
Nedostatek železa se projevuje různě. Tyto příznaky se však vyplatí nepodceňovat, protože podle nich můžete odhalit, že trpíte chudokrevností neboli anémií. Díky tomu lze včas zahájit vhodnou léčbu, a to i přírodním způsobem.
Nedostatek železa v těle: Proč k němu dochází?
Nedostatek železa v těle má přímou souvislost se vznikem chudokrevnosti neboli anémie. Jedná se o onemocnění, při kterém se snižuje počet červených krvinek v krvi a také množství krevního barviva hemoglobinu. Proč je železo v tomto případě tak důležité? Tato minerální látka přispívá k normální tvorbě červených krvinek (s pomocí vitamínů B6 a B12) a ke tvorbě hemoglobinu.
Chybí vám v těle železo? Děje se tomu pravděpodobně proto, že přijímáte málo železa ve stravě nebo máte za sebou významnou ztrátu krve (například v důsledku menstruace nebo krvácení z nosu). K nedostatku železa může dojít i proto, že má vaše střevo sníženou schopnost vstřebávat tuto minerální látku. Podle čeho tedy poznáte, že vám chybí železo?
Hlavní příznaky nedostatku železa
- Celková únava, slabost a vyčerpání.
- Pocity na omdlení, bolesti hlavy a závratě.
- Snížená výkonnost.
- Časté zadýchávání i při nenáročné činnosti.
- Bledá a suchá kůže.
- Nepravidelný srdeční rytmus, bušení srdce.
- Chladné ruce a nohy.
- Problémy se soustředěním.
- Hučení v uších.
- Výrazné vypadávání vlasů.
- Křehké nehty.
- Popraskané koutky úst.
Nedostatek železa: Jak tento minerál doplnit?
Máte potvrzenou nízkou hodnotu železa v krvi? Pusťte se do jeho doplňování. Pomohou vám zejména přírodní doplňky stravy s vysokým obsahem železa. Vyzkoušejte například Floradix tablety, které obsahují dvojmocné železo z glukonanu železnatého. Kromě toho v tomto doplňku najdete vitamíny B2, B6, B12 a C. Tyto látky jako celek přispívají ke snižování únavy a vyčerpání a k normálnímu energetickému metabolismu.
Jestliže vás trápí nedostatek železa, plnohodnotným zdrojem tohoto minerálu je také superpotravina spirulina. Pro zajímavost, řasa spirulina je na železo až 58krát bohatší nežli špenát. Kromě klasické spiruliny můžete užívat také přírodní doplněk stravy, kterým je Ferospirina. Jde konkrétně o kombinaci řasy spiruliny a přírodně vázaného železa. Tato směs dále obsahuje vitamíny řady B, vitamín E a H. Dále v ní najdete celé spektrum minerálů, a to draslík, fosfor, hořčík, mangan, selen, vápník nebo zinek.
Chybí vám železo? Zaměřte se také na jídelníček
Řešíte nedostatek železa? Doplňte jej do svého těla i tím, co jíte. Na železo jsou bohaté sušené meruňky, švestky, rozinky, čerstvé jahody, třešně, maliny, rybíz nebo mochyně peruánská. Železo dále najdete v listové zelenině, brokolici, řepě, červeném zelí, zelených potravinách, ořeších či luštěninách, k nimž patří zejména černé fazole a čočka.
V rámci svého jídelníčku si rovněž dejte pozor na některé látky, které brání vstřebávání železa. Jedná se například o polyfenoly obsažené v čaji nebo kávě. Polyfenoly totiž na sebe vážou železo – například pití černého čaje při jídle tak brání absorpci železa do těla až v řádu několika desítek procent. Vstřebávání železa dále brzdí také fytáty v cereáliích či luštěninách, vláknina, uhličitany nebo vápník.
Jak naopak vstřebatelnost železa zvýšit? Při konzumaci potravin bohatých na železo zároveň jezte potraviny s vysokým obsahem vitaminu C. Nedostatek železa vám tak pomohou vyřešit i pomeranče, jahody, papriky, brambory, rajčata nebo růžičková kapusta.
Buďte první kdo přidá komentář