
Vysoký cholesterol nebolí. Je to tichý zabiják a dokáže výrazně zkrátit život. Je totiž hlavní příčinou aterosklerózy, jejímiž neblahými následky je infarkt myokardu a mozková mrtvice. Důsledkem vysokého cholesterolu je dále angina pectoris, tranzitorní ischemická ataka nebo ischemická choroba dolních končetin, která může skončit až amputací.
Cholesterol: Hlídejte si jeho hladinu pomocí krevních testů
Zajímá vás, jak jste na tom s hladinou cholesterolu? Zjistíte ji na základě krevních testů, které podstoupíte na pravidelných preventivních prohlídkách. Vyšetření krevních tuků je totiž jejich povinnou součástí v 18, 30, 40, 50 a 60 letech.
V případě, že máte vysoký krevní tlak, cukrovku, jste obézní, kouříte nebo se u vašich rodinných příslušníků vyskytl zvýšený cholesterol (či dokonce infarkt), měli byste si nechat měřit svůj cholesterol mnohem častěji. Největším nebezpečím vysokého cholesterolu totiž je, že nijak nebolí a dlouho na sebe neupozorňuje. V jeho případě však mohou být následky opravdu fatální.
Optimální hladina cholesterolu
Rozlišujeme dva základní druhy cholesterolu. A to HDL (high density lipoprotein cholesterol) neboli “hodný” cholesterol, který podporuje vstřebávání cholesterolu v játrech, čímž bojuje proti rozvoji aterosklerózy. Poté máme LDL (low density lipoprotein cholesterol) neboli “zlý” cholesterol, a právě ten se ukládá do stěn cév a má za následek aterosklerózu či další vážná onemocnění.
Optimální hodnotu škodlivého LDL vám řekne váš praktický lékař či specialista, a to na základě vašeho stupně kardiovaskulárního rizika. K rizikovým faktorům přitom patří váš věk, pohlaví, váha, hodnota krevního tlaku i to, zda jste kuřák, nebo ne.
Obecně platí, že optimální hladina cholesterolu je u jednotlivých kardiovaskulárních rizik následující.
- nízké kardiovaskulární riziko: <3 mmol/l,
- středně vysoké kardiovaskulární riziko: <2,6 mmol
- vysoké kardiovaskulární riziko:: <1,8 mmol/l a
- velmi vysoké kardiovaskulární riziko: <1,4 mmol/l
LDL cholesterol: Jak na jeho prevenci a léčbu?
Máte vysoký cholesterol a rozhodli jste se proti němu vyrazit do boje? Anebo chcete vysokému LDL cholesterolu předejít a tím ochránit své zdraví? Zaměřte se zejména na svůj životní styl. Co vše vám pomůže?
Hlídejte si, co jíte
Pokud chcete snížit hladinu LDL cholesterolu, upravte si jídelníček a hlídejte si, co jíte. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, tedy polotovarům a konzervovaným jídlům. Vhodná pro vás nejsou také smažená jídla a potraviny živočišného původu.
Do svého jídelníčku naopak zařaďte více potravin a doplňků stravy obsahujících omega-3mastné kyseliny. Pomáhají totiž předcházet usazování cholesterolu v cévách. Omega-3 najdete například v avokádu nebo olivovém oleji.
Zlepšete svůj životní styl
Pokud kouříte, přestaňte. Kouření totiž podporuje usazování cholesterolu na stěnách cév, a tím pádem přispívá ke vzniku aterosklerózy. V rámci zlepšení životního stylu se začněte také pravidelně hýbat. V průběhu týdne si dopřejte dohromady alespoň 150 minut pohybu, což ve výsledku povede ke zlepšení hladiny cholesterolu. Pokud máte nadváhu a obezitu, zhubněte. I úbytek pěti kilogramů bude na vašem zdraví opravdu znát.
Jak snížit LDL cholesterol přírodně? Obraťte se na sílu bylin a plodů
Vysokou hladinu LDL cholesterolu v těle vám pomohou přirozeně snížit také některé bylinky a přírodní produkty. Na vysoký cholesterol se primárně používá peruánská bylina Caigua, Plody této silně rozvětvené popínavé rostliny s elipsovitými listy snižují hladinu „zlého” LDL cholesterolu a současně zvyšují hladinu „dobrého” HDL cholesterolu.
Caigua je také díky svým vlastnostem využívána k prevenci aterosklerózy, protože čistí cévy a tepny od usazenin a tím pomáhá předejít srdečním a oběhovým chorobám. Proti usazování cholesterolu bojuje také asijská bylina Gotu kola, která navíc pečuje o cévy. Optimální poměr HDL a LDL cholesterolu dále zajistí plody Acai Berry.
Buďte první kdo přidá komentář