Nepříjemná chuť v ústech může mít 9 příčin

Nepříjemná chuť v ústech může být neškodná, ale může být i projevem něčeho vážného. Ať už je hořká, kyselá, kovová nebo sladká, důvodů může být mnoho.

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč


Nepříjemná chuť v ústech může mít 9 příčin.
Nepříjemná chuť v ústech může mít 9 příčin. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nepříjemná chuť v ústech se může projevit zpětně. Proto bude rozumné si vzpomenout, co jste jedli v uplynulých dnech, jak jste se cítili a v některých případech si také prostudovat zdravotní historii své rodiny.

Provedeme vás některými z příčin, jež mohou být zodpovědné za nepříjemnou chuť v ústech.

1. Můžete mít kvasinkovou infekci

Říká se jí také moučnivka nebo moniliáza a jsou při ní zasažena ústa výsevem bílých teček na krku a jazyku. Infekce je způsobená bakterií Candida Albicans, která přirozeně obývá naši ústní dutinu a její populaci reguluje imunitní systém. Pokud však váš imunitní systém oslabí, bakterie se může rychle rozmnožit a způsobit infekci. Kromě bílých teček v krku je dalším projevem zvláštní chuť v ústech.

2. Můžete být těhotná

Kromě nevolnosti a únavy si velká většina těhotných žen stěžuje, že je trápí nepříjemná chuť v ústech připomínající kov. Stává se to kvůli hormonálním změnám, k nimž dochází při tvorbě nového života. Hormony mohou ovlivnit váš čich a chuť do té míry, že začnete nenávidět svůj oblíbený parfém a začnete prahnout po růžičkové kapustě. Ale žádný strach. Vše se obvykle vrátí do normálu v průběhu třetího trimestru.

3. Možná vám chybí zinek

Pokud váš jídelníček neobsahuje dostatek zinku, pokud jej vaše tělo nedostatečně vstřebává nebo pokud máte jeho nedostatek, možná pocítíte zvláštní chuť v ústech a vědci se stále snaží zjistit, proč tomu tak je. Jedna studie zjistila, že zinek pozvedá hladinu gustinu, což je druh proteinu, který ovládá chuťové pohárky.

4. Může to být chřipkou nebo běžným nachlazením

Pokud máte na jazyku hořkou chuť a máte chřipku nebo nachlazení, nemějte obavy, je to normální. Obě tyto běžné nemoci podle vědců vyvolávají u imunitního systému stav pohotovosti, v němž je připraven na boj s infekcí produkcí proteinů. Tento proces může způsobit, že se projeví hořkosladká, nepříliš nepříjemná chuť v ústech. Infekce se navíc nachází v krku i v nose a kvůli bakteriím způsobujícím chřipku můžete pociťovat zvláštní chutě.

5. Nepříjemnou chuť v ústech může způsobit cukrovka

Pokud má vaše tělo potíže s regulací hladiny cukru v krvi, můžete pociťovat zvláštní sladkou chuť v ústech. Výzkum ukázal, že pokud trpíte cukrovkou, pociťujete tyto projevy. Dalším důvodem je, že cukrovka někdy může způsobovat nedostatečnou absorpci zinku a v ústech pak cítíte hořkosladkou chuť.

6. Mohou to být piniové oříšky, které jste jedli pár dní nazpět

Vědci ještě stále neobjasnili “syndrom piniových oříšků”, který se vyznačuje hořkou chutí, kterou někteří lidé pociťují několik dní po konzumaci těchto ořechů. Může trvat několik dní až týdnů a sílit při každém jídle nebo pití. Nemusíte pociťovat zvláštní chuť, když je jíte – to ještě neznamená, že nedostanete zmíněný syndrom. Není se však čeho obávat. Kromě nezvyklé chuti v ústech se žádnými dalšími vedlejšími účinky neprojevuje.

7. Možná jste příliš vystresovaní

Úzkost může způsobit xerostomii neboli suchost v ústech. Ta je způsobena nízkým množstvím slin. Sliny hrají důležitou úlohu v našem zdraví, podílejí se na zažívání nebo potírání škodlivých bakterií v ústech. Pokud je tedy tělo nevyrábí v dostatečném množství, budeme pociťovat zvláštní chuť. Jestli jste nervózní, máte obavy nebo pociťujete úzkost, budete mít tendenci k menší produkci slin, která vysvětluje onu zvláštní chuť.

8. Může to být léky, které berete

Pokud berete určité typy léčiv, můžete pociťovat hořkosladkou, slanou nebo dokonce kovovou chuť v ústech. Studie však vysvětlily, že je to vedlejší účinek mnoha léků, ať už na předpis nebo volně prodejných, jako jsou antibiotika, protizánětlivé léky, léky na vysoký tlak nebo na alergie. Stejný účinek mohou mít dokonce i některé multivitamíny. Účinek však naštěstí trvá jen po dobu účinku léku nebo doplňku stravy.

9. Vaše ústní hygiena možná potřebuje zlepšit

Naše ústa obývá mnoho typů bakterií. Dobrých i zlých. Pokud nedodržujete správnou ústní hygienu pomocí zubního kartáčku a dentální nitě, umožňujete tak množení škodlivých bakterií, což povede k podezřelé chuti v ústech. Zároveň můžete mít potíže se zápachem úst a dásněmi, což celý problém dále zhorší.

Doporučujeme vám navštěvovat svého zubního lékaře alespoň každých šest měsíců a držet se jeho doporučení. Zažili jste někdy divnou nevysvětlitelnou pachuť v ústech? Jak jste to řešili? Napište nám o tom v komentářích! (zdroj: brightside.me)

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč


1 Comment

  1. Dobrý den ,chtěla by jsem se zeptat je nějaká babovská rada jak zahnat tu chut v ústech?je to opravdu nepříjemné je taková sladká..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*