Laryngitida: Jaké má příznaky, jak ji léčit

Laryngitida neboli zánět hrtanu patří k častým onemocněním dětí předškolního věku. Toto onemocnění se však objevuje také u dospělých lidí. Podle jakých příznaků laryngitidu poznáte a jak byste ji měli léčit?

REKLAMA

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč


Laryngitida: Jaké má příznaky, jak ji léčit.
Laryngitida: Jaké má příznaky, jak ji léčit. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Laryngitida se u dětí a někdy také u dospělých objevuje nejčastěji během podzimních a zimních měsíců, což obvykle souvisí se sníženou imunitou. Zatímco u dospělých může probíhat zcela nenápadně doprovázená dráždivým kašlem, malé děti může výrazně potrápit nádechovou dušností.

REKLAMA
cordyceps forte new - Laryngitida: Jaké má příznaky, jak ji léčit

Laryngitida a její příčiny vzniku

Akutní laryngitida neboli akutní zánět hrtanu se řadí mezi onemocnění virového původu, které vzniká v důsledku infekce horních cest dýchacích. Až za polovinu případů laryngitidy může virus parainfluenzy, který se přenáší vzduchem. Kromě zánětu hrtanu způsobuje i další respirační choroby, a to třeba chřipku.  

Co je další příčinou vzniku laryngitidy? Alergická reakce způsobená pylovými nebo inhalačními alergeny, jako je prašné či zakouřené prostředí. Viníkem tohoto onemocnění může být zcela výjimečně také mechanické podráždění po lékařském zákroku nebo velké přetížení hlasivek. Dalším rizikovým faktorem, kvůli kterému vzniká laryngitida, je prostředí se suchým vzduchem a kolísavými teplotami.

A co když dochází k opakující se laryngitidě? Její příčinou může být tzv. gastoezofageální neboli jícnový reflux, což je zpětný tok kyselého žaludečního obsahu do jícnu. A právě toto onemocnění zapříčiňuje, že žaludeční šťávy leptají sliznici hrtanu.

Projevy laryngitidy u dětí a dospělých

Laryngitida u dětí a dospělých se výrazně liší. V případě dospělých pacientů se toto onemocnění projevuje velmi mírně až nenápadně. A to pouze suchým dráždivým kašlem, chrapotem či dočasnou ztrátou hlasu, a to bez dušnosti. U malých dětí, především kojenců a předškoláků, však toto běžné onemocnění mnohdy probíhá velmi kriticky a může je ohrozit až na životě. Velký problém s laryngitidou však mohou mít i někteří dospělí, jsou-li alergici.

Jaké má tedy laryngitida příznaky? K typickým příznakům laryngitidy patří suchý dráždivý kašel, bolest v krku, problémy s polykáním, chrapot nebo dočasná ztráta hlasu. Zánět hrtanu často doprovází zvýšená teplota a celková slabost. Malé děti, které trpí akutní laryngitidou, mají navíc štěkavý až kokrhavý kašel, který je obtěžuje zejména v nočních hodinách. 

Čím je však laryngitida pro kojence, batolata a předškolní děti nebezpečná? Kvůli zúžení dýchacích cest v oblasti oteklého a zarudlého hrtanu se mohou začít dusit. U dospělého člověka se tento prostor zužuje zhruba o 20 procent, u dítěte se při stejném otoku zúží až o 70 procent. To je důvod, proč dítě sípe a lapá po dechu. Jestliže má tento problém i vaše dítě a kvůli zúžení hrtanu se začne v noci dusit, na nic nečekejte a okamžitě volejte záchrannou zdravotní službu. 

Laryngitida a její domácí léčba

Jak léčit laryngitidu v domácích podmínkách? Kromě klasických léků na tlumení příznaků zánětu hrtanu můžete zvolit také přírodní doplňkovou léčbu. Co vše by měla obnášet? Na snížení otoku sliznice hrtanu pomohou přírodní antihistaminika, jako například Cordyceps nebo Reishi. Od bolesti a otoku vám uleví i pravidelné Priessnitzovy obklady.

Od suchého kašel či nemocných hlasivek vám pomůže mišpulníkový sirup, který má čistě přírodní přísady a jehož hlavní složkou jsou listy mišpulníku japonského. Při léčbě laryngitidy pravidelně popíjejte také teplé bylinkové čaje. Vsaďte na tymián, který má velmi silné antiseptické účinky. Při laryngitidě je dále k popíjení vhodný šalvějový a mátový čaj.

Co dělat v případě akutní laryngitidy u dětí

Začalo se vaše dítě v důsledku akutní laryngitidy dusit? Otevřete okno a dostaňte do místnosti, kde pobývá, chladný vzduch. Aby se mu lépe dýchalo, pověste mu nad postel za hlavu mokrý ručník nebo použijte zvlhčovač vzduchu. Pomůže rovněž, když oblečené dítě posadíte před otevřenou mrazničku a ono bude vdechovat chladný vzduch. Jestliže se vaše dítě opravdu dusí, mezi těmito opatřeními zavolejte rychlou záchrannou službu.

Laryngitida a její prevence u dětí

Trpí vaše dítě na častý zánět hrtanu? Zaměřte se u něj na prevenci tohoto onemocnění. Dbejte, aby mělo dostatečný příjem vitaminů a minerálů, a to nejen v podobě ovoce a zeleniny. Správné fungování imunitního systému u dětí podpoří rovněž echinacea, hlíva ústřičná nebo rakytník řešetlákový.

Proti laryngitidě rovněž platí, když budete doma často větrat a používat zvlhčovač vzduchu. Doma rovněž co nejčastěji vysávejte a utírejte prach. Své díky navíc otužujte, choďte s ním pravidelně na čerstvý vzduch a nikdy před ním nekuřte.

REKLAMA

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*