Cukr stimuluje růst rakovinných buněk

Po devíti letech výzkumu belgičtí molekulární biologové zjistili, že cukr stimuluje růst nádorů. Výsledky studie, zveřejněné v časopise Nature Communications, tak vnášejí nové světlo do rébusu, který se snaží onkologové vyřešit v průběhu několika desetiletí. Otázka zní, co jíst během léčby onkologického onemocnění, aby se nádory dále nešířily.

REKLAMA

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Většina nerakovinných buněk v těle získává energii aerobním dýcháním. Tedy procesem, při němž se rozkládá natrávená strava do použitelných molekul bohatých na energii prostřednictvím řady chemických procesů, které vyžadují kyslík a poté uvolňují oxid uhličitý jako vedlejší produkt.

Ale ne tak v případě rakovinných buněk. Dokonce i když mají k dispozici dostatek kyslíku pro rozkládání glukózy, čímž se z ní stane ideální palivo, nádorové buňky raději sáhnou po energii z kvasného cukru, přestože není tak výživný jako rozložená glukóza. Tomuto jevu se říká Warburgův efekt, kdy nádorové buňky metabolicky preferují anaerobní glykolýzu, tedy že konečným produktem metabolismu glukózy je kyselina mléčná.

Vědci v nové studii pozorovali kvasinkové buňky v laboratoři. Zjistili, že fermentační proces skutečně stimuluje růst nádorů. Jejich zjištění naznačují, že nejběžnější geny způsobující rakovinu, takzvané proteiny Ras, doslova dopují agresivní nádory cukrem, což podle belgických vědců stimuluje jejich rychlé rozmnožování a šíření v rámci metastáz.

"Hyperaktivní konzumace cukrů rakovinnovými buňkami vede k začarovanému kruhu vývoje a rozrůstání rakoviny," tvrdí vedoucí studie, belgický molekulární biolog Johan Thevelein, který je profesorem na univerzitě v Lovani.

Biologové se domnívají, že nové chápání vzájemné reakce cukru a rakoviny bude mít rozsáhlé důsledky pro další výzkum. Již předchozí studie naznačily, že léčba rakoviny by se mohla ubírat novými směry s využitím přesně zacílených terapií. Badatelé se domnívají, že jejich nové objevy by mohly pomoci onkologům vytvořit nové, na míru šité jídelníčky pro pacienty s rakovinou.

Vědci zároveň upozorňují, že je zapotřebí ještě mnoha dalších studií, protože stále nikdo netuší, proč se rakovinové buňky chovají právě výše popsaným způsobem. V kostce řečeno – stále se řeší jen důsledky, nikoliv příčina.

Hilary Brueck, Business Insider

REKLAMA

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*