Cholesterol je tichým startem k infarktu

Příčinou srdečního infarktu je ateroskleróza, tedy postupné ucpávání a zužování cév cholesterolem. Bohužel vysoký cholesterol nemá spojitost pouze s vysokým věkem, a tak se s infarktem často setkáváme už u čtyřicátníků. Co tedy dělat, aby nám vysokým cholesterol nezkracoval délku života?

REKLAMA

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč


Cholesterol je tichým startem k infarktu.
Cholesterol je tichým startem k infarktu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vysoký cholesterol nebolí. Je to tichý zabiják a dokáže výrazně zkrátit život. Je totiž hlavní příčinou aterosklerózy, jejímiž neblahými následky je infarkt myokardu a mozková mrtvice. Důsledkem vysokého cholesterolu je dále angina pectoris, tranzitorní ischemická ataka nebo ischemická choroba dolních končetin, která může skončit až amputací.

Cholesterol: Hlídejte si jeho hladinu pomocí krevních testů

Zajímá vás, jak jste na tom s hladinou cholesterolu? Zjistíte ji na základě krevních testů, které podstoupíte na pravidelných preventivních prohlídkách. Vyšetření krevních tuků je totiž jejich povinnou součástí v 18, 30, 40, 50 a 60 letech.

V případě, že máte vysoký krevní tlak, cukrovku, jste obézní, kouříte nebo se u vašich rodinných příslušníků vyskytl zvýšený cholesterol (či dokonce infarkt), měli byste si nechat měřit svůj cholesterol mnohem častěji. Největším nebezpečím vysokého cholesterolu totiž je, že nijak nebolí a dlouho na sebe neupozorňuje. V jeho případě však mohou být následky opravdu fatální.

Optimální hladina cholesterolu

Rozlišujeme dva základní druhy cholesterolu. A to HDL (high density lipoprotein cholesterol) neboli “hodný” cholesterol, který podporuje vstřebávání cholesterolu v játrech, čímž bojuje proti rozvoji aterosklerózy. Poté máme LDL (low density lipoprotein cholesterol) neboli “zlý” cholesterol, a právě ten se ukládá do stěn cév a má za následek aterosklerózu či další vážná onemocnění. 

Optimální hodnotu škodlivého LDL vám řekne váš praktický lékař či specialista, a to na základě vašeho stupně kardiovaskulárního rizika. K rizikovým faktorům přitom patří váš věk, pohlaví, váha, hodnota krevního tlaku i to, zda jste kuřák, nebo ne.

Obecně platí, že optimální hladina cholesterolu je u jednotlivých kardiovaskulárních rizik následující.

  • nízké kardiovaskulární riziko: <3 mmol/l,
  • středně vysoké kardiovaskulární riziko: <2,6 mmol
  • vysoké kardiovaskulární riziko:: <1,8 mmol/l a
  • velmi vysoké kardiovaskulární riziko: <1,4 mmol/l

LDL cholesterol: Jak na jeho prevenci a léčbu?

Máte vysoký cholesterol a rozhodli jste se proti němu vyrazit do boje? Anebo chcete vysokému LDL cholesterolu předejít a tím ochránit své zdraví? Zaměřte se zejména na svůj životní styl. Co vše vám pomůže?

Hlídejte si, co jíte

Pokud chcete snížit hladinu LDL cholesterolu, upravte si jídelníček a hlídejte si, co jíte. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, tedy polotovarům a konzervovaným jídlům. Vhodná pro vás nejsou také smažená jídla a potraviny živočišného původu.

Do svého jídelníčku naopak zařaďte více potravin a doplňků stravy obsahujících omega-3mastné kyseliny. Pomáhají totiž předcházet usazování cholesterolu v cévách. Omega-3 najdete například v avokádu nebo olivovém oleji.

Zlepšete svůj životní styl

Pokud kouříte, přestaňte. Kouření totiž podporuje usazování cholesterolu na stěnách cév, a tím pádem přispívá ke vzniku aterosklerózy. V rámci zlepšení životního stylu se začněte také pravidelně hýbat. V průběhu týdne si dopřejte dohromady alespoň 150 minut pohybu, což ve výsledku povede ke zlepšení hladiny cholesterolu. Pokud máte nadváhu a obezitu, zhubněte. I úbytek pěti kilogramů bude na vašem zdraví opravdu znát.  

Jak snížit LDL cholesterol přírodně? Obraťte se na sílu bylin a plodů

Vysokou hladinu LDL cholesterolu v těle vám pomohou přirozeně snížit také některé bylinky a přírodní produkty. Na vysoký cholesterol se primárně používá peruánská bylina Caigua, Plody této silně rozvětvené popínavé rostliny s elipsovitými listy snižují hladinu „zlého” LDL cholesterolu a současně zvyšují hladinu „dobrého” HDL cholesterolu.

Caigua je také díky svým vlastnostem využívána k prevenci aterosklerózy, protože čistí cévy a tepny od usazenin a tím pomáhá předejít srdečním a oběhovým chorobám. Proti usazování cholesterolu bojuje také asijská bylina Gotu kola, která navíc pečuje o cévy. Optimální poměr HDL a LDL cholesterolu dále zajistí plody Acai Berry.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*