Neurofeedback dokázal lidem s depresí vrátit rovnováhu

Nová studie zjistila, že pacientům s depresí pomohl neurofeedback. Jejich mozek se zotavil, navíc jim narostlo sebevědomí.

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Neurofeedback dokázal lidem s depresí vrátit rovnováhu.
Neurofeedback dokázal lidem s depresí vrátit rovnováhu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Výzkum ukázal, že určité zmenšující se oblasti mozku u lidí s depresivní minulostí posílí neurofeedback. A to již po jednom sezení.

S použitím funkční magnetické rezonance vědci zjistili, že lidé s depresí, přestože se zotavili z jejích příznaků, vykazovali menší konektivitu mezi dvěma specifickými oblastmi mozku, když zažívali pocity viny.

Na základě “neurální signatury” mozků pacientů studie testovala možnost, jak mohl posílit toto spojení neurofeedback. Tedy program, který účastníkům umožňuje pozorovat a měnit aktivity svého mozku v reálném čase.

Výsledek byl podle výzkumníků vcelku pozoruhodný: Po jediném tréninkovém sezení již účastníci vykazovali silnější spojení mezi oblastmi mozku a hlásili zvýšený pocit sebevědomí.

A proč si vědci pro svou studii vybrali lidi, kteří se zotavili ze svých příznaků?

Neurofeedback odstranil sebeobviňování

U pacientů s vážnou depresivní poruchou, jejíž příznaky vymizely, byla objevena mozková signatura přehnaného sebeobviňování. Možná že tento stav předchází příznakům deprese. Lidé jsou pak vůči této poruše zranitelnější,” vysvětluje první autor studie, Dr. Roland Zahn z King’s College v Londýně.

„A za druhé – z bezpečnostních důvodů jsme chtěli mít jistotu, že se deprese po léčbě u lidí nezhorší. U lidí, kteří se z příznaků deprese zotavili, je menší riziko výrazného zhoršení než u lidí, kteří příznaky stále mají.”

V průběhu studie bylo 28 účastníků, kteří se zotavili z příznaků deprese, náhodně rozděleno na dvě skupiny. Jedna skupina byla vystavena kontrolnímu cvičení neurofeedbacku, kde musela udržovat stejnou úroveň svých mozkových spojení. Zatímco druhá skupina měla tato spojení během tréninku posilovat.

Toho bylo docíleno prostřednictvím vizuální odezvy na obrazovce, která signalizovala, zda účastníci plní zadaná cvičení správně.

“Účastníci si měli představit určitou vzpomínku z minulosti, kvůli které pociťovali vinu nebo rozhořčení vůči druhým,” říká Zahn. “Na obrazovce měli změnit svůj pocit tak, aby se změnil barevný indikátor, který odrážel jejich mozková spojení. Tímto ukazatelem byl teploměr, který dosažením nejvyšší teploty signalizoval účastníkům úspěch v tréninku.

Výsledky funkční magnetické rezonance ukázaly, že účastníci, kteří měli zvýšit aktivitu svých mozkových spojení, vykázali posílení konektivity mezi procvičovanými oblastmi.

Výzkumníci zároveň pozorovali nárůst jejich sebevědomí, který ve skupině udržující spojení na původní úrovni nenastal. Tím se podle výzkumníků potvrdila účinnost tréninku.

Výzkumníci použili nový software, který je online a zdarma

Studie také vyžadovala vývoj nového softwaru neurofeedbacku – “Funkční realtimové interaktivní endogenní neuromodulace a dekódování – FRIEND).

Dr Jore Moll, neurovědec na Institutu pro výzkum a vzdělávání D’Or (IDOR) v Brazílii a přispívající autor studie vedl skupinu, která tento program vytvořila.

“FRIEND je nástroj vyvinutý pro jakýkoliv druh studie neurofeedbacku za použití funkční magnetické rezonance” říká. “Aktuální využití směřuje k tomuto aspektu patofyziologie vážné depresivní poruchy. Ale budoucí výzkum může být zaměřen i na jiné koncepce, kognitivní stavy, emoce a vzorky pacientů.”

Moll dodává, že software FRIEND je zdarma dostupný online a je přístupný všem výzkumníkům, kteří projeví zájem.

Výzkumníci dodávají, že nová studie je prvním krokem při vývoji inovativních způsobů léčby vracejících se depresí. Paradoxně nebyla zamýšlena k prokázání účinnosti tohoto přístupu. Tu bude potřeba ověřit v budoucích studiích většího rozsahu s dlouhodobějším obdobím sledování.

Studie byla uveřejněna v časopise Neuroimage: Clinical. (zdroj: galacticconnection.com)

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*