Angina Pectoris: Příčiny a příznaky

Angina Pectoris je jednou z forem ischemické choroby srdeční, kterou nejčastěji doprovází bolest na hrudi bezprostředně po námaze. Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku tohoto onemocnění a jaké má Angina Pectoris další příznaky?

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč


Angina Pectoris: Příčiny a příznaky.
Angina Pectoris: Příčiny a příznaky.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Angina Pectoris je lékařský termín pro bolest na hrudi v důsledku ischemické choroby srdeční. K bolesti nebo nepohodlí na hrudi dochází tehdy, když srdce nedostává tolik krve, kolik potřebuje. Příčinou této bolesti je zároveň ischemie – tzn. když jsou jedna nebo více srdečních tepen zúžené či zablokované. 

Jak Angina Pectoris vzniká

Angina Pectoris představuje nepoměr mezi přívodem kyslíku a požadavkem na větší množství kyslíku při fyzické zátěži. Jak tento stav v těle vzniká? Jde nejčastěji o důsledek aterosklerózy koronárních tepen, které se zužují či ucpávají, a tím brání zvýšenému průtoku krve při fyzické či psychické zátěži.

Angina Pectoris: Kdy se může nejčastěji projevit?

Toto onemocnění o sobě dává nejčastěji vědět v průběhu fyzické aktivity nebo velmi silných emocí, kdy má tělo vyšší požadavky na kyslík. Jde například o běh, chůzi do schodů, rychlou chůzi, stres nebo emotivní situace. 

Dalšími možnými spouštěči Anginy Pectoris jsou těžká jídla, kouření cigaret nebo vystavení se velmi vysokým nebo velmi nízkým teplotám. Proto sami na sobě zkuste pozorovat, jak mrazivé či příliš horké počasí ovlivňuje zdraví vašeho srdce.

Angina Pectoris je častějším onemocněním u mužů. Touto nemocí trpí 2 až 5 procent mladších mužů a dokonce 10 až 20 procent mužů nad 65 let. V případě mladších žen je to 1 procento případů a v případě žen nad 65 let pak 10 až 15 procent případů.

Nejčastější příznaky Anginy Pectoris

  • Bodavá až svíravá bolest
  • Pocit, že nemůžete dýchat
  • Často se objevují tlaky bez bolesti
  • Úzkost, strach o život
  • Dušnost, nedostatek kyslíku
  • Bledost
  • Vysoký krevní tlak

Příznaky Anginy Pectoris se objevují tehdy, když srdce musí více pracovat. Jednotlivá epizoda bolesti trvá krátkou dobu – obvykle pět minut nebo méně. Postižený cítí bolest na hrudi, která se šíří do paží, zad nebo jiných oblastí těla. 

Angina Pectoris a její prevence

Riziko vzniku Anginy Pectoris můžete snížit dodržováním zdravého životního stylu. Na co konkrétně se vyplatí myslet? Pokud kouříte, přestaňte. Máte-li nadváhu či obezitu, zhubněte. Dále se vyhýbejte tučnému jídlu, polotovarům, konzervám a omezte solení. Snažte se rovněž udržovat v kondici. Pomůže vám například plavání nebo jízda na kole. 

Chcete-li předejít Angině Pectoris, vyhýbejte se stresovým situacím. Pokud se jim nemáte šanci vyhnout, naučte se zvládat stres, a to například pomocí bylinek. Superbylinou vůči stresu je zejména Ašvaganda, která snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu v mozku. Ašvaganda vám přinese úlevu zvláště od chronického stresu a přispěje tím k vaší psychické rovnováze.

Stresové hormony odbourává dále kozlík lékařský (Valeriana officinalis). K dobré náladě a pocitu pohody vám rovněž pomůže kustovnice čínská (Goji) nebo levandule lékařská.

Užívejte bylinky k prevenci aterosklerózy

Ateroskleróza a Angina Pectoris spolu úzce souvisí. Chcete-li předejít druhému problému, užívejte pravidelně také bylinky k prevenci aterosklerózy. Spolehnout se můžete zejména na peruánskou bylinu jménem Caigua, která čistí cévy a tepny od usazenin, a předchází tak vzniku kardiovaskulárních onemocnění. 

Snížit cholesterol v krvi a předejít vzniku aterosklerózy vám dále pomohou bobulovité plody palmy Acai Berry. Proti ateroskleróze bojuje rovněž Gotu kola, která zároveň pečuje o cévy a rovněž posiluje i psychický stav člověka.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*