Vědecký důvod, proč jsou někteří lidé kreténi

Psychologové z americké univerzity Yale konečně našli odpověď na odvěkou otázku, proč jsou někteří lidé nenapravitelní kreténi, zatímco jiní jsou neobyčejně slušní, dokonce i k cizím.

REKLAMA

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

449 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

349 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

349 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

449 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Adam Bear a David Rand přišli se studií, ve které účastníci hráli hry, které ve výsledku měly pouze dvě možnosti – být užitečný, nebo sobecký. Odměna se lišila v závislosti na hře; v některých se vyplatilo spolupracovat a v dalších upřednostnit své zájmy nad zájmy ostatních. Studie je založena na modelu, který „zahrnuje myšlenku evoluční teorie her o spolupráci a behaviorální ekonomie intuice a uvažování“. Laicky řečeno studie zkoumala, jak se u lidí vyvinula schopnost používat intuici při práci s lidmi… nebo naopak.

Ukázalo se, že sobecké (čti: kreténské) chování závisí na lidech, kteří vás obklopují, více než na čemkoliv jiném, čímž se patrně přiklání na stranu „přirozenosti“ v klasickém sporu přirozenost versus výchova. To znamená, že lidé pocházející z „podporujícího a přátelského prostředí se intuitivně naučili spolupracovat“, i když se jedná o cizince, a dokonce i když nepředpokládají, že by byli odměněni. To proto, že oni sami sklízeli výhody štědrosti.

To rovněž znamená, že spolupracující/milí lidé uvažují, zda je spolupráce skutečně nejlepší cestou.

Naopak lidé, kteří jsou běžně „obklopeni kretény (…) se intuitivně naučí být sobečtí – a také nad tím neuvažovat“. Tento typ lidí opakovaně jedná sobecky i v případech, kdy by spolupráce byla v jejich nejlepším zájmu – pouze proto, že se nad tím nepozastaví a nezváží jinou možnost. Prostě tak jednají.

Studie nakonec ukazuje, že kreténi mají vyšší míru přežití než my ostatní, protože jsou sobečtí… nebo alespoň ví, kdy se tak mají chovat. Takže v případě, že nastane konec světa, nějaký virus nakazí celou populaci a vše půjde do háje, starejte se v první řadě sami o sebe.

zdrojový článek: www.the-open-mind.com

zdroje: www.phys.org

překlad: Siw

REKLAMA

MACA 10:1 20 g

vyladí hormony

189 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

449 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

249 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*