
Nový výzkum ukazuje, že závislost na cvičení je téměř čtyřikrát častější u lidí s poruchami příjmu potravy.
Studie vedená Mikem Trottem z Anglia Ruskin University (ARU) byla ke konci ledna 2020 publikována v časopise Eating and Weight Disordes – Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity (Poruchy hmotnosti a příjmu – studie o Anorexii, bulimii a obezitě).
Tento výzkum jako první zkoumá míru závislosti na cvičení ve skupinách lidí, kteří buď vykazují, nebo nevykazují známky poruchy příjmu. Meta-analýza zkoumala údaje 2140 účastníků napříč jinými devíti studiemi z Anglie, Spojených států, Austrálie a Itálie.
Zjistilo se, že lidé vykazující známky poruchy příjmu potravy mají 3,7x vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine závislost na cvičení, než lidé, kteří žádné známky poruchy příjmu nevykazují.
Závislost na cvičení vede k nezdravému stravování
Trott, který je výzkumníkem katedry Sportovních věd na Anglia Ruskin University (ARU), k tomu říká: “Je známo, že lidé s poruchami příjmu potravy mají sklon vykazovat závislost na cvičení a obsedantně-kompulzivního chování. Zároveň jsme si vědomi toho, že nezdravý vztah k jídlu často znamená zvýšený objem cvičení, ale dnes poprvé jsme tento rizikový faktor vyčíslili.
“Není neobvyklé, že chceme svůj životní styl zlepšit zdravějším jídlem a větším objemem cvičení, obzvláště počátkem roku. Je však důležité zachovat při tom střídmost. A nepadnout za oběť dietám s nedostatečným přísunem kalorií. Nebo takovým, které zcela vylučují některé složky potravy. Neboť podobný postup může snadno vést k poruchám příjmu (například ketodieta, poznámka redakce).
“Naše studie ukazuje, že pokud vykazujete znaky poruchy příjmu, významně to zvyšuje riziko závislosti na cvičení. A to může mít negativní důsledky, jež mohou vyústit až ve zranění nebo problémy s duševním zdravím.”
“Zdravotničtí profesionálové pracující s lidmi s poruchami příjmu potravy by měli přednostně zvážit sledování úrovně cvičení svých klientů. Ukázalo se totiž, že tato skupina trpí v důsledku závislosti na cvičení vážnými zdravotními komplikacemi. Včetně zlomenin, zvýšené míry kardiovaskulárních chorob u mladších pacientů a celkově zvýšenou úmrtností.” (zdroj: technologynetworks.com)