Alfa vlny se můžete naučit ovládat

Máte potíže s udržením pozornosti? Neurovědci z MIT pro vás mají řešení: Ztlumte své alfa vlny.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Neurovědci z MIT ukázali, že lidé mohou zlepšit svou pozornost s využitím neurofeedbacku, s jehož pomocí se utlumí alfa vlny na jedné ze stran parietálního kortexu.
Neurovědci z MIT ukázali, že lidé mohou zlepšit svou pozornost s využitím neurofeedbacku, s jehož pomocí se utlumí alfa vlny na jedné ze stran parietálního kortexu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

V nové studii tito vědci zjistili, že lidé mohou posílit svou pozornost, když se naučí ovládat alfa vlny svého mozku díky neurofeedbacku při vykonávání určitých úloh.

Studie zjistila, že když se dobrovolníci naučili potlačit alfa vlny v jedné z hemisfér svého parietálního kortexu, byly schopni lépe udržet pozornost ve vztahu k objektům, které se objevovaly na opačné straně jejich zrakového pole. Je to poprvé, kdy jsme pozorovali takovýto vztah příčiny a následku. Naznačuje to, že je nejspíš možné vylepšovat pozornost s pomocí neurofeedbacku.

“Velkému zájmu se neurofeedback těší ve spojitosti se snahou pomoci lidem s různými poruchami mozku a behaviorálními problémy,” říká Robert Desimone, ředitel McGovernova institutu pro mozkový výzkum při MIT. “Jedná se o zcela neinvazivní způsob kontroly a testování rolí různých druhů mozkové aktivity.”

Není známo, jak dlouho může efekt léčby přetrvat, ani zda lze tohoto typu kontroly docílit pomocí ostatních typů mozkových vln, jako jsou vlny beta, které se spojují s Parkinsonovou chorobou. Výzkumníci nyní plánují další studie, jež mají za cíl zjistit, zda může tento typ tréninku s pomocí neurofeedbacku pomoci lidem, kteří mají potíže s udržením pozornosti nebo trpí dalšími neurologickými poruchami.

Alfa vlny a pozornost

V mozku jsou miliony neuronů. Jejich kombinované elektrické signály vytvářejí oscilace známé jako mozkové vlny. Alfa vlny, které oscilují na frekvenci od 8 do 12 Hz, pravděpodobně hrají roli při odfiltrovávání rušivých smyslových informací.

Dřívější studie ukázaly silnou korelaci mezi pozorností a mozkovými vlnami alfa, obzvláště v parietálním kortexu. U lidí i zvířat má útlum alfa vln spojitost se zvýšenou pozorností. Není však zřejmé, zda alfa vlny kontrolují pozornost, nebo jsou jen vedlejším produktem nějakého jiného procesu, který pozornost ovládá, říká Desimone.

Aby otestovali, zda alfa vlny skutečně regulují pozornost, navrhli výzkumníci pokus, ve kterém účastníkům v průběhu plnění úkolu poskytovali okamžitou odezvu na jejich alfa vlny. Účastníci se měli dívat na mřížový vzor ve středu obrazovky. Během jeho sledování použít psychické úsilí ke zvýšení kontrastu tohoto vzoru tak, aby byl zřetelnější.

Během tohoto úkolu byli účastníci skenování na magnetoencefalografu (MEG), který ukazuje mozkovou aktivitu s milisekundovou přesností. Výzkumníci měřili úrovně alfa vln jak v levé, tak v pravé hemisféře parietálního kortexu. Vypočítávali stupeň asymetrie mezi těmito dvěma úrovněmi. Jak asymetrie mezi těmito úrovněmi rostla, mřížkový vzor se stával výraznějším, čímž účastníkům poskytoval okamžitou odezvu.

Test spočíval ve zvýšení kontrastu

Ačkoliv účastníkům nebylo řečeno, co se bude dít, asi po 20 pokusech (které zabraly kolem 10 minut) byli schopní zvýšit kontrast vzoru. Výsledky MEG naznačují, že se jim to povedlo ovládnutím asymetrie svých alfa vln.

“Po skončení experimentu účastníci potvrdili, že věděli o tom, že jsou to oni, kdo ovládá kontrast. Avšak netušili, jakým způsobem to dělají,” říká Bagherzadeh.”Myslíme si, že základem je podmíněné učení. Kdykoliv se chováte nějakým způsobem, za který dostanete odměnu, posilujete takový způsob chování. Lidé obvykle nemají ke své mozkové aktivitě žádnou odezvu. Avšak když jim ji poskytneme a odměníme je, učí se cvičením.”

Ačkoliv účastníci si nebyli plně vědomi toho, jakým způsobem ovládali své mozkové vlny, přesto toho byli schopní a tento úspěch přeměnili na zvýšenou pozornost na opačné straně vizuálního pole. Zatímco sledovali vzorec ve středu obrazovky, rozsvěcovali výzkumníci světelné body na levé nebo pravé straně obrazovky. Účastníci měli tyto záblesky ignorovat, avšak výzkumníci měřili, jak na ně jejich vizuální kortex reaguje.

Jednu skupinu účastníků trénovali k potlačení alfa vln na levé straně mozku a druhou k jejich potlačení na pravé straně. U těch, kteří tlumili alfa vlny nalevo, vykázal vizuální kortex větší odezvu na záblesky světla na pravé straně obrazovky. Zatímco účastníci, kteří tlumili alfa vlny na pravé straně, vykazovali větší odezvu na záblesky, které pozorovali na levé straně.

“Manipulace vlnami alfa skutečně ovládala pozornost účastníků, přestože nerozuměli způsobu, jakým to dělají,” říká Desimone.

Přetrvávající efekt alfa vln

Po skončení tréninkové relace neurofeedbacku požádali vědci účastníky, aby splnili dva další úkoly závislé na pozornosti. Zjistili, že zvýšená pozornost jim vydržela. V jednom z těchto experimentů požádali vědci účastníky, aby sledovali, až se objeví mřížový vzor podobně jako během úkolu s neurofeedbackem. V některých z těchto pokusů jim bylo předem řečeno, aby sledovali jednu stranu vizuálního pole. Jindy nedostali žádné informace o tom, jakou oblast mají sledovat.

Když bylo účastníkům řečeno, aby sledovali jen určitou stranu, byla tato instrukce dominantním faktorem při tom, kam se dívali. Když však nedostali předem žádnou nápovědu, věnovali více pozornosti té straně, kterou upřednostňovali při tréninku neurofeedbacku.

V dalším úkolu vědci účastníky požádali, aby sledovali nějaký obrázek jako například přírodní scenérii, městskou scenérii nebo počítačem vytvořený fraktální tvar. Vědci pak sledovali pohyby jejich očí a zjistili, že účastníci tráví více času sledování strany, na kterou je naučily dávat pozor jejich alfa vlny. 

“Je slibné, že tyto účinky zdá se přetrvávají,”říká Desimone, ačkoliv k tomu, aby určili, jak přesně dlouho efekt vydrží, bude zapotřebí dalšího výzkumu. (zdroj: technologynetworks.com)

REKLAMA

Monoatomické zlato rozšiřuje vědomí

Zlato ormus 576x700web final hot 247x300 - Alfa vlny se můžete naučit ovládat 269b - Alfa vlny se můžete naučit ovládat  MONOATOMICKÉ ZLATO AKTIVUJE DNA

Již spící prorok Edgar Cayce hovořil o léčivém použití zlaté vibrační energie jako o léčbě koordinací impulzů v nervovém systému. Doktor Richard Gerber, autor knihy „Vibrační medicína“, říká, že monatomické zlato je produktem, vhodným pro jednotlivce, kteří se chtějí rozvíjet směrem k vyššímu vědomí, samoléčení a jsou na cestě duchovní transformace.

2665 - Alfa vlny se můžete naučit ovládat  OBJEDNEJTE SI ORMUS 27a1 - Alfa vlny se můžete naučit ovládat  monoatomické zlato

POŠTOVNÉ nad 1500 Kč ZDARMA, DÁRKY: nad 2000 korun MACA BIO 100 g, nad 2500 Kč Kotvičník extrakt 50% 20 g, nad 2500 Kč Camu Camu BIO 100 g v hodnotě 349 Kč.

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*