Léky na cholesterol jsou nebezpečné, tvrdí vědci

Mnozí lidé užívají léky na snížení cholesterolu (statiny) s cílem zlepšit si zdraví. Avšak tyto léky na cholesterol mají tolik negativních vedlejších účinků, že jejich užívání za to opravdu nestojí.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč


Léky na cholesterol jsou nebezpečné, tvrdí vědci.
Léky na cholesterol jsou nebezpečné, tvrdí vědci. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Již dlouhou dobu jsou léky na cholesterol se statiny pod palbou kvůli tomu, že nepřinášejí žádné výsledky. Vedle zvyšování rizika cukrovky či svalového kolapsu se nyní objevil další důvod, proč se tímto přípravkům vyhýbat – mohou způsobit smrtící poruchu nervového systému ALS.

Způsobují léky na cholesterol poruchu ALS?

ALS neboli amyotrofická laterální skleróza je porucha nervového systému způsobující postupnou ztrátu svalové síly, která je nevratná.

Známá je také jako Lou Gehrigova choroba a vede k odumírání nervových buněk v míše a mozku, které řídí vaše svaly ovládané vůli.

Může začít slabostí v jedné noze nebo paži a změnami řeči, později vede k záškubům svalů. Nakonec lidem brání v pohybu, mluvení, stravování a dýchání. Neexistuje žádný lék a nemoc je smrtelná.

Podle nové studie zveřejněné v časopise Drug Safety mohou být statiny jedním z hnacích faktorů za sporadickými případy ALS, připisovanými zhruba devíti z deseti diagnóz ALS.

Ve studii se vědci zaměřili na udávaný poměr výskytu, nebo také ROR, statinů ve vztahu k ALS a podobným symptomům. Koeficient 6 nebo vyšší naznačuje možnou příčinu.

Koeficient pro vznik ALS byl zjištěn u všech zkoumaných statinů. Vědci však zjistili, že lipofilní statiny jako Lovastatin měly znepokojivě vysokou hladinu – až 107.

Zatímco hladina u Simvastatinu byla 23, u oblíbeného statinu Atorvastatinu byla hladina 17 a u Rosavastatinu 9,09.

Vědci dospěli k závěru, že existuje opravdu znepokojující souvislost mezi užíváním statinů a nástupem ALS, která vyžaduje další výzkum.

Poznámka redakce: Jedná se o názvy účinných látek, nikoliv obchodní názvy léků. Pokud užíváte nějaké léky na cholesterol, podívejte se na název účinné látky na krabičce a porovnejte ji s výše jmenovanými.

Léky na cholesterol se statiny mají mnoho vedlejších účinků a málo přínosů

Když užíváte statiny, ALS není jediným zdravotním problémem, který by vás měl znepokojovat. Statiny se spojují i s vyšším rizikem srdečního onemocnění a ztráty paměti.

Mezi nejběžnější vedlejší účinky patří kognitivní problémy, únava a svalové symptomy. Někteří lidé pozorují agresivitu, zvýšenou podrážděnost, znecitlivění a brnění v končetinách.

Ačkoliv statiny mají snižovat riziko cévní ischemické mozkové příhody (ucpání cévy), na druhé straně mohou zvyšovat riziko hemoragických mozkových příhod (prasknutí cévy).

Také se ukázalo, že statiny zdvojnásobují riziko vzniku cukrovky. To riziko je ještě vyšší u žen po menopauze. Jedna studie na více než 150 000 ženách dokazuje, že riziko cukrovky u této skupiny žen stoupá s užíváním statinů až o 71 %.

Statiny vydělávají lékařům a farmaceutickým firmám obrovské peníze. Je tedy nepravděpodobné, že se v nejbližší době zpomalí jejich předepisování.

Mnozí lidé se jim naštěstí dokážou vyhnout změnou životního stylu, čímž si zlepší zdraví a hladinu svého cholesterolu.

Čím nahradit léky na cholesterol?

Ačkoliv to není tak snadné, jak vzít si tabletku, zlepšení stravy a pravidelné cvičení vám riziko ALS či jiného onemocnění nezvýší. Vlastně bude mít opačný účinek.

Prvním krokem je přidat do své stravy více jídel známých tím, že snižují hladinu cholesterolu.

Zaměřte se také na příjem dostatečného množství omega-3 mastných kyselin a vlákniny, konzumujte potraviny, jako jsou oves, ryby, česnek a účinné doplňky stravy.

REKLAMA
caigua no price - Léky na cholesterol jsou nebezpečné, tvrdí vědci
Snažte se zvýšit úroveň své fyzické aktivity, ať už půjde o přechod od posedávání k několika pomalým procházkám kolem domu vždy po večeři, nebo nahrazení vašeho joggingu během.

Peruánská Caigua známá jako ačokča nebo paprikookurka mimo snížení tlaku posiluje srdeční činnost, redukuje cholesterol a především čistí cévy od usazenin, což často bývá hlavní příčinou hypertenze, tedy ucpané cévy. Jako bonus pak Caigua přidává snížení hmotnosti, což ocení nejen ženy, ale i muži. (pr)

Závěr

Bez ohledu na to, co právě děláte, vždy existuje možnost, jak žít zdravěji.

V západních zemích statiny užívá jeden ze čtyř lidí ve věku nad 45 let. Je proto důležité, aby si všichni byli vědomi rizik, která přinášejí tyto léky. A také aby poznali bezpečnější alternativy snížení hladiny cholesterolu a přirozené ochrany svého srdce. (zdroj: naturalnews.com, Zpracovala: Vylectese.cz)

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*