmírnit přírodně?

Hemofilie je dědičná porucha srážlivosti krve. Toto genetické onemocnění způsobuje chybějící faktor krevního srážení. S hemofilií se však dá plnohodnotně žít, pokud budete dodržovat určitá pravidla. Tuto nemoc navíc můžete zmírnit i přírodním způsobem.

REKLAMA

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč


Hemofilie: Jak ji můžeme zmírnit přírodně?
Hemofilie: Jak ji můžeme zmírnit přírodně? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Hemofilie patří k dědičným onemocněním. Ve většině případů platí, že ji způsobuje genetická porucha, která se přenáší z matky na syna. U většiny pacientů lékaři na toto onemocnění přijdou již v jejich raném věku. Hemofilie u dětí tak na sebe nejčastěji upozorňuje modřinami i z nepatrných kolizí a také bolestivostí kloubů či horší hybností končetin.

Co je to hemofilie

Pokud trpíte hemofilii, máte vzácnou genetickou poruchu. Možná ale patříte až k 30 procentům hemofiliků, kteří nemají paradoxně tuto nemoc v rodinné anamnéze. Jaká je podstata hemofilie? V krvi hemofilika chybí dostatečné množství bílkovin, které srážejí krev.  Po takovém úraze se tedy krev klasicky nesrazí či neztuhne, naopak dochází k dlouhodobějšímu krvácení.

Hlavním příznakem hemofilie však není pouze krvácení vnější. Mnohem rizikovějším je vnitřní krvácení, které může poškodit orgány a tkáně. Tento typ krvácení může být život ohrožující.

Hemofilii dělíme na tři typy

Rozlišujeme celkem tři typy hemofilie. A to hemofilii lehkou, střední a těžkou. Při stanovení, do kterého typu spadáte, jsou důležité rozsah a intenzita krvácení, které se odvíjí od hladiny deficitního srážecího faktoru.

 • Při lehké hemofilii dochází ke krvácení po poranění nebo operaci. Krvácení však není nikdy spontánní.
 • Při střední hemofilii u hemofilika dojde ke krvácení i po nepatrném úrazu či poranění. Ke krvácení může docházet i spontánně.
 • Při těžké hemofilii se velmi často objevuje spontánní krvácení bez sebemenší příčiny.

Hlavní příznaky hemofilie

Máte podezření, že trpíte hemofilií? Její příznaky závisí zejména na hladině deficitního srážecího faktoru v krvi. Jaké jsou tedy nejčastější příznaky této nemoci?

 • velmi snadná a častá tvorba modřin
 • časté krvácení z nosu bez příčiny
 • zvýšené krvácení z dásní po zubařských zákrocích, u malých dětí dochází ke krvácení při prořezávání prvních zoubků
 • výraznější krvácení po odběru krve či injekcích
 • oteklé a bolestivé klouby
 • přítomnost krve v moči nebo ve stolici
 • krvácení do břicha
 • chudokrevnost
 • spontánní krvácení bez příčiny

Léčba hemofilie

Pacient trpící hemofilií může svou nemoc zmírnit, ovšem nikoliv plnohodnotně vyléčit. Léčba hemofilie je tedy celoživotní a je sestavována na míru každému pacientovi dle závažnosti jeho onemocnění. Pokud trpíte hemofilií, můžete její projevy zmírnit také přírodní cestou. Na co konkrétně se lze zaměřit?

 1. Omezte určité aktivity, při kterých by mohlo dojít ke krvácení.
 2. Najděte si sportovní aktivitu, která je pro vás vhodná a které se pravidelně věnujte. Například takové plavání nebo jízda na kole posiluje svaly a příznivě působí na průběh onemocnění.

 3. Dbejte na svou bezpečnost. Doma, venku, ale i v zaměstnání.

 4. Jezte potraviny s vysokým obsahem železa, které najdete zejména v červeném masu, játrech a zelené zelenině. Vhodné je pro vás také pravidelné užívání přírodních doplňků stravy ve formě železa.

 5. Kromě železa je pro vaši krvetvorbu nezbytný také vitamin B12 a kyselina listová. Cennými zdroji vitaminu B12 je například chlorella nebo spirulina. Kyselinu listovou zase najdete v listové zelenině, květáku, brokolici, zelí, kapustě, špenátu, fazolových luscích, hráčku, dýni, červené řepě, celých obilných zrnech, celozrnných výrobcích, citrusových plodech či ořeších.

 6. V případě hemofilie dbejte také na doplňování vitaminu C a D. Vitamin C posiluje imunitu a napomáhá vstřebávání železa. Na tento vitamín je bohaté zejména ovoce Camu Camu a rakytník řešetlákový. Vitamin D rovněž zlepšuje činnost imunitního systému a zvyšuje kvalitu kostní tkáně.

Bylinky na tlumení bolesti

Hemofilie se projevuje nejen krvácením, ale i akutními a chronickými bolestmi. Nejúčinnější ochranou před bolestí je u hemofiliků prevence krvácení. Tlumit například bolest kloubů, které jsou poškozeny vnitřním krvácením, můžete také některými bylinkami. Na bolestivý kloub přikládejte obklad z kůry Chuchuhuasi nebo Vilcacory. Jak Chuchuhuasi, tak Vilcacora mají protizánětlivé, analgetické a antioxidační účinky, které tlumí bolest kloubů.

Čemu se při hemofilii vyhnout

Některé bylinky a přírodní doplňky stravy však mohou být pro hemofiliky nebezpečné, protože ovlivňují proces srážení krve. Jestliže se hemofilie týká i vás, vyhněte se analgetikům s obsahem ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové. Z bylinek, koření a přírodních doplňků stravy pro vás není vhodná ginkgo biloba, lněné semínko, psyllium, bromelain, česnek, zázvor, ploštičník nebo řimbaba.

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč


2 Comments

 1. Dobrý den.Prosím o odpovědˇ. Můžu si natírat klouby mastí “ Hondrostorng“, když užívám Warfarin 5 /1/2.Moc děkuji za odpověd´. Pavel.

  • Dobrý den Pavle, doporučujeme se obrátit s tímto dotazem na výrobce či distributora této masti.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*