Meruňky úspěšně likvidují volné radikály

Čerstvé meruňky mají nízký obsah kalorií – pouze 50 kalorií na 100 g. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů. Obsahují vysoký počet fotochemikálií, které pomáhají předcházet onemocněním srdce, snižují hladinu LDL („špatný cholesterol“) a poskytují ochranu proti rakovině.

REKLAMA

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

469 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Meruňky jsou výborným zdrojem vitamínu A a karotenů – 100 g čerstvých meruněk obsahuje 1 926 IU neboli 64 % doporučené denní dávky vitamínu A. Obě tyto látky jsou známy pro své antioxidační vlastnosti a jsou důležité pro zrak. Vitamín A je rovněž potřebný pro udržení zdravé sliznice a kůže. Konzumace ovoce bohatého na karoteny pomáhá chránit tělo před rakovinou plic a dutiny ústní.

Čerstvé plody obsahují vitamín C, další důležitý antioxidant. Vitamín C pomáhá tělu vyvinout si odolnost proti infekcím a bojovat proti volným radikálům.

Jsou také dobrým zdrojem minerálů, jako je draslík, železo, zinek, vápník a mangan. Draslík je zdravý pro srdce; je důležitou složkou buněčných a tělních tekutin, které pomáhají regulovat srdeční tep a krevní tlak.

Hodnota kapacity ORAC (kapacita absorbovat volné radikály) syrových meruněk je 1 115 umol TE/100 g. Největší část z této hodnoty je tvořena důležitými polyfenolickými sloučeninami – flavonoidy, jako je lutein, zeaxantin a beta kryptoxantin. Společně tyto sloučeniny působí proti volným radikálům a reaktivním formám kyslíku (ROS), které hrají roli při stárnutí, rakovině a průběhu různých onemocnění.

Zeaxantin je navíc karotenoid, který je selektivně absorbován do žluté skvrny (makula lutea) na sítnici, kde plní funkci antioxidantu a ochrany při filtraci světla. Konzumace ovoce bohatého na zeaxantin, jako je například právě meruňka, tak pomáhá chránit oči před věkem podmíněnou makulární degenerací (AMRD), hlavně u starších lidí.

Výběr a skladování

Meruňková sezóna trvá od května do září. Kupujte čerstvé, zralé meruňky, které mají zlato-oranžovou barvu a bohaté aroma.

Vyvarujte se těch s bledou žlutou barvou, které byly sesbírány příliš brzo. Zralé meruňky jsou měkké a je s nimi třeba zacházet opatrně.

Skladujte je v ledničce při relativně vysoké vlhkosti. Konzumujte je co nejdříve.

Sluncem sušené meruňky jsou stejně tak oblíbené jako čerstvé a jsou snadno k dostání v obchodech po celém světě.

Příprava a podávání

Lehce omyjte čerstvé meruňky ve studené vodě a osušte měkkou utěrkou. Zralé můžete jíst celé včetně slupky pro co největší užitek.

Meruňka nakrájená na plátky se výborně hodí do salátů.

Také se z nich vyrábí džem, marmeláda, sirup a želé.

Sušené organické meruňky lze použít stejně jako rozinky a rybíz v sladkých/cukrářských výrobcích.

Pocházejí původně z Asie

Voňavé sladké zlato-oranžové meruňky jsou další letní pochoutkou původem z Asie. Toto vysoce ceněné ovoce přinesli poprvé do Evropy Řekové, kteří je nazvali „zlatými vejci slunce“.

Z botanického hlediska je toto ovoce blízké broskvi a nektarince, patří do čeledi růžovitých z rodu slivoň. Vědecký název: Prunus armeniaca. Mezi největší producenty dnes patří Turecko, Írán, Itálie, Francie, Španělsko, Sýrie, Řecko a Čína.

Meruňka je středně velký listnatý opadavý strom, který roste nejlépe v dobře odvodněných horských svazích. V létě je osazena spoustou krásných růžovo-bílých květů, které lákají včely. Plody mají velikost v průměru 4–5 cm a váží asi 35 g. Ovoce je peckovice skládající se ze semene obklopeného jedlou aromatickou dužinou. Semeno je obaleno tvrdým pláštěm.

Čerstvé, zralé meruňky mají sladkou chuť podobnou švestkám. Sluncem sušené organické meruňky mají vyšší výživovou hodnotu než čerstvé, ale mají nižší obsah vitamínu C. Jádro semene je rovněž jedlé a chutná jako mandle. Olej vylisovaný z těchto jader se používá i k vaření.

Upozornění

Trvanlivost sušených meruněk bývá prodlužována ošetřením siřičitany, které brání oxidaci a vyblednutí barvy. Podobně tomu je i u dalšího sušeného ovoce, jako jsou rozinky, fíky, atd. Jasně oranžové ovoce ošetřené siřičitanem může být u citlivých lidi s astmatem příčinou akutního bronchospasmu. Lidé citliví na siřičitany si tak mohou bezpečně dopřát suché plody neošetřené siřičitanem, které mají hnědou barvu.

zdrojový článek: www.nutrition-and-you.com

překlad: Siw

REKLAMA

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*