Infarkt myokardu: Příznaky a léčba

Infarkt myokardu neboli srdeční infarkt je vážným onemocněním, které člověka přímo ohrožuje na životě. Podle statistik se v Česku každým rokem potýká s infarktem více než 22 tisíc lidí. Jaké jsou vůbec příznaky tohoto onemocnění a jak jej co nejlépe léčit?

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč


Infarkt myokardu: Příznaky a léčba.
Infarkt myokardu: Příznaky a léčba. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Infarkt myokardu je mnohé doslova fatální. Statistiky říkají, že v Česku každý rok celkem zemře na onemocnění srdce a cév více než 51 tisíc lidí. Nejčastější příčinou úmrtí je v tomto případě právě akutní srdeční infarkt. Jak se toto onemocnění projevuje?

Infarkt myokardu a jeho základní příznaky

Orientovat se v základních příznacích srdečního infarktu vám může zachránit život. Od vzniku bolesti na hrudi, která patří k základním příznakům, až po zavolání záchranné zdravotnické služby, totiž v průměru uplyne 150 minut. V případě, že vás postihne infarkt myokardu, byste však měli volat zdravotníky už ve chvíli, kdy ucítíte intenzivní bolest na přední straně hrudníku. O vaše zdraví totiž hraje každá minuta.

Jak tedy vypadají základní příznaky infarktu myokardu? Níže naleznete jejich stručný přehled, lidé přitom mohou při infarktu prožívat jejich kombinaci:

  • bolest na hrudi nebo nepohodlí na hrudi
  • pocit nedostatku vzduchu, dušnost, potíže s dýcháním
  • bolest v paži, rameni či krku
  • žaludeční nevolnost
  • bolest v horní části těla
  • únava, slabost
  • točení hlavy nebo závratě
  • pocení
  • rychlý nebo nepravidelný srdeční tep

Příčiny srdečního infarktu

K nejčastějším příčinám infarktu myokardu patří nezdravý životní styl spojený s nedostatkem pohybu, nezdravým jídelníčkem a nadměrným pitím alkoholu. Riziko infarktu silně zvyšuje obezita, cukrovka, spánková apnoe či nadměrný dlouhodobý stres. Velmi rizikové je také kouření, které zvyšuje pravděpodobnost infarktu až o padesát procent.

Platí přitom, že muži prodělávají srdeční infarkt až dvakrát častěji než ženy. U mužů toto onemocnění souvisí zejména s nezdravým životním stylem, u žen pak především s hormonálními změnami po menopauze. V případě žen navíc dochází k infarktu zhruba o osm let později než u mužů.

Doplňková léčba infarktu myokardu

Kromě klasické léčby infarktu myokardu, kterou vám naordinuje lékař, můžete s ohledem na své zdraví zvolit také přírodní doplňkovou léčbu. Myslete rovněž na to, že pokud jste prodělali srdeční infarkt, toto onemocnění se u vás může kdykoliv opakovat. Podle statistik každý čtvrtý pacient po prvním infarktu prožije v budoucnu také druhý infarkt myokardu, který bohužel zvyšuje riziko úmrtí. Na co se tedy po prodělání infarktu zaměřit?

1. Upravte si jídelníček

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Jezte více zeleniny, ovoce, celozrnných potravin, luštěnin, ořechů a semínek. Začněte konzumovat také více omega-3 mastných kyselin, které příznivě ovlivňují zdraví srdce. Omega-3 najdete v avokádu, ořeších a semínkách, můžete je přijímat také jako přírodní doplňky stravy.

2. Omezte nezdravá jídla

Po infarktu myokardu se držte co nejdále od rychlého občerstvení, polotovarů a dalších pokrmů s vysokým obsahem soli, přidaného cukru a konzervantů. Dále pro vás nejsou vhodné živočišné potraviny, smažené pokrmy a nasycené tuky, což je právě máslo a sádlo. Nasycené tuky naopak nahraďte zdravými rostlinnými oleji (například olivovým) s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin.

3. Zdraví svého srdce podpořte přírodně

Chcete-li podpořit zdraví svého srdce, pomůže vám mladý ječmen. Jedná se o přírodní léčivo na snížení vysokého krevního tlaku. Zelený ječmen dále snižuje hladinu zlého LDL cholestrolu, díky čemuž je výbornou prevencí i přírodní léčbou aterosklerózy. Pravidelným užíváním této zelené potraviny přejdete případnému infarktu myokardu nebo mrtvici. Dalším přírodním produktem na posílení srdce jsou hroznová jadérka obsahující látky chránící srdce, cévy a mozek. Jejich pravidelné užívání opět snižuje riziko infarktu či mozkové příhody. Pružnost cév zase posiluje angiosmin.

4. Udržujte si zdravou tělesnou váhu

Máte-li nadváhu nebo obezitu, zkuste postupně zhubnout, díky čemuž podstatně snížíte riziko dalšího srdečního infarktu. V případě, že ztratíte 5 až 10 procent své stávající tělesné hmotnosti, zlepšíte si hodnoty cholesterolu a snížíte krevní tlak a hladinu cukru v krvi – bude to mít pozitivní dopad na celkové zdraví vašeho srdce.

5. Dejte stop cigaretám a alkoholu

Pokud jste před infarktem kouřili, přestaňte. Také zcela omezte konzumaci alkoholických nápojů, které zvyšují srdeční frekvenci a krevní tlak. 

6. Šetřete se a nestresujte se

Krátce po srdečním infarktu se vyhýbejte namáhavým činnostem a naučte se šetřit. Pod kontrolou byste měli mít také stres. Snažte se omezit na minimum stresující situace a naučte se relaxovat a meditovat. Vhodné je pro vás například cvičení jógy.

7. Zůstaňte stále aktivní

Pokud můžete, i po zaléčeném infarktu myokardu zůstaňte stále aktivní. Choďte na pravidelné procházky nebo si jděte zaplavat. Prospěje vám i pravidelný lehký silový trénink.

REKLAMA

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*