Denní konzumace alkoholu urychluje stárnutí mozku?

Vědci z Univerzity v Jižní Kalifornii prozkoumali více než 17000 skenů mozku, aby zjistili zda denní konzumace alkoholu a kouření urychluje stárnutí mozku.

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Denní konzumace alkoholu urychluje stárnutí mozku.
Denní konzumace alkoholu urychluje stárnutí mozku. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Studie zjistila, že denní konzumace alkoholu způsobuje stárnutí o 7,5 dne s každým gramem ethanolu. Konzumace krabičky cigaret denně po dobu jednoho roku způsobí zestárnutí mozku o 11 dní. Jde o jednu z dosud nejrozsáhlejších studií na téma alkoholu ve vztahu ke stárnutí mozku. Takže její zjištění jsou poměrně spolehlivá.

Podle nové studie může o něco vyšší než doporučené množství alkoholu urychlit proces stárnutí mozku.

Ačkoliv předešlé výzkumy zjistily totéž, většina z nich byla předběžná. Svá zjištění zakládají na zkoumání malých skupin lidí nebo velkých skupin myší.

Nová studie vědců z Univerzity v Jižní Kalifornii však nabízí robustnější odhad. Ten je výsledkem zkoumání 17308 skenů lidského mozku z britské Biobanky – jednoho z největších vzorků v historii.

Výzkumný tým zjistil, že na každý gram denně zkonzumovaného alkoholu mozek zestárnul o 0,02 roku – tedy o 7 a půl dne. (Průměrná plechovka piva nebo malá sklenice vína obsahuje 14 gramů alkoholu). Lidé, kteří uvedli, že denně popíjejí, měli mozek průměrně o 0,4 roky starší, než lidé, kteří denně nepili.

Kouření mělo ještě silnější účinek. Tým zjistil, že mozek těch, kteří kouří krabičku cigaret denně po dobu jednoho roku, zestárne o 0,03 roku (11 dní).

Šlo historicky o jednu z největších studií, takže vědci naučili počítače vypočíst “stáří mozku” každého účastníka

Vědci vzali 30 % mozkových skenů ze své studie. Všechny od lidí ve věku od 45 do 81 let a a použili je k tréninku počítače, který prozkoumal každý sken. Zjišťoval, jak staře nebo mladě se daný mozek jeví.

Poté porovnali počítačové odhady stáří mozku se skutečným věkem zúčastněných jedinců. A také s množstvím alkoholu a cigaret uvedeným účastníky v dotaznících, aby zjistili, zda denní konzumace alkoholu nebo tabáku způsobuje stárnutí mozku.

Porovnáním těchto výsledků se zbylými 70 % mozkových skenů zjistili, že čím více pijete a kouříte, tím vyšší bude pravděpodobnost, že váš mozek je starší, než váš skutečný věk.

Lucina Uddin, ředitelka kognitivní a behaviorální neurovědy na Univerzitě v Miami, která se studie neúčastnila, řekla webu Insider, že přesvědčivost výsledkům této studie dodává především využití algoritmu.

“Dříve, když jsme měli štěstí, se nám za účelem neurozobrazovacích studií dařilo prozkoumat 20 až 40 subjektů,” říká Uddin. “Nyní se dostáváme k vyšším číslům jako 200 až 300 jedinců. Avšak toto je největší vzorek, jaký jsme kdy viděli.”

Denní konzumace alkoholu poškozuje mozek, ale příležitostné pití může prospívat srdci

Vzhledem k tomu, že vzorek je natolik rozsáhlý, mohou si vědci klást otázky, jež jsou platné pro celou populaci a ne jen pro pár jednotlivců.

Stáří mozku je v podstatě měřítkem jeho zdraví, říká Uddin, kterou výsledky studie nepřekvapují.

“S pomocí stáří mozku si můžete ověřit, jak jste se o svůj mozek starali,” řekla webu Insider. “Mně je 40, ale vypadá můj mozek spíše jako mozek padesátníka, nebo šedesátníka? Vypadáte na svůj věk mladší, nebo starší?”

Hlavní autor studie, Arthur Toga, řekl webu Insider: “Rozdíl 0,4 roku byl statisticky významný. Jsme přesvědčeni, že denní nebo skoro denní konzumace alkoholu může být pro mozek škodlivá.”

Avšak mnoho lidí, kteří se dožili více než sta let a zdají se být odolní vůči genu demence, uvádějí, že občas alkohol pijí.

A co více, nedávná harvardská studie zjistila, že střídmé pití s sebou může nést i určitý prospěch, obzvláště pro srdce.

Dr. Qi Sun, spoluautor harvardské studie řekl dříve Insideru: “Pokud pijete alkohol, je velmi důležité zůstat zodpovědný. Nepřehánět to a soustředit se zároveň zdravý jídelníček, přiměřenou tělesnou hmotnost, nekouřit a cvičit. A pokud nepijete, není nutné s tím začínat. (zdroj: insider.com)

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*