Máte stres? Přírodní prostředky, které vás uklidní, ale neutlumí

Stres máme v dnešní době spojený především s mentální činností. Myslíme totiž stále na to, že potřebujeme něco zvládnout a máme na to málo čau. Snažíme se proto si prostřednictvím řady preparátů dodat více energie a tělo nabudit tak, abychom všechny úkoly v tom omezeném čase zvládli.

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč


Máte stres? Přírodní prostředky, které vás uklidní, ale neutlumí.
Máte stres? Přírodní prostředky, které vás uklidní, ale neutlumí. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Stres, který vzniká díky myšlenkovému pochodu, že máme na něco málo času, je odlišný od toho, kdy jsme ohroženi reálně a musíme jednat rychle a efektivně. Tento novodobý stres je totiž pro tělo značně vyčerpávající. Je to proto, že se v něm člověk udržuje dlouhodobě.

Člověk díky tomuto stresu naskočí na vlnu řady preparátů. Fungují tak, že tělo dostanou do stavu zvýšené aktivity, po které pak následuje hluboký propad a větší vyčerpání. Pod vlivem takovéhoto stresu jsme v podstatě dnes všichni. Problémem je, že zbytečně všemu klademe takovou důležitost, díky které si navozujeme stresový stav.

Dochází pak k tomu, že opravdu důležité věci jako je kvalitní strava, čas pro relaxaci, dostatečný spánek a příjemný pohyb, odsuneme na druhou kolej. Až se stane něco, co považujeme za důležité, tak pak se zpátky začneme dobře stravovat a dělat další opravdu důležité aktivity. Ale taková situace většinou nenastane, pokud nepřeklopíme své myšlenky.

Základem je umět pracovat se svými myšlenkami

Dnešní stres je výsledkem našeho myšlení, kdy se cítíme ohroženi a přitom fyzicky se žádné ohrožení nekoná. Dochází k nadhodnocování reality a zbytečné dramatizaci skutečnosti. V tu chvíli se do těla vyplavují stresové hormony a tělo využívá veškerou svou energii. Proto je schopno najednou zvládnout i něco, co by obvykle nedokázalo. Funguje na plné otáčky.

Při stresu se tělo nemůže dostatečně vyživovat a růst. Pokud tělo udržujeme v tomhle procesu dlouhodobě a tělo to již nezvládá, tak na sebe začne upozorňovat. Například tím, že usneme, i když nechceme či se objeví různé bolesti. Tělo se nás tak snaží zastavit v tomto šíleném maratonu. A špatné je pokud to nepochopíme.

Základem tedy, jak zvládnout stres, je zklidnit své myšlenky. Je důležité umět si myšlenky vybírat a pracovat s nimi. V tom nám pomáhá dýchání a meditace. Je to umění soustředění se a zároveň uvolnění. Odstraňujeme tak škodlivé myšlenky, které vyvolávají zbytečný stres.

Být v klidu a pohodě je podstatou našeho bytí a můžeme být v tomto stavu kdykoliv. Ale když si mylně usmyslíme, že existují přednější věci, tak si vytváříme problémy, starosti, stres a s tím plynoucí vyčerpání, únavu a nemoci.

Stres lze zvládnout přírodními prostředky

Pro případy, kdy opravdu čelíme reálnému stresu, je důležité posílit své tělo, aby toto náročné období zvládlo. To znamená především nevynechávat kvalitní stravu, odpočinkové pauzy, nezkracovat si příliš spánek a dopřát si nějaký pohyb.

K tomu, abychom byli schopni pracovat ve zkráceném čase, potřebujeme, aby naše mysl fungovala efektivně a rychle. V tom nám pomůže, když svůj mozek a nervový systém posílíme, zmírníme jeho opotřebení a zkusíme opravit i to, co funguje chybně.

Příroda nám přeje a umí nás vyzbrojit tak, abychom i náročné situace byli schopni zvládnout. Mezi takové úžasné „nakopávače“, které nám dávají vnitřní sílu, sebejistotu, nabudí nás, ale zároveň vnitřně uklidní a neutlumí, patří ašvaganda. Z této indické byliny se užívá její kořen.

Dokáže člověka zklidnit, ale ponechá mu chuť jít dále. Jakékoliv vnitřní nepříjemné pocity jako je úzkost, deprese a stres dokáže člověk lépe zvládnout. A to aniž by tím upadl do letargie a nečinnosti, kterou se tyto stavy jen prohlubují. Léky, které nám v těchto stavech také mohou pomoci, mají vedlejší účinky. Ašvaganda a účinky podobné přírodní prostředky jako je brahmi či rhodiola jsou však v tomhle šetrné a mají pro nás jen přínos.

Během stresu tělo rychleji stárne, protože se vyčerpává. Proto je potřeba tento proces zpomalit a dopřát tělu regeneraci. V tom nám ašvaganda pomůže, protože je skvělým antioxidantem. Dokáže nakopnout náš mozek a paměť, které při náročných úkonech potřebujeme. Podobně třeba jako brahmi. Spolehnout se, že na to máme je lepší, než si navozovat pocit stresu, abychom se k něčemu donutili.

Ašvaganda obsahuje alkaloidy, které mají sedativní účinky. Navozuje tak i pocit relaxace. Vždy je ale důležité pravidelné používání, kdy rozmícháme lžičku prášku denně ve vodě a vypijeme. Ašvaganda je adaptogenem, který nám pomáhá adaptovat se na změněné podmínky a bez újmy je zvládnout, podobně jako třeba již zmíněná rhodiola.

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*