Psychedelika mohou snížit depresi a úzkost

Předběžný výzkum naznačuje, že účinek psychedelických drog na omezení projevů deprese a úzkosti může být způsoben především zlepšením psychologické flexibility. Tato nová zjištění se objevila v časopise Journal of Contextual Behavioral Science.

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč


Psychedelika mohou snížit depresi a úzkost.
Psychedelika mohou snížit depresi a úzkost. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Výzkum ukázal, že psychedelika podávaná v průběhu psychoterapeutické relace mohou pomoci lidem s depresí a úzkostí. Nicméně mechanismus účinku je stále záhadou.

“Nové důkazy svědčí pro možnost, že psychologická flexibilita je důležitou teorií, která by mohla proniknout do klinické praxe spolu s psychoterapií podpořenou psychedeliky,” říká autor studie Alan K. Davis, docent na Státní univerzitě v Ohiu a lékařské fakultě Johna Hopkinse. 

“Tuto studii jsme provedli k otestování teorie, že psychedelika možná zvyšují psychologickou flexibilitu člověka. A taková změna může být spojená se zlepšením stavů deprese a úzkosti.”

Psychologická flexibilita popisuje schopnost spojení s přítomným okamžikem a zvládáním vlastních pocitů. Lidé s vysokým stupněm psychologické flexibility mají sklony nesouhlasit s výroky jako “mám obavy, že nebudu schopný kontrolovat své obavy a pocity” a “mé bolestné vzpomínky mi brání žít naplňující život.”

Dobrovolníci brali psychedelika jako je LSD nebo DMT

Výzkumníci dotazovali 2120 jednotlivců, kteří měli zkušenost s psychedelickou drogou jako je psilocybin, LSD nebo DMT. Z tohoto vzorku 985 účastníků naznačovalo, že v důsledku psychedelického zážitku zaznamenali změnu v úrovni úzkosti nebo deprese.

Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří věřili, že psychedelika u nich způsobila zážitek, který vedl ke smysluplným psychologickým vhledům (např. uvědomění si vztahu mezi současnými pocity a událostmi z minulosti) měli po tomto zážitku sklony zaznamenávat u sebe zvýšenou psychologickou flexibilitu.

“Psychologická flexibilita je o otevřenosti k zážitkům od momentu k momentu, je to o tom zůstat v životě přítomný. A věnovat se tomu, na čem záleží navzdory překážkám včetně těch emocionálních. Psychedelické zážitky jsou spojeny se zvyšováním schopnosti jedince být činný tímto způsobem,” řekl Davis webu PsyPost.

“Existují terapie, které se také zaměřují na tento proces (např. terapie přijetí a odevzdání se). Takže bychom měli zvážit využití tohoto terapeutického přístupu k terapii s psychedeliky, abychom maximalizovali možný pozitivní vliv léčby.”

Studie představuje pouze “první krok v porozumění těmto vztahům,” dodává Davis. “Abychom mohli tuto teorii dále potvrdit, musíme provést dlouhodobé studie v laboratorních podmínkách.” (zdroj: psypost.org)

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*