Menopauza a její příznaky: Jak je zmírnit?

Menopauzou neboli klimakteriem si musí v životě projít každá žena. Tento přechod mezi plodnou životní etapou do stadia reprodukčního klidu postihuje nejčastěji ženy ve středním věku. Menopauza mívá různé příznaky, které můžete zmírnit pomocí hormonů i přírodní cestou.

REKLAMA

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč


Menopauza a její příznaky: Jak je zmírnit?
Menopauza a její příznaky: Jak je zmírnit? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Menopauza je přirozený stav, kterým nejčastěji procházejí ženy ve věku 48 až 51 let. Některé ženy však přicházejí o menstruační krvácení mnohem dříve, předčasná menopauza se mnohdy týká i třicátnic.

Během menopauzy se ženy loučí se svým plodným obdobím a přecházejí do stádia reprodukčního klidu. Děje se tomu tak z toho důvodu, že v jejich těle klesá hladina ženských hormonů estrogenu a progesteronu. U ženy tak ustává menstruační cyklus a postupně se zcela vytrácí menstruace. Žena tak již nemůže otěhotnět.

Menopauza a její základní příznaky

Až 80 procent žen procházejících klimakteriem se dostává do velmi nepříjemných stavů. Pouze 20 procent žen však nemá během menopauzy problémy žádné, patří tedy k té šťastnější menšině. Podle čeho poznáte, že již procházíte menopauzou? Pomineme-li ztrátu menstruace, klimakterium dále definují tyto příznaky:

 • Zvýšení krevního tlaku.
 • Silné bolesti hlavy doprovázené velkou únavou.
 • Psychická nevyrovnanost, podrážděnost, kolísání nálad, neklid, depresivní a úzkostné stavy.
 • Poruchy spánku.
 • Bolesti zad a kloubů, odvápňování kostí, náchylnost k osteoporóze.
 • Vyšší riziko vzniku cévních a srdečních onemocnění (tj. mozkové příhody nebo srdečního infarktu).
 • Vyšší náchylnost k infekcím gynekologického rázu.
 • Úniky moči.
 • Nekontrolovatelné přibírání na váze, ukládání tuku na problémových partiích.
 • Ztráta pevnosti prsou.

Jak zjistíte, že se menopauza týká i vás?

Že skutečně procházíte menopauzou, zjistíte nejen podle výše uvedených příznaků. Klimakterium potvrdí, nebo vyvrátí také speciální krevní testy, které na vaši žádost provede váš ošetřující gynekolog. Na základě těchto testů zjistí aktuální stav hladiny ženských hormonů ve vašem těle.

Menopauza je stav, kterému se v žádném případě nevyhnete. Pokud ji doprovází i velmi nepříjemné příznaky, které vám ztěžují život, můžete se je pokusit zmírnit. Jestliže ale odmítáte podstoupit hormonální substituční terapii, pomocí které gynekolog uměle navýší hladinu estrogenu ve vašem těle, zkuste příznaky menopauzy potlačit přírodní cestou.

Bylinky při menopauze: V hlavní roli maca peruánská

Pro ženy procházející menopauzou je ideální bylinkou maca peruánská. Pokud se vás tedy týká menopauza, začněte každý den užívat macu. Tato Vyrovnat hladinu estrogenu i progesteronu v těle, zharmonizuje tak váš hormonální cyklus, zmírní návaly horka a sníží pocení. Navíc vám zlepší náladu, zkvalitní spánek a také zrychlí metabolismus, díky čemuž nebudete tolik přibírat. Maca navíc zamezuje řídnutí kostí a rovněž předchází riziku vzniku rakoviny prsu.

Menopauza je příznačná zhoršením psychického stavu. Před depresemi, úzkostmi, podrážděností či kolísáním nálad vás ochrání především třezalka tečkovaná, která je právem považována za přírodní antidepresivum. Ke zmírnění melancholických stavů můžete používat také meduňku lékařskou. Tyto bylinky však spolu nikdy nekombinujte.

Jestliže se potýkáte i s návaly horka a nadměrným pocením, začněte rovněž pravidelně popíjet čaj ze šalvěje lékařské. Podobným způsobem vám pomůže také ploštičník hroznatý, které rovněž řeší problémy se spánkem a který má navíc zklidňující účinky.

Od nepříjemných projevů menopauzy, jako jsou návaly, křeče, hormonální výkyvy a úzkosti, vám uleví rovněž kava kava neboli pepřovník. Tuto rostlinu pocházejí ze západní části Tichého oceánu však nikdy nekombinujte s alkoholem. Sama o sobě je při vnitřním užití velmi silná.

Menopauza není jenom o bylinkách: Na co nezapomínat?

Jestliže procházíte menopauzou, její nepříjemné projevy omezíte kromě pravidelného užívání bylinek také následujícími opatřeními:

 1. Pravidelně se hýbejte a alespoň dvakrát do týdne intenzivněji cvičte.
 2. Dodržujte pravidelný pitný režim. Za den vypijte 1,5 až 2 litry čisté neperlivé vody.
 3. Zaměřte se na zdravou a vyváženou stravu. Vyhněte se nadměrné konzumaci kořeněných, tučných i sladkých jídel. Konzumujte ve velkém ovoce a zeleninu. Dodejte svému tělu zejména vyšší dávku vitaminu C.
 4. Vyhněte se pití alkoholu a kávy. Pokud kouříte cigarety, přestaňte.
 5. Vyhýbejte se stresovým situacím, myslete pozitivně.
REKLAMA

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*