Umělá děloha je otázkou maximálně deseti let

Ještě před nedávnem se myšlenka, že by lidský plod nepotřeboval k vývoji matčinu dělohu, zdála jako noční můra ze sci-fi. Až do teď.

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

399 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč


Umělá děloha je otázkou maximálně deseti let.
Umělá děloha je otázkou maximálně deseti let. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Těhotenství mimo dělohu, se stalo velkým tématem medicíny, psychologie a etiky, avšak dosud nenastal onen okamžik, kdy umělá děloha bude schopna dokončit vývoj plodu.

Vědcům se totiž podařilo uskutečnit zrození jehňat “ze sáčku” alespoň částečně bez živé dělohy. Při nejpokročilejším experimentu se jehněčí plody po dobu čtyř týdnů mezi 23. a 27. týdnem vyvíjely v “biosáčku” podobném běžnému plastovému sáčku.

Ten jim poskytoval přísun krve bohaté na živiny a amniotickou tekutinu a je považován za další krok směrem k technologii “zrození ze sáčku”.

Umělá děloha ve dvojím provedení

  • Technologie umělé dělohy (AWT) zastupuje skutečnou dělohu od počátku, takže plod nikdy nemusí  být uvnitř člověka a funguje jako by se dítě ještě “nenarodilo.”
  • Neonatální intenzivní péče (NIC) – podobně jako v experimentu s jehňaty – je víceméně náhrada za inkubátor. Je určena ke zvýšení šance na přežití u předčasných porodů a přichází na řadu poté, co se dá z lékařského hlediska říci, že se dítě narodilo.

Ve 12 zemích je zakázáno, aby se embryo vyvíjelo mimo tělo po dobu delší než 14 dní.

O tomto období se říká, že je to moment, kdy se pravděpodobně vyvíjí “primitivní brázdička” jako vodítko pro oblast, kde se vyvine páteř nebo jak to popisuje Ali Brivanlou, profesor na Rockefellerově univerzitě: Je to ten moment, kdy se vám oddělí hlava od zadku.”

Experimenty na tomto poli však probíhají na kozách a myších už od osmdesátých let. Umělá děloha je však tématem ve vědeckých kruzích již od dvacátých let 20. století.

Náhradní matka vs. umělá děloha

Na pozadí vzrůstajícího povědomí o náhradním mateřství – obzvláště poté, co si Kim Kardashian vybrala pro své třetí a čtvrté dítě náhradní matku – se nabízí zásadní otázka. A sice jaký je rozdíl mezi tím, zda si pro růst svého dítěte vyberete člověka, nebo přístroj?

A co se stane, pokud je nepotřebnost rodičů u tohoto procesu pro dítě vlastně výhodou?

“Existují meze toho, do jaké míry můžeme usměrňovat ženské těhotenství,” říká webu Metro.co.uk Dr. Anna Smajdor, docentka praktické filozofie na Univerzitě v Oslo.

“Kdyby byl plod v umělé děloze, bylo by možné řídit prostředí jeho vývoje a vstupovat do něj bez nutnosti omezování autonomie těhotné ženy. Takže z určitého hlediska by to plodu přinášelo vlastně výhody.”

Ohledně vývoje plodu uvnitř umělé dělohy namísto uvnitř člověka existují zřetelné etické obavy. Umělé oplodnění a náhradní mateřství se přes veškeré vlastní kontroverze neobejdou bez člověka.

Umělá děloha jako moderní inkubátor

Myšlenka neonatální intenzivní péče je pro etiky o dost méně problematická, než AWT. V tomto procesu je člověk stále nezbytný, avšak vzniká tu mnoho otázek ohledně potratu.

U dětí narozených před 28. týdnem se pravidelně vyskytují závažná poškození, která poskytují mnoho informací o aktuálních zákonných termínech ukončování těhotenství.

Jsou zde skupiny, které si přejí využití externího těhotenství za účelem ukončení debaty o potratech. Matky, které vyžadují potrat, by měly možnost přenosu svého plodu do umělé dělohy, případně by k tomu mohly být donuceny.

Plně funkční umělá děloha by ovšem znamenala, že dítě je “životaschopné” již od okamžiku početí, což by mohlo změnit pohled na interrupci a příslušnou legislativu.

A za druhé by prenatální vývoj bez dělohy mohl změnit způsob, jakým se lidé vyvíjejí, což je možná ještě více šokující.

REKLAMA

konopne seminko 500g - Umělá děloha je otázkou maximálně deseti let

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

349 Kč

brahmi 50procent 20g - Umělá děloha je otázkou maximálně deseti let

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

erythritol 1000g - Umělá děloha je otázkou maximálně deseti let

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč

brahmi 100cps - Umělá děloha je otázkou maximálně deseti let

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč


Dokáže umělá děloha „rodit“ bohy?

“Víme, že omezení spojená s lidskou dělohou a pánví přibrzdila růst velikosti lidského mozku a lebky,” říká Dr. Smajdor.

Avšak tato nová “evoluční trajektorie” se zdá být stále poněkud vzdálená.

Jak vzdálená je vyhlídka na podobnou technologii, když uvážíme, že se dosud bez skutečné dělohy nenarodilo mládě žádného živočišného druhu?

“Jsme v procesu interakce s Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, takže se může stát, že do dvou let budeme ve fázi klinických zkoušek,” říká Dr. Alan Flake z Dětské nemocnice ve Philadelphii, který provádí výzkum s jehňaty v biosáčcích.

A není jediný, kdo vidí časový horizont optimisticky.

“Zdá se pravděpodobné, že od testování na lidských subjektech nás dělí jen několik let,” napsala v Žurnálu lékařské etiky BMJ Elizabeth Chloe Romanis, akademička sociálních politik a etiky.

V petriho misce přežívala embrya 13 dní (pokus byl přerušen jen kvůli 14 denní zákonné lhůtě).

Časový horizont desíti let?

Dr. Carlo Bulletti, docent katedry porodnictví, gynekologie a reprodukce na Yaleské univerzitě, si myslí, že plně funkční umělá děloha by mohla být skutečností v průběhu nejbližších 10 let.

A přestože jde zatím pouze o designový projekt, studenti z Artex Product Design Arnhem už navrhli, jak by taková děloha mohla vypadat.

Místo aby matka pociťovala kopání dítěte v děloze a procházela si celým procesem jeho odnošení, dívala by se, jak roste mimo ni.

Znamená to, že ono pouto mezi matkou a dítětem bude navždy zpřetrháno?

“Padlo mnoho argumentů o nezbytnosti těhotenství a porodu pro vznik tohoto pouta,” říká Dr. Smajdor.

“Fyzická blízkost mezi matkou a dítětem pravděpodobně vznik pouta usnadňuje, ale jistě k tomu není nezbytná. Kdyby byla, otcové by ke svým dětem necítili žádné pouto.

REKLAMA

chia premium 1kg - Umělá děloha je otázkou maximálně deseti let

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

149 Kč

samolepka kvet zivota - Umělá děloha je otázkou maximálně deseti let

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

asvaganda forte 100cps - Umělá děloha je otázkou maximálně deseti let

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč

brahmi 50procent 20g - Umělá děloha je otázkou maximálně deseti let

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Konec traumatickým porodům?

“Kromě toho začíná být zřejmé, že traumatické porody vlastně mateřské pouto naopak oslabují.”

Mohlo by tedy neodnošení dítěte pomoci vzniknout zvláštnímu vztahu?

“S rozvojem technologií rodiče stále častěji popisují chvíle zvláštního spojení, například když vidí první snímky z ultrazvuku,” říká Dr. Smajdor.

“Nejspíš to tedy znamená, že právě vizuální spojení je nejspíš důležitější, než to fyzické. Umělá děloha by ve skutečnosti mohla tento druh vizuálního spojení posílit.

Každoročně je těhotenství nebo poporodní komplikace příčinou úmrtí 300 000 žen. 

“Lidé budoucnosti budou na těhotenství – a obzvláště na průchod dítěte porodními cestami – nazírat jako na špinavé a riskantní,” píše technolog a autor Matt Chessen v magazínu Wired.

“Náhradní těhotenství je riskantní. Zdraví dítěte závisí na fyzickém bezpečí matky a plod může být ohrožen infekcemi, špatným životním stylem a podobně.”

Jak umělá děloha změní význam rodičovství?

Nastolí rovnováhu mezi muži a ženami, nebo muže z tohoto procesu zcela vyřadí?

“Mimotělní těhotenství bude zcela jistě výzvou pro stávající koncepty rodičovství,” říká Dr. Smajdor.

“Do jisté míry už jsme svědky toho, jak se vlivem nových reprodukčních technologií koncepty rodičovství rozpadají.”

“Možná ani nic jako “skutečné” rodičovství neexistuje. Lidé v závislosti na svých subjektivních hodnotách oceňují různé aspekty rodičovství, takže možná je zrovna tohle, co potřebujeme přijmout a akceptovat.”

Další kontroverze panuje ohledně toho, co se stane, až do hry vstoupí laboratorně připravené vajíčka a spermie.

Vajíčka a spermie nebudou pocházet od lidí, dítě nikdy nebude uvnitř člověka a vyrojí se kolem toho nespočet debat o tom, kde začíná a končí lidství.

Mimo filozofické debaty však existují i praktičtější obavy z toho, co se bude dít při externím těhotenství.

Bude možné ukončení mimotělního těhotenství?

“Co když se pár rozhodne mít dítě prostřednictvím umělé dělohy a potom změní názor a rozhodne se, že chce jeho vývoj ukončit,” píše Amel Alghrani z Univerzity v Manchesteru.

“Je to ekvivalent potratu?”

Ještě těžší je odpověď na otázku, co se stane, pokud si jeden z nastávajících rodičů chce dítě ponechat, avšak druhý ne.

Kdo bude mít rozhodující slovo?

“Může se stát, že vláda bude muset přezkoumat zákonný status lidského embrya,” píše Dr. Alghrani.

“Přijít s konzistentním a účinným regulačním rámcem bude obtížný úkol.”

“Pravděpodobně jsou ve vztahu k plodu oba ve stejném postavení. Čí přání by tedy mělo být vyslyšeno?” (zdroj: metro.co.uk)

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

399 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč

MERUŇKOVÁ JÁDRA 50 g

dodají vitamin B17

49 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč


1 Comment

  1. Velmi zajímavý článek a technologie třetího tisíciletí. Jsem rád, že se toto téma AWT blíží k zdárnému uvedení do praxe. Bude to ve všech ohledech přínos jak pro rodiče, tak pro plod a následného novorozence. Analogicky i dialýza (přístroj) přináší jen dobro pro lidi, kteří ho potřebují anebo plastická chirurgie pomáhá těm, kteří si to přeji (a mají na to) vypadat hezčí a mladší. A konečně i páry 50+, budou-li chtít, budou moci mít spolu potomka, kterému se v tomto věku budou věnovat naplno, jako to bývá obvyklé u prarodičů a jejich vnuků. Mít potomka v 60ti letech z dnešního pohledu i s ohledem na jeho výchovu není žádný problém. Držím palce, ať se AWT v praxi dočkáme co nejdříve.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*