Cukr stimuluje růst rakovinných buněk

Po devíti letech výzkumu belgičtí molekulární biologové zjistili, že cukr stimuluje růst nádorů. Výsledky studie, zveřejněné v časopise Nature Communications, tak vnášejí nové světlo do rébusu, který se snaží onkologové vyřešit v průběhu několika desetiletí. Otázka zní, co jíst během léčby onkologického onemocnění, aby se nádory dále nešířily.

eshop energie života nabízí


GUARANA 100 g

nabije energií

139 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

349 Kč

MERUŇKOVÁ JÁDRA 50 g

dodají vitamin B17

49 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Většina nerakovinných buněk v těle získává energii aerobním dýcháním. Tedy procesem, při němž se rozkládá natrávená strava do použitelných molekul bohatých na energii prostřednictvím řady chemických procesů, které vyžadují kyslík a poté uvolňují oxid uhličitý jako vedlejší produkt.

Ale ne tak v případě rakovinných buněk. Dokonce i když mají k dispozici dostatek kyslíku pro rozkládání glukózy, čímž se z ní stane ideální palivo, nádorové buňky raději sáhnou po energii z kvasného cukru, přestože není tak výživný jako rozložená glukóza. Tomuto jevu se říká Warburgův efekt, kdy nádorové buňky metabolicky preferují anaerobní glykolýzu, tedy že konečným produktem metabolismu glukózy je kyselina mléčná.

Vědci v nové studii pozorovali kvasinkové buňky v laboratoři. Zjistili, že fermentační proces skutečně stimuluje růst nádorů. Jejich zjištění naznačují, že nejběžnější geny způsobující rakovinu, takzvané proteiny Ras, doslova dopují agresivní nádory cukrem, což podle belgických vědců stimuluje jejich rychlé rozmnožování a šíření v rámci metastáz.

"Hyperaktivní konzumace cukrů rakovinnovými buňkami vede k začarovanému kruhu vývoje a rozrůstání rakoviny," tvrdí vedoucí studie, belgický molekulární biolog Johan Thevelein, který je profesorem na univerzitě v Lovani.

Biologové se domnívají, že nové chápání vzájemné reakce cukru a rakoviny bude mít rozsáhlé důsledky pro další výzkum. Již předchozí studie naznačily, že léčba rakoviny by se mohla ubírat novými směry s využitím přesně zacílených terapií. Badatelé se domnívají, že jejich nové objevy by mohly pomoci onkologům vytvořit nové, na míru šité jídelníčky pro pacienty s rakovinou.

Vědci zároveň upozorňují, že je zapotřebí ještě mnoha dalších studií, protože stále nikdo netuší, proč se rakovinové buňky chovají právě výše popsaným způsobem. V kostce řečeno – stále se řeší jen důsledky, nikoliv příčina.

Hilary Brueck, Business Insider


CAIGUA 100 g

vyčistí cévy

199 Kč

VOJTĚŠKA 100g

vyladí trávení

239 Kč

GUARANA 100 g

nabije energií

139 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

probudí vyšší energii

2391 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*