Příznaky demence je nutno zachytit včas

Demence patří k nejčastějším chorobám stáří. Pravděpodobnost, že se objeví, vzrůstá se zvyšujícím se věkem. Obavy seniorů z této nemoci jsou opravdu na místě. Proto je třeba, abyste si u svých blízkých všímali prvotních příznaků demence, a mohli tak u nich průběh tohoto závažného onemocnění výrazně zpomalit.

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Příznaky demence je nutno zachytit včas.
Příznaky demence je nutno zachytit včas. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Prvotní příznaky demence na sobě většina lidí staršího věku nezaznamená. Ani jejich nejbližší okolí na nich počínající demenci zpravidla nezpozoruje, anebo ji připisuje přirozenému průběhu stárnutí. Zkrátka je ani nenapadne, že by měl jejich blízký co do činění s demencí, kterou je třeba okamžitě začít řešit.

I přes viditelné příznaky demence tak toto onemocnění není u vysokého procenta lidí zachyceno včas. U některých lidí dokonce nedojde k odhalení demence vůbec. Včasná diagnóza však nemocnému může výrazným způsobem zkvalitnit a prodloužit život.

Příznaky demence rozhodně nepodceňujte

Jako demence se běžně označují psychické poruchy v důsledku chorobného postižení mozku. Prvotní příznaky demence se přitom neprojevují pouhým zapomínáním. O demenci začínáme mluvit tehdy, když postižený člověk začne selhávat ve svých běžných denních aktivitách. Má například problémy v práci, v sociálních vztazích a nedokáže se již plnohodnotně sám obsloužit. Počínající demence se projevuje i tak, že člověk prochází změnou svého chování, ale i své osobnosti.

Prvotní příznaky demence, kterých si všímejte u svých bližních

Nemocný člověk nikdy nepozná, že demence se už týká i jeho. Obzvlášť pozorné by naopak mělo být jeho nejbližší okolí. Které prvotní příznaky demence by rozhodně nemělo přehlížet?

  • Změny nálad, smutek a depresivní stavy, které jsou trvalejšího charakteru.
  • Změny osobnosti a povahových rysů.
  • Neobvyklé reakce ve dříve naprosto běžných situacích.
  • Nemocný člověk se začíná zaměřovat pouze na vlastní osobu, přestává brát ohledy na ostatní. Je vztahovačný, často mívá pocity ohrožení, anebo tvrdí, že jej někdo pronásleduje.
  • A co poruchy paměti? Ty se k prvotním příznakům demence nemusejí vůbec vztahovat a mohou se objevit až v dalším stadiu demence.

Onemocnění, která způsobují demenci

Podle odborníků demenci až ve dvou třetinách případů způsobuje Alzheimerova choroba. K demenci však přispívá také Parkinsonova choroba, Huntingtonova choroba, nemoc s Lesyho tělísky či frontotemporální degenerace.

Ve všech případech jde o degenerativní a cévní nemoci mozku, které vedou k rozpojení mozkových buněk (tj. ztrátě synapsí mezi mozkovými buňkami). V důsledku toho tak dochází k odumírání mozkových buněk, s čímž následně souvisí následné postižení psychiky.

Prvotní příznaky demence a jejich včasné zachycení

Do dnešní doby se neobjevila speciální léčba, která by počínající demenci úplně zastavila, nebo dokonce vyléčila. Když u postiženého s ohledem na prvotní příznaky demence specialista toto onemocnění včas diagnostikuje, existuje léčba, která průběh demence zpomalí.

Jestliže jste počínající demenci odhalili také u sebe, čím dříve s její léčbou začnete, tím lepší jsou vaše vyhlídky na budoucí život. Kromě léčby, kterou vám naordinuje specialista, můžete průběh této nemoci potlačit také přírodní cestou.

Potlačení počínající demence přírodní cestou

Proti demenci se můžete od prvopočátku bránit zejména zdravým životním stylem. Naordinujte si pravidelný tělesný pohyb. Každý den choďte do přírody alespoň na půlhodinové procházky. Důležitá je pro vás rovněž pravidelná duševní aktivita, v rámci níž budete svému mozku dávat stále nové výzvy. Učte se třeba nové jazyky, luštěte křížovky nebo čtěte knihy.

Při počínající demenci je pro vás podstatný také zdravý a vyvážený jídelníček plný ovoce, zeleniny, luštěnin a obilovin. Vyhněte se dále pití alkoholických nápojů a kouření cigaret. Rizikovým faktorem je pro vás rovněž obezita a nadváha, pokud je to tedy možné, zhubněte.

Prvotní příznaky demence můžete doplňkově léčit také některými přírodními přípravky. Které z nich jsou pro vás vhodné?

Brahmi posiluje mozkové funkce a vědomí.

Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba mírní pomatenost a zapomnětlivost. Pomáhá proti úzkostným stavům.

Chuchuhuasi zlepšuje činnost nervové soustavy.

Hloh obecný podporuje činnost mozku a zlepšuje paměť.

Kurkuma je účinným mozkovým dopingem, neboť zejména u starších lidí významným způsobem podporuje mozkové kognitivní funkce.

Kopretina řimbaba pozitivně ovlivňuje mozkové cévy a působí proti depresi.

Eleuterokok ostrnitý zlepšuje prokrvení mozku.

Třezalka tečkovaná pomáhá proti depresivním stavům.

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*