Vědecký důvod, proč jsou někteří lidé kreténi

Psychologové z americké univerzity Yale konečně našli odpověď na odvěkou otázku, proč jsou někteří lidé nenapravitelní kreténi, zatímco jiní jsou neobyčejně slušní, dokonce i k cizím.

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Adam Bear a David Rand přišli se studií, ve které účastníci hráli hry, které ve výsledku měly pouze dvě možnosti – být užitečný, nebo sobecký. Odměna se lišila v závislosti na hře; v některých se vyplatilo spolupracovat a v dalších upřednostnit své zájmy nad zájmy ostatních. Studie je založena na modelu, který „zahrnuje myšlenku evoluční teorie her o spolupráci a behaviorální ekonomie intuice a uvažování“. Laicky řečeno studie zkoumala, jak se u lidí vyvinula schopnost používat intuici při práci s lidmi… nebo naopak.

Ukázalo se, že sobecké (čti: kreténské) chování závisí na lidech, kteří vás obklopují, více než na čemkoliv jiném, čímž se patrně přiklání na stranu „přirozenosti“ v klasickém sporu přirozenost versus výchova. To znamená, že lidé pocházející z „podporujícího a přátelského prostředí se intuitivně naučili spolupracovat“, i když se jedná o cizince, a dokonce i když nepředpokládají, že by byli odměněni. To proto, že oni sami sklízeli výhody štědrosti.

To rovněž znamená, že spolupracující/milí lidé uvažují, zda je spolupráce skutečně nejlepší cestou.

Naopak lidé, kteří jsou běžně „obklopeni kretény (…) se intuitivně naučí být sobečtí – a také nad tím neuvažovat“. Tento typ lidí opakovaně jedná sobecky i v případech, kdy by spolupráce byla v jejich nejlepším zájmu – pouze proto, že se nad tím nepozastaví a nezváží jinou možnost. Prostě tak jednají.

Studie nakonec ukazuje, že kreténi mají vyšší míru přežití než my ostatní, protože jsou sobečtí… nebo alespoň ví, kdy se tak mají chovat. Takže v případě, že nastane konec světa, nějaký virus nakazí celou populaci a vše půjde do háje, starejte se v první řadě sami o sebe.

zdrojový článek: www.the-open-mind.com

zdroje: www.phys.org

překlad: Siw

REKLAMA

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*