Stárnutí lidských buněk se úspěšně podařilo zvrátit

Mnoho lidí doufá, že se ještě za svého života dočká elixíru mládí. V našem nejnovějším experimentu se nám podařilo zvrátit stárnutí lidských buněk. Možná se tak otevírá cesta k lékům proti stárnutí.

REKLAMA

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč


Stárnutí lidských buněk se úspěšně podařilo zvrátit.
Stárnutí lidských buněk se úspěšně podařilo zvrátit. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Stárnutí lze popsat jako postupující úpadek tělesných funkcí. Pojí se většinou běžných chronických lidských nemocí jako rakovina, cukrovka a demence. Existuje mnoho důvodů, proč naše buňky a tkáně přestávají fungovat, ale biologie stárnutí se nově soustředí na hromadění přestárlých buněk v tkáních a orgánech.

Přestárlé buňky již nefungují, jak by měly a zároveň zhoršují funkčnost buněk ve svém okolí. Ukázalo se, že odstranění těchto starých dysfunkčních buněk vede ke zlepšení mnoha příznaků stárnutí u zvířat. Lze tak například oddálit nástup šedého zákalu.

Ještě úplně nerozumíme tomu, proč buňky s postupujícím věkem natolik zestárnou, avšak předpokládá se, že na vině je poškození DNA, působení zánětu a poškození telomerů – ochranných molekul na konci chromozomů.

Dříve se předpokládalo, že jednou z příčin zestárnutí může být ztráta schopnosti zapínat a vypínat geny v pravý čas a na pravém místě.

Jeden gen, mnoho zpráv

Jak stárneme, ztrácíme schopnost kontroly regulace našich genů. Každá buňka v těle obsahuje všechny informace potřebné k životu, avšak v určité tkáni a za určitých podmínek jsou zapnuté jen některé geny. Je to jeden z důvodů, proč se srdeční buňka liší od buňky ledvinové navzdory skutečnosti, že obsahují stejné geny.

Když se geny aktivují vlivem signálů zevnitř nebo zvnějšku buňky, vytváří to molekulární zprávu (zvanou RNA), která obsahuje všechny informace potřebné k čemukoliv, co má takový gen na starosti. Víme, že přes 95 % našich genů umí vytvářet několik různých typů zpráv v závislosti na potřebách buňky.

Představme si každý gen jako recept. Můžeme upéct vanilkový moučník nebo čokoládový dort. Záleží na tom, zda přidáme čokoládu. Naše geny fungují stejně. Rozhodnutí o tom, jaký druh zprávy v daném čase vznikne, vytváří skupina asi 300 proteinů zvaných transkripční faktory.

Jak stárneme, klesá počet transkripčních faktorů, jež jsme schopní vytvářet. Znamená to, že přestárlé buňky mají menší schopnost zapínat a vypínat geny v odpovědi na změny prostředí. Jak my, tak i další vědci prokázali, že úrovně těchto důležitých regulátorů v krevních vzorcích seniorů klesají. Stejně tak klesají i v izolovaných přestárlých lidských buňkách různých druhů tkání.

Zvrat stárnutí – rejuvenace starých buněk

Hledali jsme způsoby, jak obnovit úroveň transkripčních faktorů. V našem novém výzkumu jsme prokázali, že při ošetření starých buněk chemikálií uvolňující malá množství sulfanu došlo k nárůstu úrovní některých transkripčních faktorů a k rejuvenaci starých lidských buněk.

Sulfan je molekula, která se přirozeně vyskytuje v těle. U zvířat zlepšuje některé příznaky chorob spojených se stárnutím. Ve velkých množstvích však může být toxická. Takže je potřeba najít způsob, jak ji dostat přímo k té části buňky, kde je jí potřeba.

S využitím „molekulárního PSČ“ se nám podařilo doručit molekulu přímo do mitochondrií – struktur, které v buňce vyrábějí energii. To nám umožňuje aplikovat miniaturní dávky a snížit tak pravděpodobnost vedlejších účinků.

Doufáme, že s využitím podobných molekulárních nástrojů se nám v budoucnu podaří odstranit přestárlé buňky u živých lidí, což by nám mohlo pomoci v léčbě hned několika nemocí spojených se stárnutím. Máme před sebou ještě dlouhou cestu. Tohle je však fascinující začátek.

Lorna HarriesUniversity of Exeter and Matt WhitemanUniversity of Exeter, (zdroj: technologynetworks.com)

REKLAMA

Monoatomické zlato rozšiřuje vědomí

Zlato ormus 576x700web final hot 247x300 - Stárnutí lidských buněk se úspěšně podařilo zvrátit269b - Stárnutí lidských buněk se úspěšně podařilo zvrátit MONOATOMICKÉ ZLATO AKTIVUJE DNA

Již spící prorok Edgar Cayce hovořil o léčivém použití zlaté vibrační energie jako o léčbě koordinací impulzů v nervovém systému. Doktor Richard Gerber, autor knihy „Vibrační medicína“, říká, že monatomické zlato je produktem, vhodným pro jednotlivce, kteří se chtějí rozvíjet směrem k vyššímu vědomí, samoléčení a jsou na cestě duchovní transformace.

2665 - Stárnutí lidských buněk se úspěšně podařilo zvrátit OBJEDNEJTE SI ORMUS 27a1 - Stárnutí lidských buněk se úspěšně podařilo zvrátit monoatomické zlato

POŠTOVNÉ nad 1500 Kč ZDARMA, DÁRKY: nad 2000 korun MACA BIO 100 g, nad 2500 Kč Brahmi extrakt 20%, nad 3000 Kč Kotvičník extrakt 90% 20 g

REKLAMA

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*