Cviky na paměť vám omladí mozek

I když nemáte aktuálně problémy s pamětí, měli byste svůj mozek pravidelně trénovat. Tento důležitý orgán lidského těla totiž funguje podobně jako sval. Čím častěji jej budete různými způsoby trénovat, zesílí a navíc zvýší svou kapacitu. Tato skutečnost bude mít pozitivní vliv právě na vaši paměť.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč


Cviky na paměť vám omladí mozek.
Cviky na paměť vám omladí mozek foto: Shutterstock.com
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Cviky na paměť jsou vhodné pro každého člověka bez rozdílu věku. Ať už máte, nebo nemáte problémy s pamětí, není od věci, když se pustíte do pravidelného procvičování svých kognitivních schopností. Tak jako o své fyzické zdraví byste totiž měli dbát také o zdraví svého mozku, a to alespoň 10 minut denně.

V případě, že budete praktikovat cviky na paměť každý den, váš mozek bude díky tomuto přístupu ve skvělé kondici i ve vyšším věku. Je to ostatně jako s jakýmkoliv jiným cvičením, bez tréninku bude váš mozek postupně ochabovat. Které cviky vám tedy posílí vaši paměť?

Učte se cizí jazyky: Jde o nejlepší trénink paměti

I když jste dávno vyšli ze školy, učit se můžete i ve vyšším věku. Ideálními cviky na paměť, které vám posílí vaše kognitivní schopnosti, je učení se cizím jazykům. Podle řady výzkumných studií je dokonce studium cizích jazyků nejlepším tréninkem mozku, který na sobě můžete provádět. Každý člověk má totiž několik paměťových systémů, a právě učení se cizího jazyka vyžaduje zapojení všech z nich.

Pokud budete ovládat dva nebo více jazyky, zpomalíte tím u sebe dokonce nástup demence. Profesorka Ellen Bialystoková z kanadské York University poukazuje na to, že schopnost mluvit dvěma jazyky zpožďuje nástup demence o pět let. Lidé, kteří mluví čtyřmi nebo více jazyky, dokonce tuto diagnózu zdrží až o devět let.

Počítejte bez kalkulačky

Každý den se setkáváme s čísly. Ať už jde klidně o položky na účtence, potřebujeme něco sečíst, odečíst, nebo dokonce vynásobit. Abyste si co nejvíc protrénovali mozek, odložte nadobro kalkulačku. Perfektními cviky na mozek navíc není jenom sudoku, ale i složitější matematické příklady, jejichž náročnost postupem času se stále zvyšujte.

Luštění křížovek, skládání puzzle a další účinné cviky na mozek

Své kognitivní schopnosti si můžete procvičit i velmi zábavnými činnostmi. Luštěte křížovky a osmisměrky, řešte hlavolamy, skládejte puzzle, hrajte hry se slovy nebo sledujte vědomostní soutěže. Zaměřte se na činnosti, které cílí jak na paměť, tak na koncentraci – hrajte tedy šachy i karty. Zajistěte si rovněž dostatek vnějších podnětů. Setkávejte se s druhými lidmi, cestujte, objevujte nová místa nebo choďte na přednášky, semináře a výstavy.

shutterstock 85992781 450x300 - Cviky na paměť vám omladí mozek
Své kognitivní schopnosti a paměť si zlepšíte i díky pravidelnému luštění křížovek. Foto: Shutterstock.com

Cviky na paměť ve formě mobilních aplikací

Máte-li chytrý telefon, svou paměť můžete pravidelně trénovat také pomocí některých chytrých mobilních aplikací, určených pro Android nebo iOS. Které z nich vám zlepší paměť, koncentraci a další mozkové funkce?

  • Lumosity – Trénink mozku
  • Peak – Brain Games and Training
  • Elevate – Brain Training Games

Vyzkoušejte metodu vybavování

Abyste udrželi svou paměť ve formě, každý den se věnujte také tzv. metodě vybavování. Zkuste si například vybavit, kde jste byli předchozí den a co jste dělali. Přečtěte si několik stránek knížky či časopisu a pak si zpětně vybavte konkrétní obsah. Kreslete „poslepu“ mapy vám známých míst. Anebo vyprávějte svým bližním příběhy o své minulosti.

Nejen cviky na paměť: Vaši mozkovou činnost ovlivňuje i strava a pohyb

Pokud chcete své kognitivní schopnosti udržet v normě, nebo je dokonce zlepšit, jenom cviky na paměť nestačí. Co je pro vás ještě důležité?

  • pravidelný denní režim
  • dostatečné množství spánku
  • zdravá a vyvážená strava
  • dostatečný příjem vápníku
  • pravidelný pohyb

Cviky na paměť podpoří indické byliny

K lepšímu fungování paměti vám pomohou také některé přírodní doplňky. Přeborníky v tomto směru jsou indické byliny Brahmi a Gotu Kola.

Podle četných studií může brahmi přispět značnou měrou k razantnímu zlepšení duševní činnosti. Již v roce 1996 na mezinárodní konferenci o výzkumu mozku badatelé prezentovali studii, která prokázala, že pravidelná konzumace brahmi snížila čas potřebný k naučení se novým úkolům téměř o 50 procent!

Podle zdravotnického systému Michiganské univerzity je důvod příznivých účinků brahmi na mozek ten, že obsahuje bakopasidy. Jedná se o chemické sloučeniny, které dokáží opravit poškozené neurony. Tím se zlepšuje přenos nervových impulzů.

Gotu Kola má rovněž velice příznivý vliv na paměť a řadu dalších mozkových funkcí.

Existuje studie, kdy děti užívaly ½ gramu prášku z extraktu gotu kola každý den, a to po dobu jednoho roku. U dětí se pak prokázalo významné zlepšení intelektuální úrovně. Po šesti měsících došlo k podstatnému zlepšení inteligence, kognitivní funkce a koncentrace.

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


3 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*