
Infarkt myokardu je mnohé doslova fatální. Statistiky říkají, že v Česku každý rok celkem zemře na onemocnění srdce a cév více než 51 tisíc lidí. Nejčastější příčinou úmrtí je v tomto případě právě akutní srdeční infarkt. Jak se toto onemocnění projevuje?
Infarkt myokardu a jeho základní příznaky
Orientovat se v základních příznacích srdečního infarktu vám může zachránit život. Od vzniku bolesti na hrudi, která patří k základním příznakům, až po zavolání záchranné zdravotnické služby, totiž v průměru uplyne 150 minut. V případě, že vás postihne infarkt myokardu, byste však měli volat zdravotníky už ve chvíli, kdy ucítíte intenzivní bolest na přední straně hrudníku. O vaše zdraví totiž hraje každá minuta.
Jak tedy vypadají základní příznaky infarktu myokardu? Níže naleznete jejich stručný přehled, lidé přitom mohou při infarktu prožívat jejich kombinaci:
- bolest na hrudi nebo nepohodlí na hrudi
- pocit nedostatku vzduchu, dušnost, potíže s dýcháním
- bolest v paži, rameni či krku
- žaludeční nevolnost
- bolest v horní části těla
- únava, slabost
- točení hlavy nebo závratě
- pocení
- rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
Příčiny srdečního infarktu
K nejčastějším příčinám infarktu myokardu patří nezdravý životní styl spojený s nedostatkem pohybu, nezdravým jídelníčkem a nadměrným pitím alkoholu. Riziko infarktu silně zvyšuje obezita, cukrovka, spánková apnoe či nadměrný dlouhodobý stres. Velmi rizikové je také kouření, které zvyšuje pravděpodobnost infarktu až o padesát procent.
Platí přitom, že muži prodělávají srdeční infarkt až dvakrát častěji než ženy. U mužů toto onemocnění souvisí zejména s nezdravým životním stylem, u žen pak především s hormonálními změnami po menopauze. V případě žen navíc dochází k infarktu zhruba o osm let později než u mužů.
Doplňková léčba infarktu myokardu
Kromě klasické léčby infarktu myokardu, kterou vám naordinuje lékař, můžete s ohledem na své zdraví zvolit také přírodní doplňkovou léčbu. Myslete rovněž na to, že pokud jste prodělali srdeční infarkt, toto onemocnění se u vás může kdykoliv opakovat. Podle statistik každý čtvrtý pacient po prvním infarktu prožije v budoucnu také druhý infarkt myokardu, který bohužel zvyšuje riziko úmrtí. Na co se tedy po prodělání infarktu zaměřit?
1. Upravte si jídelníček
Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Jezte více zeleniny, ovoce, celozrnných potravin, luštěnin, ořechů a semínek. Začněte konzumovat také více omega-3 mastných kyselin, které příznivě ovlivňují zdraví srdce. Omega-3 najdete v avokádu, ořeších a semínkách, můžete je přijímat také jako přírodní doplňky stravy.
2. Omezte nezdravá jídla
Po infarktu myokardu se držte co nejdále od rychlého občerstvení, polotovarů a dalších pokrmů s vysokým obsahem soli, přidaného cukru a konzervantů. Dále pro vás nejsou vhodné živočišné potraviny, smažené pokrmy a nasycené tuky, což je právě máslo a sádlo. Nasycené tuky naopak nahraďte zdravými rostlinnými oleji (například olivovým) s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin.
3. Zdraví svého srdce podpořte přírodně
Chcete-li podpořit zdraví svého srdce, pomůže vám mladý ječmen. Jedná se o přírodní léčivo na snížení vysokého krevního tlaku. Zelený ječmen dále snižuje hladinu zlého LDL cholestrolu, díky čemuž je výbornou prevencí i přírodní léčbou aterosklerózy. Pravidelným užíváním této zelené potraviny přejdete případnému infarktu myokardu nebo mrtvici. Dalším přírodním produktem na posílení srdce jsou hroznová jadérka obsahující látky chránící srdce, cévy a mozek. Jejich pravidelné užívání opět snižuje riziko infarktu či mozkové příhody. Pružnost cév zase posiluje angiosmin.
4. Udržujte si zdravou tělesnou váhu
Máte-li nadváhu nebo obezitu, zkuste postupně zhubnout, díky čemuž podstatně snížíte riziko dalšího srdečního infarktu. V případě, že ztratíte 5 až 10 procent své stávající tělesné hmotnosti, zlepšíte si hodnoty cholesterolu a snížíte krevní tlak a hladinu cukru v krvi – bude to mít pozitivní dopad na celkové zdraví vašeho srdce.
5. Dejte stop cigaretám a alkoholu
Pokud jste před infarktem kouřili, přestaňte. Také zcela omezte konzumaci alkoholických nápojů, které zvyšují srdeční frekvenci a krevní tlak.
6. Šetřete se a nestresujte se
Krátce po srdečním infarktu se vyhýbejte namáhavým činnostem a naučte se šetřit. Pod kontrolou byste měli mít také stres. Snažte se omezit na minimum stresující situace a naučte se relaxovat a meditovat. Vhodné je pro vás například cvičení jógy.
7. Zůstaňte stále aktivní
Pokud můžete, i po zaléčeném infarktu myokardu zůstaňte stále aktivní. Choďte na pravidelné procházky nebo si jděte zaplavat. Prospěje vám i pravidelný lehký silový trénink.
Buďte první kdo přidá komentář