
Když byl dítě, Stephen chtěl původně studovat matematiku. Jakmile však nastoupil na vysokou školu, ponořil se do studia přírodních věd.
V té době byl ještě normální. Nicméně během prvního roku v Cambridgi ve věku 21 let začal mít první příznaky ALS – amyotrofické laterální sklerózy. S jeho stavem a diagnózou mu lékaři dávali maximálně dva a půl roku života.
Dnes ve věku 74 let je stále schopen učit, zkoumat a poskytovat světu nádherné myšlenky. Říká, že když dostal diagnózu ALS, jeho životní očekávání se snížila na nulu. Od té doby byl pro něj každý okamžik jeho života doslova speciální prémií.
Stephen nedovolil, aby jej nemoc zastavila v jeho práci. Nemůže mluvit, ani se pohybovat, je 24 hodin na vozíku. Přesto pokračoval ve studiu. Získal dvanáct čestných titulů.
Po celý svůj život se snaží zkoumat smysl Velkého třesku, vesmíru, stvoření a vědeckých teorií. Stále hledá způsob, jak nás všechny inspirovat a povzbuzovat, abychom prostřednictvím hvězd hledali mystiku, díky níž bychom byli schopni nalézt smysl tohoto světa.
"Neustále se dívejte na hvězdy, nikoliv na své nohy. Nikdy se nevzdávejte práce. Dává nám smysl a účel. Život bez ní je zcela prázdný. Máte-li dost štěstí, abyste našli lásku, nezapomeňte, že existuje. Nezahazujte ji," říká Hawking.
Černá díra = deprese
Na lednové přednášce v Královském institutu v Londýně Hawking srovnal černou díru s depresí. Z tohoto srovnání vyplývá, že černé díry ani deprese nemohou uniknout.
"Poselství této přednášky je v tom, že černé díry nejsou tak černé, jak se malují. Nejsou to věčná vězení, o nichž se jsme si to vždy mysleli. Věci se mohou dostat z černé díry jak zvenčí, tak i z jiného vesmíru. Takže pokud máte pocit, že jste v černé díře, nevzdávejte se. Vždy existuje cesta ven," pronesl Hawking.
Když se jej ptali na jeho postižení, Hawking prohlásil, že každá oběť své nemoci by měla mít právo ukončit svůj život, pokud chce. „Ale myslím, že by to bylo velkou chybou. Jakkoli se život může zdát špatný, vždy existuje něco, co můžete udělat a v čem můžete uspět. Pokud je život, tak je i naděje," dodal.
Poté pokračoval velmi inspirativní části o zdravotním postižení.
„Pokud jste upoutáni na invalidním vozíku, pravděpodobně to není vaší vinou. Ale není dobré, pokud z toho obviňujete svět nebo očekáváte, že vás okolí bude litovat. Člověk musí mít pozitivní postoj. Musí se vypořádat se situací, v níž se ocitl. Pokud je člověk fyzicky postižený, nemůže si dovolit být psychicky postižený. Podle mého názoru by se člověk měl soustředit na činnosti, při kterých by jeho fyzické postižení nepředstavovalo vážný handicap.
Obávám se, že paralympijské hry mi nic neříkají, což se mi snadno říká, protože jsem nikdy neměl atletiku rád. Na druhou stranu, věda je velmi vhodnou oblastí pro zdravotně postižené, protože se v ní pracuje především myslí. Samozřejmě většina druhů experimentálních prací je pro tento typ lidí pravděpodobně vyloučena. Ale teoretická práce je takřka ideální.
Mé postižení pro mne nebylo v v mé práci minusem. Dostalo se mi pomoci způsobem, který mě ochránil před přednáškovou a administrativní prací, do které bych byl jinak zapojen.
Stalo se tak díky mé ženě, mým dětem, kolegům a studentům. Zjistil jsem, že lidé obecně jsou velmi ochotni pomoci. Ale měli byste je zároveň povzbuzovat k tomu, aby cítili, že jejich úsilí pomoci vám pak umožňuje dělat věci nejlépe, jak dovedete.“
UVV – učitel vnitřní vůle
Nejen, že Hawking povzbuzuje vědecké obec, která mu pak věnuje pozornost. Stephen Hawking rovněž inspiruje zbytek světa, aby si všiml, že existuje spojení mezi hvězdami a každým z nás.
Ani jednou v životě postižení nezastavilo jeho zvědavou mysl a pocit údivu.
Jeho dcera Lucy, která byla také přítomná na londýnské přednášce, obecenstvu pozradila: "Má velmi záviděníhodnou vůli pokračovat neustále dál a schopnost si sáhnout na všechny své energetické rezervy, zkoncentrovat své duševní úsilí a vší silou jej tlačit s cílem nepřestat.
Ne však jen proto, aby přežíval. Ale aby svou vnitřní vůli transformoval do mimořádné práce v podobě psaní knih, přednášení, inspirujíc osoby s neurodegenerativním a jiným postižením.“
zdroj: curiousmindmagazine.com
přeložil gcat
Buďte první kdo přidá komentář