Obezita způsobuje depresi: vědci mají důkaz

Vědci definitivně vyvrátili v minulosti rozšířený mýtus, že obézní lidé jsou dobrosrdeční a veselí. Až na výjimky naopak trpí depresemi a frustrací, byť to nemusí být na první pohled zřejmé.

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč

KOKOSOVÝ CUKR BIO 1 kg

nahradí bílý cukr

249 Kč


Obezita způsobuje depresi: vědci mají důkaz.
Obezita způsobuje depresi: vědci mají důkaz. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Austrálie a britská Univerzita v Exeteru nalezly doposud nejsilnější důkaz o tom, že obezita způsobuje depresi. A to i v případě, že daný jedinec netrpí žádnými dalšími zdravotními problémy.

Výzkum uveřejněný v časopise International Journal of Epidemiology dokazuje, že depresi způsobuje spíše psychologický dopad obezity, než její doprovodné nemoci jako je cukrovka.

Proč obezita způsobuje depresi?

Výzkumníci prozkoumali údaje více než 48 tisíc lidí s depresí z databáze UK Biobank. Porovnali je s kontrolní skupinou více než 290 tisíc lidí narozených mezi lety 1938 a 1971, kteří poskytli genetické vzorky a informace o svém zdravotním stavu.

Přítomnost depresivních stavů u těchto lidí výzkumníci zjišťovali ze zdravotních záznamů a dotazníků.

Ředitelka zdravotního centra Australian Centre for Precision Health profesorka Elina Hypponen, jedna z vedoucích pracovníků této studie nám řekla, že jejich tým se při výzkumu zaměřil na genomický přístup.

„Oddělili jsme psychologické složky obezity od dopadu zdravotních problémů, které ji doprovázejí. Využili jsme k tomu geny spojené s vyšším indexem tělesné hmotnosti (BMI). Avšak s nižším rizikem nemocí jako je cukrovka,“ říká profesorka Hypponen.

„Tyto geny byly s depresí spojeny stejně silně jako stejné geny spojené s vyšším BMI a zároveň s cukrovkou. To naznačuje, že obezita způsobuje depresi nehledě na to, zda ji doprovázejí související zdravotní potíže nebo ne.

Na opačném konci spektra BMI se ukazuje, že velmi hubení muži jsou náchylnější k depresi více než velmi hubené ženy a muži s normální hmotností.

„Náš výzkum ukazuje, že nadváha nezvyšuje jen riziko chronických onemocnění jako je rakovina a kardiovaskulární choroby. Ale může vést také k depresi,“ říká profesorka Hypponenová. (zdroj: technologynetworks.com)

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

449 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*